Giresun İl Müftüsü Muhittin ORAL’ın Kadir Gecesi Mesajı
ORAL mesajında: Kur'ân-ı Kerim'in inmeye başladığı Ramazan ayı'nın yirmi yedinci gecesi, (23 Temmuz Çarşamba gününü Perşembeye bağlayan gece) Kadir gecesidir. Kur'ân-ı Kerim de bu gecenin fazileti Kadir süresinde belirtilmektedir.
 
Kadir gecesinin özellikleri :

a) Kur'an-ı Kerim Ramazan ayında bu geceden itibaren inmeye başlamış ve yirmiiki yıl sürmüştür.

b) Kadir; takdir anlamındadır. Yani bu gece, ALLAH'ın, ezelde takdir ettiği kaderi uygulamak için meleklere emir verdiği gecedir. Bunun için melekler bu gecede yeryüzüne iner.

c) Kadir gecesi içinde o kadar büyük iyilik ve hayır vardır ki bu hayır insanlık tarihinde bin yılda yapılmamıştır. İşte Kadir gecesi bunun için bin yıldan daha hayırlıdır.
 
Kadir Gecesi’ni Nasıl Değerlendirmeli?
 
 
Bu geceyi varsa kaza namazlarını kılarak, ibadet ve dua ile ihya etmeye çalışmalı. Çünkü Rasûlûllah (s.a.s) “Her kim imanından dolayı ve ecrini yalnız Allah’dan umarak Kadir Gecesi’ni taatle geçirirse, onun lehine, geçmiş günahları mağfiret olunur.” Sahih-i Buhârî Kitabul iman B.25, Hds.28  buyurur.

Rasûlûllah (s.a.s) bu gece de şu duayı okumayı tavsiye buyurmuştur. "Yarabbi, şüphesiz sen affedicisin ve affı seversin; beni de affet" (Riyazü's-Salihin, H. No: 1194).
 
Efendimiz (s.a.v.) bu gece dua eder, tertîl üzere Kur’an okur, tefekkür eder ve namaz kılardı. Bizler de bu amellerle ve istiğfar ile geceyi değerlendirebiliriz.Bu gece il merkezindeki camilerimiz sabah namazına kadar açık tutulacaktır. Bütün camilerimizde Kadir gecesi özel programı yapılacak olup, ortak program Hacı Miktat  camiinde icra edilecektir. Bu vesile ile Kadir gecemizin kadrü kıymetine erişmemiz dileği ile din kardeşlerimin kandilini tebrik ediyorum.


“Gecelerimiz Kadir, gündüzlerimiz bayram olsun!”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol