Fatma Kotan, yaraya tuz basabilecek aday mı?

"Kadın aday eğitimci, ilahiyatçı, hatip olan bölgenin yakından tanıdığı ve güvendiği Fatma Kotan, yaraya tuz basabilecek aday mı?"

Fatma Kotan, yaraya tuz basabilecek aday mı?

"Kadın aday eğitimci, ilahiyatçı, hatip olan bölgenin yakından tanıdığı ve güvendiği Fatma Kotan, yaraya tuz basabilecek aday mı?"

23 Mart 2015 Pazartesi 13:49
Fatma Kotan, yaraya tuz basabilecek aday mı?

Ak Parti, kuruluşundan itibaren destek aldığı ve kalelerinden biri olarak gördüğü Erzurum’a bu kez daha farklı bakıyor. 2014 yılı içerisinde yapılan 2 seçimde, özellikle güney ilçelerinde ciddi oranda kan kaybederek 4 ilçe belediyesini BDP’ye, 1 ilçe belediyesini SP’ye ve 1 ilçe belediyesini de CHP’ye kaptıran AK Parti, bu sefer işi sağlama alıp oy oranını tekrar yükseltebilmenin çabası içerisinde.

AK Parti il teşkilatı ve genel merkez, özellikle güney ilçelerde kaybettiği oyları tekrar nasıl geri kazanacağını, mevcut isimler üzerinde karar vererek çözmeye çalışıyor. Siyasi analizciler, AK Partinin çok iyi ve toparlayıcı bir isim bulmadığı sürece Güney ilçelerinde şansının zor olacağını düşünüyor.

Erzurum kadın aday adaylarından Fatma Kotan’ın yörenin insanı olması, siyaset deneyiminin bulunması, hatipliği, eğitimci ve ilahiyatçı kimliğe sahip olması, bölgenin oy oranını artırabileceğinin sinyallerini veriyor. Yıllarca eğitimcilere ve halka yönelik verdiği seminer ve eğitimlerle tanınan Fatma Kotan’ın her zaman halk ile iç içe olması sebebiyle seçim kampanyasında beklenilenin üzerinde bir performans göstereceği konuşuluyor. Fatma Kotan’ın Erzurumlu seçmenin oylarını artırabileceği hatta özellikle köy, köy, ev, ev, gezerek bayan seçmenin oylarını alarak AK Partinin 6 vekil çıkarmasına katkı sağlayabileceği öngörülüyor.

FATMA KOTAN KİMDİR 

09.07.1968 tarihinde Erzurum’un Cedit Mahallesinde doğdu. Erzurum’a istihdam alanı sağlayan Ergaz A.Ş’nin kurucularından olan İlahiyatçı İhsan Yağız’ın kızıdır. Aslen Tortum’ludur. Ancak doğup büyüdüğü bölge Hınıs, Karaçoban dır. İlkokulu Kâzımkarabekir İlkokulunda, orta ve lise eğitimini ise Erzurum İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Bir yıl İstanbul’da özel hocalardan Kur’an- Kerim, Tefsir, Hadis, Arapça dersleri aldı. Kur’an Kursu Öğreticiliği sınavını kazanarak 1988 tarihinde ilk görev yeri olan Oltu/Tutmaç Köyünde göreve başladı. İki yıl bu bölgede talebe yetiştirmekle birlikte vaaz ve irşat programları düzenledi. 1990 tarihinde Erzurum Merkez Yunus Emre Mahallesinde Cemaliye Kız Kur’an Kursunda görevine devam etti. Çok sayıda yüzünden ve hafız talebeler yetiştirdi. 

O yıllarda MGV Kadın Kollarının oluşumuna katkıda bulundu ve çalışmalarında aktif görev aldı. Vakıf tarafından Afganistan, Çeçenistan ve fakir öğrenciler için düzenlenen kermeslere öncülük etti. Üç yıl Refah Partisi il kadın temsilciliği görevini yürüttü. İl, ilçe ve köylerde kadınlara yönelik vaaz-irşat programları düzenledi. 1991 Tarihinde İlahiyat Fakültesini kazandı ve kurs öğreticiliği ile eğitimini beraber yürüttü. 1996 tarihinde yapılan mülakatla Erzurum Müftülüğünde Din Hizmetleri Uzmanı görevine başladı. Haftanın 4 günü merkez camilerde, ayda iki kez ilçe ve köylerde dini içerikli programlar düzenledi. Alo fetva ve aile irşat görevini yürüttü. Belçika’ya ve Suudi Arabistan’a görevli olarak gönderildi. 

2001 tarihinde bir sağlık problemi sebebiyle tayinle Ankara Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı olarak görev yapmaya başladı.  Yaptığı girişimler sonucunda Ankara da ilk defa SHÇEK de din görevlilerin ders vermesine öncülük yaptı. Alo fetva, vaaz-irşat ve ihtida merasimleri görevlerini yürüttü. Birçok kutlu doğum programları, konferans ve paneller organize etti. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza din hizmeti vermek üzere Almanya’nın farklı bölgelerine, Belçika’ya, Hollanda’ya, Fransa’ya, Avusturya’ya, İsviçre’ye gitti. Yoğun talepler doğrultusunda Almanya’da bir aylık görev süresi beş ay daha uzatıldı. 2004 tarihinde başarılı çalışmaları sebep gösterilerek Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatında Uzman olarak görevlendirilen ilk kadın oldu. Başkanlığın en önemli projelerinden “Kurlu Sistem Eğitimi”, “Hizmet Çeşitliliği Projesi”, “Hafızlık Eğitimi”, “Engellilerin Din Eğitimi”, “Okulöncesi Din Eğitimi” gb. Birçok projeyi yürüttü. Din Görevlilerine yönelik düzenlenen “Hocam Okuyor” kampanyasını yürüttü. 

2004 tarihinden itibaren Kur’an kurslarındaki öğreticiler ve öğrenciler için hazırlanan mevzuat, müfredat ve ders materyalleri çalışmalarını yürüttü ve katkıda bulundu. Okulöncesi din eğitimi için hazırlanan 4 ders kitabının editörlerinden ve yazarlarından biri oldu. Okulöncesi din eğitiminde görev alacak olan öğreticilere, Başkanlığın (15 günlük) ve Gülistan Eğitim ve Danışmanlık Firmasının ( 3 Aylık) düzenlediği sertifikalı eğitim programlarında uygulamalı eğitimler verdi. Yaz Kur’an kurslarında din eğitimi alan ilköğretim birinci kademede çocuklar için ders kitabı, öğretici kitabı ve öğrenci kitaplarını yazan ekipte editör ve yazar olarak yer aldı. 

Bu dönemde, Drama (2 Yıl), NLP, Kişisel Gelişim, İletişim Becerileri, İnsan Kaynakları, Hızlı Okuma gb. Daha birçok sertifikalı eğitim aldı. Türkiye’de her yıl mutat olarak yapılan ve birçok kadın STK’nın katıldığı “Kadın Buluşmaları” toplantılarına katılarak, sunumlar yaptı. Aldığı drama eğitimini geliştirerek Türkiye’de ilk defa din eğitiminin drama ve oyun içerisinde verilmesine yönelik seminerler verdi.  Uluslararası sempozyumlarda tebliğler sundu. 

Türkiye’nin birçok ilinde, Avrupa’nın birçok ülkesinde 200 den fazla “Aile Eğitimi, Ailede Çocuk Eğitimi, Ailede Manevi Eğitim, Eşler Arası İletişim, İletişim Engelleri, Ana Kucağında, Baba Ocağında Eğitim, Fındık Kabuğundakiler, Dünya Ahiret Eşim Ol” vb. başlıklı seminerler verdi. Ak Parti Kadın Kollarının “Anne Akademisi ”ne (3 Aylık), KAGEM’in “Aile Okulu” na ( 3 Aylık ), KAGEM’in “Din Görevlileri İçin Aile Eğitimi” ne (3 Aylık ) ve Yalova, Bolu, Düzce ve Pursaklar Müftülüğünün düzenlediği  “Aile Okulu” projesinde eğitici olarak görev yaptı. 

Birçok özel gün ve haftalarda müftülüklerin, belediyelerin ve STK’ların halka yönelik düzenledikleri programlara konuşmacı olarak katıldı. 

10 yıldır Diyanet, MEB, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, DİB Vakfı Kadın Kolları, Bazı STK’lar ve mahallinde düzenlenen seminerlerde; öğretmenlere, vaizlere, imam-hatiplere, Kur’an kursu öğreticilerine “Kurum Kültürü” “Din Eğitiminde Yeni Yöntem ve Teknikler”, “Din Eğitiminde Yeni Bir Yöntem Drama” “Yetişkin Eğitiminde Yeni Öğretim Metotlarının Kullanılması” “Sosyal Etkinlik ve Rehberlik Dersi İçin Uygulama Örnekleri” “Okulöncesi Çocukların Din Eğitiminde Drama ve Oyun Yöntemi” “Nasıl Anlatabilirim” vb.konularında seminer ve ders veriyor. MEB’in “Engelsiz Eğitim Projesi” ile “Okulöncesini Güçlendirme Projesi” (UNİCEF 3 Yıl) çalışmalarına Diyanet’i temsilen katılarak katkıda bulundu. MEB ile ortak Ağrı, Adana ve İzmir’de din görevlilerine yönelik  seminerler düzenledi ve bu seminerlere konuşmacı olarak katıldı.  Osman Gazi, Düzce Üniversitesi ve Antep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “Değerler Eğitimi Buluşması” nda bir hafta öğretmenlere “Eğitimde yeni yöntem ve teknikler” konusunda sunumlar yaptı. Bir kaç uluslararası sempozyumda “Din Eğitiminde Drama ve Oyun” konulu tebliğ sundu. 

Diyanet Aylık, Avrupa, Çocuk ve Turuncu dergisinde, bazı internet sitelerinde eğitim, kadın, aile çocuk ve drama içerikli yazıları yayınlandı. Diyanet TV, TRT, Dost TV, Kardelen TV (Ulusal) gb bazı TV’lere muhtelif dini konularda konuşmak üzere konuk olarak katıldı. Diyanet TV Önce Çocuk programında defaten çocuklarla canlı olarak değer eğitimi dersleri işledi. 
 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile KAGEM’in ortak olarak hazırladığı ve aile eğitimlerinde kullanılması planlanan dini modülün yazar ekibinde yer aldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyanetin ortak olarak hazırladığı yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar için din ve değer eğitimlerini konu alan modülü hazırlayan yazarlardan biri oldu. Ankara Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği’nin çalışmalarına destek verdi. Türk Dil Edebiyat Derneği’nde Nisa Okumalarında seminer verdi. İlk Der, Dost Yar ve Server gb. Bazı derneklerin çalışmalarına destek verdi. İngilizce ve Arapça bilen Fatma Kotan Erzurumlu tıp doktoru Muhammed Kotan ile evli ve iki çocuk annesidir. 

 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hoca 2015-03-24 14:21:51

fatma kotan hocamızla diyanette birlikte çalıştık. mütevazi ve yardımsever bir hanımefendidir. siyaset ise böyle temiz kişiliği kaldırmayabilir. ama kendisine bu yolda başarılar diliyorum.

Avatar
Seçmen 2015-03-28 23:17:00

Siyasette de ilkeli, erdemli ve prensip sahibi insanlara ihtiyaç var. Hoca Hanım'ın yolu açık olsun. Başarılı olmasını diliyorum.