Fatma Kotan'ın Siyasi Tecrübesi Nereden Geliyor?

AK Parti Erzurum aday adayı Fatma Kotan'ın Siyasi Tecrübesi Nereden Geliyor?

Fatma Kotan'ın Siyasi Tecrübesi Nereden Geliyor?

AK Parti Erzurum aday adayı Fatma Kotan'ın Siyasi Tecrübesi Nereden Geliyor?

13 Mart 2015 Cuma 23:54
Fatma Kotan'ın Siyasi Tecrübesi Nereden Geliyor?
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL


7 Haziran 2015 genel seçimlerinde siyaset arenası iyice kızıştı. Aday adayları yurt genelinde yapılan temayül yoklamalarıyla biraz daha belirginleşti. Yıldızı parlayan adaylar öne çıkarken beklenenin altında oy alanlar ümitlerini yitirmeye başladı. Diyanet camiasından siyasete atılan Fatma Kotan'da temayül yoklamalarından umduğunu bulan ve yıldızı parlayan adaylardan oldu. Son olarak inşaallah mülakatlardan da aynı başarıyı yakalayacak olan Kotan, meclis yolunda emin adımlarla ilerliyor.
 
Bu platformda sizlerle biraz siyaseti ve siyasete talip olanlardaki politik gücü irdeliyeceğiz.
 
Siyaset bıçak sırtı gibidir, onu faydalı ya da zararlı yapabilmek failinin elinde. Paydası hizmet olan siyasetin bazı olmazsa olmazları vardır. Siyasetçi her şeyden önce, zeki ve sabırlı olmalıdır. Bununla birlikte, ileri görüşlü, kitlelere hitap edip onların gönlünü kazanabilecek kadar hatip, risk alabilecek kadar cesur, karşıt fikirlere saygılı olabilecek kadar da hoşgörülü olmalı; siyasetin hakkını verebilmelidir. Bütün bu siyasi vasıfları Ak Parti Erzurum Milletvekili aday adayı sayın Fatma Kotan'ın üzerinde tahlil etmek istedik. Ve camianın sevilen yüzü olması hasebiyle takibe aldık.
 
Diyanet camiasındaki başarılı hizmetlerinden tanıdığımız Fatma Kotan'ı siyasi arenada yakından takip etme fırsatı bulduk. Kăh Ak Parti ilçe merkezindeki toplantılarına, kăh taşra teşkilatında; kadınlar kolu çalışmalarında, köy ocaklarında ve geniş katılımlı devasa meydanlarda... Gördük ki hiç bitmeyen enerjisiyle Fatma Kotan sanki doğuştan siyasetçi kimliğine sahip. Aidiyet duygusuyla partisini sahiplenmiş, halkıyla bütünleşmiş bile... Bütün bunları göz önünde bulundurularak şu sorulara cevap aradık:
 
■→ Fatma Kotan'ın siyasete olan bu yatkınlığı nereden geliyor?
 
■→ Fatma Kotan'ın daha önceden kazanılmış siyasi bir tecrübesi var mı?
 
Dinihaberler.com olarak bu sorulara en sağlıklı bilgileri Ak Parti Erzurum il teşkilatından alabileceğimizi düşünerek gerekli soruları yönelttik. Edindiğimiz bilgilere göre meğer Fatma Kotan daha gençlik yıllarında tanışmış siyasetle. Memleketi Erzurum'da MGV'nin kurucuları (tabi memurluk hayatına başlamadan önce) arasında yer almış. Teşkilatın bu çekirdek kurumunda bizzat aktif bir şekilde görev almış. Yine Erzurum Ak Parti merkez teşkilatından aldığımız bilgilere göre; Necmettin Erbakan Hoca'nın toplantılarında yetişmiş. Erbakan'ın siyasi bilgi birikimine takip ettiği siyasi atmosferlerde vakıf olmuş. Fatma Kotan, Erzurum merkez kadınlar kolu temsilciliği görevini bizzat yürütmüş. Ve siyasi rüzgarlarla karış karış gezdiği Erzurum'u da dadaş halkını da avucunun içi gibi tanımış.
 
Erzurum'un Güney bölgelerinde Karaçoban ve Hınıs bölgesinde çocukluk ve gençlik yılları geçen Kotan, yöre insanı iyice tanımış, önceliklerine ve değerlerine vakıf biri olmuş. Bölge insanın sevinçleriyle sevinen kederlerini paylaşan Fatma Kotan'ı yöre insanı ta o günden bağrına basmış.
 
Fatma Kotan, memuriyet hayatına atılmasıyla beraber siyaseti beklemeye almış fakat siyasi ruhunu yitirmemiştir. Siyaseti arka planda hep desteklemiştir. Eğitimci kimliğiyle katıldığı parti toplantılarında ilişkilerini sıcak tutmuş, Ak Parti Kadınlar Kolu ile dirsek temasında bulunmayı ihmal etmemiştir. Ve onların düzenlediği annem-baba ve aile okulları akademilerinde eğitmenlik olarak desteğini yansıtmıştır.
 
Fatma Kotan'ı siyasette sıcak kalmasını sağlayan bir diğer faktör de STK'lar la hep irtibat halinde olmasıdır. Sivil toplum örgütleri ile düzenlenen kadın buluşmalarında, kadınlarla iç içe gönül gönüle olmuş ve onların hislerine düzgün Türkçesi, etkili konuşmasıyla tercuman olabilmiştir. Siyaset adına ısınma turlarını atlatan Fatma Kotan, mecliste siyasete de sevyeli bir üslup getirecek ve kadınların hak aramada uzanan eli olabilecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da son günlerde verdiği demeçlerde Mecliste, değelerine sahip, haklarının farkında, kendini ifade edebilen hür kadınlar görmek istediğini belirtiyor. Diyanet'in eğitimci kadını Kotan, bu itibarla kadınları temsil gücüne sahip biridir diyebiliriz.
 
Şimdilerde ise gelinen bu süreçte, Erzurumluların oylarına talip olan Kotan'ı hemşehrileri müthiş bir şekilde sahiplenmiş görünüyor. Bu gün gelinen noktada temayül yoklamalarından alınan sonucun hiç de tesadüfi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
 
Aslında bir vekilde aranan en önemli özellikler:
 
 Bölge insanıyla birlikte olabiliyor mu?
 
 Onların sırtlarına dokunup ellerini tutup yanlarında olduğunu gösterebiliyor mu?
 
 Gerektiğinde evlerine gidip bir bardak çay içebiliyor mu?
 
Yani; Halkın içinde halk gibi çıktında ise yine salt halk gibi olabiliyor mu?
 
Fatma Kotan, Diyanet camiasında katıldığı tüm topluluklarda da şimdilerde de sosyal statüsünü bir kenara bırakabilmiştir. İnsanlarla yüksek perdeden konuşmamıştır. Halkın arasında halk sıfatıyla onların kalplerine dokunabilmiştir.
 
Halkın artık, bol vaadlerle süslü beklentileri yok, çok şey istemiyorlar aslında, dinlenilmek anlaşılmak istiyorlar.
 
Evet, Fatma Kotan da halkın içinde halk gibi onlara yakın bir duruş segiliyor, onları dinliyor dualarını alıyor. Halkın içinden çıkıp, milletin vekili olduğunda da yine inşallah halk kimliğiyle halkıyla bütünleşmiş bir vekil olacak...
 
Bir eğitimci olan Fatma Kotan'ın halkın dilinden iyi anladığı ve yetiştiği Anadolu kültürüyle kadınlarımızın sesi nefesi olabileceği her halinden anlaşılıyor. Rabbim beklentilere nail eylesin. Girdiği bu siyaset yolu, TBMM'le taçlansın... Hem Diyanet'in hem kadınların haykıran sedası olsun...
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erzurum 2015-03-14 10:39:47

bosuna ovup durmayin..biz kendisini tanimiyoruz..oyle halkla berabermis falamis filanmis..kalsin biz istemiyoruz.geldigi yere geri donsun..daha halkin icinden olan adaylar var...

Avatar
Hakiki erzurumlu 2015-03-14 11:48:37

Erzurumlu olan herkes fatma kotan hocamızı tanıyor eğer siz tanımıyorsanız o sizin eksikliğinizdir. Bizler erzurlumlu din görevlileri olarak fatma kotan hocamızın arkasındayız. Fatma hocamızı sadece erzurum deyil Bütün türkiye tanıyor. Diyanette büyük hizmetleri olmuştur. Hocamızın banası ihsan yağız bey. Erzurum imam hatip lisesinde müdürlük yaparken okuttuğu öğrenciler bugün devletin üst kademelerinde görev yapmaktadırlar. Fatma hocam yolun açık olsun. Şimdiden hayırlı olsun. Şimdiye kadar diyanetin gülen yüzüydün bundan sonradameclisin gülen yüzü olacaksınız. Kim ne derse desin erzurum dadaşları her türlü desteyiyle yanınızdadır. Rabbim yardımcınız olsun.

Avatar
Tortumlular 2015-03-14 11:54:36

Fatma hocam tortumlular olarak yanınızdayız. Endişeniz olmasın vekilimiz olacaksınız. Kim ne derse desin. Yolun açık olsun.

Avatar
Oltulu 2015-03-14 11:59:14

Tortumlular olarak varsınızda bizleri yok mu sandınız. Fatma kotan hocamız. Bizim oltuda görev yaptı bizlere hizmet etti. Oltulular olarak bizlerde fatma hocamızım yanındayız desteyimiz tamdır. Hayırlı olsun

Avatar
Ayşe Hoca 2015-03-14 12:35:32

Ben Kuran Kursu Öğreticisiyim öğretmenliğe geçmek istiyordum. Özellikle müftülüklerdeki bize karşı yapılan olumsuz tutumu Fatma Kotan Hocamızla paylaştım. Hocam bana tam yarım saatini ayırdı. Verdiğimiz bu hizmeti öyle taçlandırarak anlattı ki, bu gün hala bu kurumda görevimi severek yapıyorsam ona borçluyum. Samimi oluşu sözlerini etkili kılıyor bence. Ben yolu açık olsun diyorum. Bu ülkenin samimi vekillere ihtiyacı var

Avatar
kuran kursu hocası 2015-03-14 13:03:53

hocamızı hem verdiği seminerlerden hem de sosyal medyadaki faaliyetlerinden tanıyoruz. onun ince zekası ve ileriyi gören yönü diyanete katkı sağladığı gibi bundan sonra Türk siyasetine de ışık olacak. gönlümüz ve dualarımız sizinle hocam...

Avatar
dadaşlar 2015-03-14 13:10:51

Fatma Hocam çıktığınız bu yolda biz dadaşlar olarak yanınızdayız. İnşallah vekilimiz olacak ve bizi mecliste layıkıyla temsil edeceksiniz. Erzurum'da vaktiyle yaptığınız çalışmaların bir kısmına bizzat şahitlik ettik. Biz bu destek mesajını MGV emektarları olarak yazıyoruz ve tüm Türkiye ye nasıl köy köy gezerek vaaz ve irşat faaliyetleri yürüttüğünüzü hatırlatıyoruz. Kişiliğiniz, hitabet gücünüz bizi gururlandırıyor. Başarılı çalışmalarınızı mecliste de aynı samimiyetle yürüteceğinizi biliyoruz. Duamız ve desteğimiz sizinledir.

Avatar
Zeynep hoca 2015-03-14 13:26:44

Ayinesi iştir kişinin lafa bakilmaz... bugune kadar yaptıklarıyla din eğitimi adına Türkiye'de idol olmuş bir isim Fatma hoca. Ve kişiliğiyle bir müslümanin diklenmeden nasıl dik duracağınin sembolü. Yolunuz açık olsun hocam...