Flaş Açıklama: İmamlar dirlirse dünya kıyama durur

Kastamonu’n Tosya ilçesi müftüsü Basri Bektaş Tosya İHA Muhabiri Sedat Ağacıkoğlu ve TRT Muhabiri Ahmet Çataloğlu’na açıklamalarda bulundu.

Flaş Açıklama: İmamlar dirlirse dünya kıyama durur

Kastamonu’n Tosya ilçesi müftüsü Basri Bektaş Tosya İHA Muhabiri Sedat Ağacıkoğlu ve TRT Muhabiri Ahmet Çataloğlu’na açıklamalarda bulundu.

18 Aralık 2014 Perşembe 12:55
Flaş Açıklama: İmamlar dirlirse dünya kıyama durur
 TOSYA MÜFTÜSÜNDEN İDDİALI SÖZ İMAMLAR DİRİLİR İSE DÜNYA KIYAMA DURAR


Sayın hocam bu pazar gününde değerli vaktinizi bize ayırdığınız için Teşekkür ederiz röportaja başlamadan Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Basri Bektaş kimdir?


  Ordu Korgan ilçesinin, Çayırkent ilçesinde 1968 yılında doğdum. İlkokulu ilçede okuduktan sonra Orta Okulu Tokat'ın Niksar ilçesinde okudum. Daha sonra Liseyi de İstanbul Fatih İmam Hatip Lisesinde bitirdim. Ondokuzmayıs Üniversitesi İlahiyat fakültesinden mezun oldum. Boyabat vaizliği, daha sonra Kemaliye Müftüsü ve Ayancık müftülüğünden sonra şimdi ‘de Tosya Müftüsü olarak burada göreve başladım.

  Tosya'da resmen göreve başlamadan Ayancık’ta sizin için veda programı düzenlendi burada yapılan bir konuşmanızda ''Kişi Allah katında ki derecesini öğrenmek ister ise Allah'ın onu hangi meslekte ve yerde istihdam ettiğine baksın'' dediniz şimdi Tosya müftüsü olarak göreve başladınız bu söylemde ne anlatmak istediniz?

  Bu söz öncelikle Ataullah İskenderiye ait bir söz. Allah Bize dine hizmet ve anlatmak gibi şerefli bir görev vermiştir. Müslüman olmak Hazreti Muhammedin Ümmeti olmak bir nimettir. Allah' hamt ediyorum Tosyalılarla buluşturduğu için. Tosya beklediğimin ve beklentilerimin üzerinde, insanlarının sıcak, ilgili ve müftülüğün de belli bir itibarının olduğunu gördüm. Geçen Müftülere bu vesileyle teşekkür etmeyi de borç biliyorum. Müftülüğümüzde Çalışan bütün emekli olan veya hali hazırda çalışan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bu anlamda Müftülüğün iyi bir itibarı var. İmamlar dirilirse isimli kitabınızda '' İtibarımız Kitabullahtır, Marifetimiz Allah Talan’ının ismini izafet gelmektir’ ‘bu sözünüzü açıklar mısınız?

 Şimdi itibarımız kelamulahtır dememiz Allah’ın kelamına muhatap olan insan Allah'ın takdirine muhatap olmuş demektir. İzafet Arapçada bilinmezi bilinir yapmak dır. Mesela bir adam dersiniz kimse tanımaz ama falancanın adamı denildiği zaman tanınır. Kul dersiniz kimin kulu olduğu bilinmez ama Allah'ın kulu denildiği zaman kimin kulu olduğu belli olur. Biz Orta Ümmetiz radikal olamayız hiç bir zaman uç noktalarda gezemeyiz. Allah bize orta ümmet olarak tanımlıyor. Kurana muhatap olan ehlisünnete muhatap olan insanlar kitapsız ve hesapsız işi olmaz.

 Cemaatlerle ilgili düşünceniz nedir?

  Ben cemaatleri değerlendirecek pozisyonda değilim. Âmâ şunu söyleyebilirim dinimize imanımıza kültürümüze ve bu necip milletin değerlerine zarar vermediği müddetçe tüm cemaatlere eşit mesafedeyim. Ama nihayetinde ben diyanet mensubuyum. Diyanet bütün cemaatlerin üzerindedir. Hiç bir cemaat ve cemiyet diyanetin üzerinde olamaz. Hiç bir Cemaat ''Biz İslam’ız '' diyemez. Kimi cemaat tasavvuf olarak önde gitmiştir, kimisi eğitim yönünde önde gider diğeri yurt yönünde hareket eder. Bir cemaat İslam’ı tekelinde tutamaz. Allah size Müslümanlık yakışır der başka bir sıfatı insan kendine yakıştıramaz.

  Tosya'da önde gelen İslam âlimleri merhum recep efendi ve diğer hocalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Ben bir yerin manevi dinamikleri olan bu kişiler saygı ve sevgide kusur etmem. Şeyh Şiraz inin güzel bir söz vardır ''Büyüğü ile güreş tutanın sırtı yere yaman gelir'' onun için güreş tutacağın kişi büyüğün olmasın der. O insanlara her yerde ve her zaman saygı göstermek benim aldığım bir terbiyenin gereğidir. Ruh eğitimi ancak zikirle olur. Bizim tek gayemiz bu can bizde olduğu sürece Allah'a verilmiş bir sözümüz var o da Allah'a hizmet, İslam’a Hizmet etmektir. Tasavvuf bir disiplindir. Ancak insanlar zikirle yükselir. Tosya Camisi ve içki tüketimi çok olan bir ilçe bunu nasıl değerlendiriyorsunuz. Müftü olduğunuz sürede bu konuda nasıl bir çalışma yapacaksınız?

  Bu Tosya için bir tezat. Çok erken olur benim için ama benimde duyduğum ve gözlemlediğim bir durum. Geçenlerde Tosyalı bir bayan kardeşimiz aradı eşinin bir kaç defa umreye ve hacca gittiğini ama her akşam içkili eve geldiğini söyledi ne kadar üzücü bir durum bir elinde kadeh bir elinde kuran olmaz. Biz Müslüman olmayana dini anlatmıyoruz. Müslüman olan dini anlatıyoruz. Bu çok ciddi bir erozyon. Bu Sıkıntı Camiye bile yansıdı. Adetten olan ibadetler yaşanıyor Tosya’da. İnsanlar namaza yeteri kadar önem vermiyor namazda dakika hesabı tutuluyor.

  Özürlü ve sakat olan ile başka bir nedenden dolayı evinden çıkmayan kardeşlerimizden Kuran okumayı bilmeyenler var bu konuda müftülük olarak camilerde görev yapan imamlara nasıl bir görev vereceksiniz?

  Dün nereye gidiyorsun dediklerinde maalesef Tosya'ya gidiyorum demiştim ama geldim ve gördüm ki din görevlisi arkadaşlarımız burada çok güzel çalışmalar yapmışlar. Gerekirse bu mazeretli olan kardeşlerimize tüm imam arkadaşlarımız Anadolu erenleri gibi ayaklarına giderek kuran öğretecek İslam’ı öğretecek. Caminin içine hapsedilmiş bir dini Tosyalılara anlatmayacağız.

  Cemaati az olan camilerin kapatılması söz konusu oldu sizde cami kapatacak mısınız?

  Neşter doktorun elinde işe yarar biz cami kapatmayacağız. Fonksiyonlu camiler haline getireceğiz. Cami yapmak kolay, cemaat olmak zor artık. İçinde düğünlerin, nikâhların, derneklerin ve de yardım kuruluşların organize edildiği camiler olmalı. Camiler yeryüzüne vurulmuş bir İslam mührüdür. Cami Kadın- erkek herkese hizmet etmeli.  Cuma namazlar sonrası yardım toplanması son zamanlarda cemaatte sıkıntı vermeye başladı ne yapacaksınız?

* Bende bu konuda mustaribim. Güzel bir vaaz verirsin sonradan peşinden yardım parası istersin ya bizi çok sıkıntıya sokuyor. Âmâ cemaatinde hayır damarlarının kesilmemesi lazım. İnsanları sadaka vermeye teşvik ediyoruz. Her cuma her cuma para toplanmasından bende hoşlanmıyorum. Osmanlı Cami Tosya'nın bir güzel gerdanlığı bu yardımlar toplanmasa bu camiler tamamlanmaz. İnşallah Osmanlı caminin açılışı muhteşem olacak. Ha şunu söyleyebilirim para toplama konusunu en aza indireceğim yani bölüm bölüm camilerde yardım toplanacak. Her camide aynı anda yardım toplanmayacak. Sıradan yapılan yardım toplamaları gereksiz. Cemaat yardım toplanan yerin adresini biliyorsa gönülden yardım veriyor. Şundan emin olun yeri belli olmayan yere para toplanmayacak. Hesabı belli olmayan bir hesabımız

Olmayacak. Bir hamal gelip de bana toplanan yardımın hesabını sormalı. Ben eğer veremeyeceğim bir hesap olur ise dakika durmam Tosya'da. İnsanlar dini doğru öğrenir ise hiç bir karşılık beklemeden yardım yapar. Camide inşaat eder Kuran kursuda yapar. Burada en önemli görev imamlara düşüyor. Müftü ve İmamlar ''Hal dilini, gönül dilini, Kalp dilini konuşmalı. Bizler Resmi memur anlayışı ile hareket ettik hâlbuki bizler Allah'ın memurlarıyız.


 Bizler Resmi memur zihniyeti ile Allah'ın memurlarıyız derken imamları nasıl davranmaya yönlendiriyorsunuz?

  Ben derim ki ''İmamlar dirilir ise dünya kıyam eder'' bizler bu anlayışı ile hareket etmeliyiz. Tosya’nın Hocası çok eskiler der ki Hocası çok olan yerde sabah erken olur derler. Ben hiç bir cemaate bağlı değilim, siyasi bir argümanım yok. Solun hâkim olduğu bir yerde 8 sene çalıştım. Tosya'da Ahlaki erozyonun önüne geçmek için çalışacağım. Az önce dedim ya hocası çok olan yerde sabah erken olur diye bakalım bu çalışmaları yapar iken bizim sabahımız erken mi olur Onu bilemem. Yarın gideceksin deseler bu gün yapacağımı gene yaparım.

 Müftülük ve Din görevlileri Derneği olarak kültürel faaliyetleriniz olacak mı?

  Geniş çapta çok güzel sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz olacak. Öncelikle cami vaazlarından cami sohbetlerine geçeceğiz. Cuma günü cuma namazına giden kardeşimizi cumartesi günü meyhaneye gitmesini engelleyeceğiz. Bu konuda çok önemli çalışmalar yapacağız. Öyle anlar olacak ki 10 kişi oturacak çok derin sohbetler yapacak ve bundan olumlu sonuçlar çıkaracağız. Hocalık ise ben hocalığın raconunu çok iyi bilirim. Rol kesmeyeceğiz bizler yüreği dertli İnsanlarız. Tosya'da zor olan işleri paylaşarak sorunları çözeceğiz. Eğer 1 sene sonra Tosyalı benden memnun olmaz ise ben gider Ankara'ya tayinimi isterim.

  Çok iddialı bir söz söylediniz bu bir yerlere mesaj mıdır sayın müftüm?

  Benim çalışma tempoma ayak uyduramayacak arkadaşlarımız olabilir. Bir kaç kişi bizim dedikodumuzu yapacak diye çalışmadan dönmem. İmamcılık oynamaktan artık nefret ediyorum. Memur imam olmaktan nefret ediyorum. Arkadaş sen evliya olur isen arkandan gelirler eğer eşkıya olursan Allah korusun çok kötü olur. Önde olan insan çok önemli. Bu imam olur, muhtar olur Belediye başkanı olur kimse artık, yarın insanlar öncü insanlarla çağrılacak.

 İmamlar dirilirse sözünde sizin söylediğiniz İmam nasıl olmalı?

 Bir imam olumsuz sıfatlarla yan yana gelmemeli. İnsanlar gelip de şu üçkâğıtçı imam şu şöyle imam dememeli. Bu iki kavram yan yana gelmemeli. Bunları duydukça kahroluyorum. Arıcı imam, bakkal imam, olmamalı. Yaptığı iş asıl mesleğinin önüne geçmemeli. İmamlar mesela şunu yapsalar Camide ezanlardan sonra ezan duasını sesli bir şekilde okusalar güzel olur belki buna karşı çıkan imamlar olabilir. Buna bidat diyenler olabilir. Rehberimiz Kuran olacak ve Cami derslerine önem vereceğiz. Bir ibadet adet olmaya dönüştü ise ibadet olmaktan çıkar. Bizler bu yanlışın önüne geçmek için çalışacağız. Yani birçok planlarımız var inşallah onları da zamanı geldiğinde beraberce görürüz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TARIK ARSLAN 2014-12-18 13:41:32

basri hocam gibi olmalı müftülerin..Allah razı olsun hocam dan...

Avatar
hoca 2014-12-18 13:45:41

önce müftüler bir dirilsin ,sonra imamları diriltsinler,balık baştan kokar müftü efendi,koltukta oturup ahkam kesmek sizin işiniz.

Avatar
imam 2014-12-18 14:09:15

İMAMLARA MÜFTÜ RAJON KESTİ başlığınız çok garibime gitti imamlara Rajon kesen kesene butür yaklaşımlar görevliye enerji vermez görevi severek olmazsa yaptırmasını bilirim itici yaklaşım Hergelen imamı şamar oğlanı görüyor inanin ister istemez bizleri inciltiyor Biz görevliler hiçbir görevdende kaçacağını zannetmiyorum selamlar

Avatar
MÜFTÜ 2014-12-18 14:57:16

____ADMİNİN YORUMU___Müftü olduğunuzdan emin misiniz?

Avatar
huseyinhoca 2014-12-18 15:29:51

Hey hey heyy hocalar tanimadiginiz bir kişilik bir Muftu hakkında böle konusmayin kendinize gelin siz bi basri hocayi taniyinda öyle konusun basri hocamiz tosyanin yeni değeridir ben tosyada imamim bilincsizce yorum yapanlara sesleniyorum gelin tosyaya baslattigi çok güzel calismalari görün o kadarrr

Avatar
akademia 2014-12-18 15:44:14

racon derken, müftü külhanbeyiliğine mi soyunmuş

Avatar
N.FAZIL 2014-12-18 15:47:10

MÜFTÜ İHLASLI OLURSA İMAMDA İHLASLI OLUR.......ATEŞE İHLASLI OLURSA DİN GÖREVLİSİDE İHLASLI OLUR....AHKAM KESEN BİRİLERİ OLURSA PERSONELİDE AHKAM KESEN BİRİ OLR....

Avatar
sevgili dini haberler 2014-12-18 16:12:54

Imamlarla Müftülüleri birbirine düşürecek yazilardan ve yorumlardan uzak durun size yakistiramadim bizim her zamankinden daha çok birbirimize sahip çıkmamız lazım yardımcı olmamiz lazım