Geç Kalma Genç Gel

Düzce İli Akçakoca İlçe Müftüsü Mehmet TAŞCI ''Geç Kalma Genç Gel'' dedi.

Geç Kalma Genç Gel

Düzce İli Akçakoca İlçe Müftüsü Mehmet TAŞCI ''Geç Kalma Genç Gel'' dedi.

13 Ekim 2014 Pazartesi 12:28
Geç Kalma Genç Gel
Her yıl 01-07 Ekim tarihleri arasında kutlanan ‘’Camiler ve din Görevlileri Haftası’’ bu yıl Kurban Bayramına denk gelmesi sebebiyle 13-19 Ekim 2014 tarihleri arasında kutlanacaktır.

Kabe’nin bir şubesi konumunda olan Cami; "Toplayan, bir araya getiren" manasına gelen ve "cem'" mastarından türeyen bir kavramdır. Dini anlamda; belirli bir amaçla insanları bünyesinde toplayan mekâna cami denir. Bu amaç da Allah'a kulluktur.

Camiler dinî ve millî kültürümüzden ayrı düşünemeyeceğimiz değerlerimizin başında gelir. Camilerimiz mabet olarak görev yapmanın yanında, birer halk üniversitesi olarak da görev yapmaktadır. Camilerde, gençlere her türlü kötülüklerden uzak durmalarının yanında; her türlü iyilik ve güzellikler, insan sevgisi, vatan, bayrak, ezan, Kur'an sevgisi, ana-babaya, öğretmene itaat anlatılır! Camiler, zengin-fakir, köylü-şehirli, amir-memur, resmi-sivil, yaşlı-genç, siyah-beyaz, yerli-yabancı... herkesi bünyesinde toplayan mekanlardır. Bir ülkenin, Müslüman ülkesi olmasının mührü ve tapu senetleridir. Camiler; aynı safta omuz omuza, diz dize namaz kıldığımız mabetlerimizdir. Üzüntülerimizi giderdiğimiz, moralimizi müspet anlamda düzelttiğimiz, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik duygularımızı, hoşgörü anlayışımızı güçlendirdiğimiz ve pekiştirdiğimiz yerlerdir. Birbirimize merhamet etmeyi, acıları paylaşmayı, kimsesiz-yoksul, dul ve yetimlere yardım etme duygularını kazandığımız mabetlerdir. Kâmil manada insan olmanın yollarını ve esaslarını, camilerimizde yapılan telkin ve nasihatlerden öğrenmekteyiz.

Aynı zamanda camilerimiz, gençlerimize sahip olma, onlara iyi bir eğitim ve terbiye verme, onları kötü alışkanlıklardan koruma bakımından da sosyal hayatın her anında faal konumda olması gereken kutsal mekânlarımızdır. Çünkü İbadet ile yetişen gençler, gençlik dönemlerini sıkıntısız ve problemsiz geçirirler, yetişkinlik dönemlerine Allah'ın rızasını kazanmış olarak geçerler. Ancak bu dönemi ibadetle geçirebilmek ve günahlardan uzak durabilmek kolay değildir. Çünkü gençlerin yetişkin insanlar gibi ağır başlı ve sakin olmaları, nefsani duygularına sahip çıkabilmeleri zordur.
 
Gençlerin bu özelliklerinden dolayı bizler, hayata yeni atılan bu insanlara doğru ve faydalı bir eğitim verebilmemiz için camilerimizin fonksiyonelliğini bir kez daha zamanın değişen ve gelişen şartlarına göre tekrar gözden geçirmeli ve camilerimizin, sosyal hayatın her an içinde olan bir cazibe merkezi haline dönüşmesi için elimizden gelen gayreti sarf etmenin çabası içinde olmalıyız.

Gençlik dönemi; insan hayatının en önemli, en kritik ve en sorunlu dönemidir. Çünkü genç insan; fizyolojik, ruhsal, duygusal, eğitim ve öğretim, edep ve ahlak, kültür ve alışkanlık bakımından gelişim, değişim ve etkileşim sürecindedir. İnsan geleceğini bu dönemde kazanır, eğitimini bu dönemde alır, işine ve mesleğine bu dönemde sahip olur. Kimliğini, karakterini ve kişiliğini bu dönemde elde eder, iyi veya kötü alışkanlıkları, faydalı veya zararlı bilgileri bu dönemde edinir, yuvasını bu dönemde kurar. Disiplinli ve düzenli çalışma, anne-babaya, büyüklere ve çevreye saygı, hoşgörü, sabır ve yardımlaşma, gibi güzel erdemler bu dönemde kazanılır ve sonraki dönemlere taşınır. Gençleri olumsuz yönde etkileyen faktörlerin başında zararlı alışkanlıklar gelir. Bunların en yaygın olanları; alkol, uyuşturucu, kumar, fuhuş ve sigaradır. Gençlerin madde bağımlılığının ağına düşmelerinde arkadaş etkisinin büyük olduğu unutulmamalıdır. Gençlerin ibadet alışkanlığı kazanmaları ve cemaate devam etmeleri onları zararlı alışkanlıklardan ve günahlardan da uzaklaştırır. Zira ibadet Yüce Allah’a güven ve teslimiyeti artırır. Gençlerin hayata karşı gelecek kaygılarının ve psikolojik gerginliklerini azaltarak yarınlara umutla bakmalarına katkı sağlar. Bunun için de gençlik dönemlerinde yapılan ibadetlerin değeri Allah katında büyüktür.

Konu ile ilgili bazı Ayet-i Kerimeler; ‘’Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.’’ (Tevbe, 9/18) ‘’Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et. Senden rızık istemiyoruz. Sana da biz rızık veriyoruz. Güzel sonuç Allah’a karşı gelmekten sakınanlarındır.’’ (Taha, 20/132) ‘’Yavrum namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret. Kötülükten alıkoy. Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol. Çünkü bunlar kesin olarak emredilmiş işlerdendir.’’ (Lokman, 31/17)

Konu ile ilgili bazı Hadis-i Şerifler; ‘’İnsanoğlu kıyamet günü beş şeyden; ömrünü nerede ve nasıl tükettiğinden, gençliğini nerede ve nasıl geçirdiğinden, malını nerden kazanıp nerde harcadığından öğrendiği bilgilerle yaşayıp yaşamadığından hesaba çekilmedikçe hiçbir tarafa hareket etmeyecek, yerinden kımıldayamayacaktır.’’ (Tirmizi, Sıfatü’l-Kıyame, 1) ‘’Allah’tan korkan gençler, (namaz kılarak) rükû eden yaşlılar, (annesini) emen bebekler ve otlayan hayvanlar olmasaydı başımızdan aşağı azap yağardı.’’ (Ebu Ya’la, Müsned, XI, 287) ‘’ Şüphesiz ki Allah’a yarattıkları arasında en sevimli, olanı, güzel ve yakışıklı, gençliğinin baharında olup da güzelliğini ve gençliğini Allah yolunda harcayan gençtir. İşte bu kişiyi Allah Teâlâ meleklerine över ve ‘İşte bu benim gerçek kulum’ der.’’ (Tarihu Dimeşk, İbn Asakir, XIV, 268) ‘’Bir kimse evinde güzelce temizlenir sonra Allah2ın farzlarından bir farzı yerine getirmek için Allah’ın evlerinden birine giderse, attığı adımlardan her biri bir günahı silip yok eder; diğer adımı da onu bir derece yükseltir.’’ (Müslim, Mesacid, 282) ‘’Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir.’’ (Müslim, Mesacid, 260) ‘’Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir.’’ (Buhari, Ezan 30)

Bu yıl İlçemizde düzenleyecek olduğumuz etkinlikler ise; 16 Ekim 2014 Perşembe günü akşamı Merkez Camide Hatim ve Mevlit programı, 22 Ekim 2014 Çarşamba günü saat 09.00 da din görevlilerimize yönelik Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Muhammet BEYLER’in Cami ve Gençlik konulu konferansı.
Bu vesile ile 13-19 Ekim tarihleri arasında kutlayacak olduğumuz “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın hayırlara vesile olmasını, gençlerimizi camilerle buluşturmasını temenni eder, geceli gündüzlü bir şekilde hizmet eden din görevlilerimize başarılar diler, Hz. Peygamberimizden bu güne kadar bu ulvi görevi ifa edip Hakk’ın rahmetine kavuşmuş tüm görevlilerimize Rabb’imden rahmet ve mağfiret dilerim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.