Haliliye Müftüsü Edessa Tv'nin Canlı Yayın Konuğu oldu

Şanlıurfa İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzman'ı Ömer Sabuncu'nun Her Hafta Perşembe Günü Edessa Tv'de Saat 11:00: de Hazırlayıp Sunduğu Din veToplum programına Haliliye Müftüsü İbrahin Halil Okulu 30.10.2014 Perşembe Günü Canlı Yayın Konuğu oldu.

Haliliye Müftüsü Edessa Tv'nin Canlı Yayın Konuğu oldu

Şanlıurfa İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzman'ı Ömer Sabuncu'nun Her Hafta Perşembe Günü Edessa Tv'de Saat 11:00: de Hazırlayıp Sunduğu Din veToplum programına Haliliye Müftüsü İbrahin Halil Okulu 30.10.2014 Perşembe Günü Canlı Yayın Konuğu oldu.

31 Ekim 2014 Cuma 20:55
Haliliye Müftüsü Edessa Tv'nin Canlı Yayın Konuğu oldu
banner283
Ahmet KAYA / Ş.URFA

Müftü Okulu Katıldığı Programda İzleyicilere Hürefe  kelimesinin anlamı ve ortaya çıkışı hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra yaygın olan hurafeleri hatıralarından örnekler vererek anlattı. Müftü okulu’nun özellikle üzerınde durduğu En yaygın olan hurafeleri ‘aile, uğur ve uğursuzluğa inanmak, cenaze, şifa, türbe-yatır, hıdrellez, baht açılması, namaz, nazar, dua, adak-kurban, misafir, bayram, sihir-büyü-fal, muska, ay ve güneş tutulması’ başlıkları altında açıkladı.


Müftü Halil OKULU; ''Çağımızda en yaygın bidat ve hurafenin başında Türbe ziyaretlerinde yapılan yanlışlıklardır. İslam Dini yaratılmış olan mahlukatlar içinde insanın dirisine önem verdiği gibi ölüsüne de önem vermiştir. Ölüm hadisesi gerçekleştikten sonra ölüler temizlenip güzelce kefenlendikten sonra kabirlere konulmaktadır. Kabirlerin ziyaret edilmesinde orada yatan insanlar için hayır duada bulunulmasında hiçbir sakınca yoktur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır. “Size kabir ziyaretlerin yasaklamıştım. Artık, kabirleri ziyaret edebilirsiniz.”[1]“Kabirleri ziyaret ediniz, Çünkü bu size ahireti hatırlatır.”[2]
Evliyaların, Allah Dostu olarak kabul edilmiş kişilerin yattığı yerler halk nezdinde “Türbe” olarak adlandırılmıştır. Sonuç itibariyle türbelerde bir kabirdir ve ziyaret edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Yalnız, bu ziyaretlerde İslam’ın koymuş olduğu ölçülere riayet edilmelidir. Türbelerde konulan bu ölçülere ters ve çok yanlış olan davranışları ise şöyle sıralayabiliriz:
1.Türbelerde yatanlar beşer üstü varlık olarak görmek ve Allah ile kendi arasında aracı olarak kabul etmek.
2. Türbe ziyaretlerini sanki dini bir vecibeymiş gibi telakki etmek.
3.Çaput, bez bağlamak ve mum yakmak.
4.Türbelerde yatanlara adak adamak.
5.Türbelerde yatanlar adına kurbanlar kesmek.
6.Kabrin etrafında bulunan duvar, demir vb. şeyleri öpmek.
7.Türbelere eğilerek girmek.
8.Türbelerde yatıp şifayı orda yatanlardan beklemek.
9.Türbe kapılarına sahip olmak istediği şeyin (mesela ev, araba, çocuk vb.) resmini çizmek.

Yukarıda saymış olduğumuzu davranışlar Müslüman’a yakışan hareketler değildir. Her gün 5 vakit namazımızda Fatiha süresinde bulunan إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ “Yalnız Sana kulluk eder, yalnız Senden Yardım dileriz”[3] manasında ayeti okuduğumuz halde dediğimize muhalif olarak yardımı başka kapılarda aramak çelişki değil midir? İhtiyaçların karşılanmasını ölüden ummak kişiyi şirke sürükleyebilir. Şirk ise Allah’ın bağışlamayacağı en büyük günahlardandır''
dedi.Diyanet Haberlere dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.