Hem inşaatçı hem de irşatçı müftü!

HEM İRŞATÇI HEM İNŞAATÇI MÜFTÜ‏

Hem inşaatçı hem de irşatçı müftü!

HEM İRŞATÇI HEM İNŞAATÇI MÜFTÜ‏

25 Mart 2014 Salı 10:39
Hem inşaatçı hem de irşatçı müftü!
•    Bayburt doğumlu olan Mustafa Temel ilköğrenimini bu ilde, İmam Hatip Lisesini ise Balıkesir’de tamamladı. Hafızlığını İlkokul öncesi 18 ayda tamamladı. Hocası, ülkemizin en ünlü Hafızlarından Kesik Bacak İsmail Efendi’nin talebesi, Hafız Hakkı Hoca`dır.
 
•    1980 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Balıkesir Selimiye Köyü Kur’ân Kursu Öğreticisi olarak ilk görevine başladı. Üç sınıflı Selimiye Köyü Kur’ân Kursu’ndaki başarılı çalışmaları dönemin Balıkesir İl Müftüsü Nurullah Soyak’ın  dikkatini çekti. Mustafa Temel’in 6 ayda stajyerliği kaldırıldı ve o yıl gösterdiği başarılı çalışmalarından dolayı hacca gönderildi. Mustafa Temel görevli olduğu Selimiye köyünde 2,5 sene kaldı. Burada yetiştirdiği hafızlar Türkiye hafızlık yarışmalarında birincilikler de dahil olmak üzere en iyi dereceleri elde ettiler.
 
•    Mezuniyet tarihi olan 1992 yılına kadar hizmete kazandırdığı bu kursta yetiştirdiği hafızlarını, hafızlıklarını unutmamaları için yaz aylarında da dinlemeye devam etti. Okuttuğu hafızların barınma, iaşe ve ibate ihtiyaçlarıyla da bizzat ilgilendi
 
•    Fakülte’den mezun olunca Vaizlik sınavında başarı göstererek 1993 yılında İzmir Merkez Vaizliğine atandı.


 
•    1994 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı`nca İsveç’e Din Görevlisi olarak görevlendirildi. Dört yıla yakın kaldığı İsveç’in Malmö şehrinde zor şartlar altında fabrika köşelerinde ibadetlerini yapmaya çalışan gurbetçi vatandaşlarımızı modern bir cami ve sosyal tesislere kavuşturmak için onlarla birlikte omuz omuza çalıştı ve bunun sonucu olarak halkın büyük desteğiyle Teşkilatımıza 2800 metre kare kapalı alan üzerinde cami, sınıflar ve sosyal hizmet alanlarının kazandırılmasında öncülük yaptı.  Malmö şehrindeki bu cami ve sosyal tesisler halkın birlik ve beraberliğine önemli ölçüde katkıda bulunan bir merkez haline geldi.
 
•    İsveç dönüşü 1998 yılında Elazığ - Arıcak İlçe Müftülüğüne atandı. Kısa bir süre görev yaptığı bu ilçede de boş durmadı. Elazığ Harput Eğitim Merkezinde bir dönem Kur’ân-ı Kerim derslerinde hoca olarak görev yaptı ve bu dönem zarfında 5000 metre kare alan üzerinde cami, müftülük, lojmanlar, sınıflar, toplantı salonu, dükkanlar vb. ünitelerin yer aldığı güzel bir kompleksi teşkilatımıza kazandırdı.
 
•    2000 – 2004 yılları arasında İzmir – Dikili İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. Dikili’de halkın geniş katılımıyla yapılan sosyal içerikli programlara imza attı. Cumhuriyet döneminin ilk ilçelerinden olmasına rağmen Diyanet’e ait hiçbir taşınmazı bulunmayan Dikili’ye satın aldırdığı arsa aracılığıyla mescit, Kur’ân Kursu ve sosyal tesisler kazandırdı.
 
•    2004 yılında atandığı İzmir – Menderes İlçe Müftülüğü görevinde iken mevcut camilerin fiziki bakım ve çevre düzenlemeleri ile her türlü aktivitelerini geliştirdi. Bu kısa süre içerisinde Menderes İlçesinin geniş olan sahil kesiminde dini irşat ve vatandaşların bilgilendirilmelerine yönelik çalışmalarda bulundu.
 
•    2005 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca dört yıl görev yapmak üzere Almanya – Münih Din Hizmetleri Ataşeliği görevine atandı. Münih ve çevresinde teşkilatımıza, on cami, sosyal tesis ve öğrencilerin yaz tatilinde yatılı eğitim gördükleri yurtlar kazandırdı. Dönemin Almanya Din Hizmetleri Müşaviri Sadi ARSLAN ile müşterek havuz oluşturarak iki yıl gibi kısa bir süre zarfında kadrolu görevlisi bulunmayan camilere görevlilerin atanmasını sağladı. Merkezi konumda bulunan camilerde bayanlara yönelik din hizmetlerinin verilebilmesi için bayan din görevlilerinin atamalarının yapılması ve camilerde kadın kollarının kurulması gerçekleştirildi.
 
•    Görev yaptığı bölgede halkın geniş katılımıyla gerçekleştirilen cami dışı büyük organizasyonlara da imza attı. 5000-10000 kişilik salonlarda konferanslar, etkinlikler düzenleyerek ulusal kanallarda canlı yayın yaptırdı ve böylece büyük kitlelere ulaşılmasını sağladı. Münih Merkez Cami projesini DİTİP ve o dönem üst görevlerde bulunan yetkililerin izin vermemesi sonucu hayata geçiremedi ve bu durum onun içinde hep bir uhde olarak kaldı.
 
•    2010 yılından itibaren İzmir – Gaziemir İlçe Müftülüğü görevini üstlendi. İzmir’in parlayan yıldızı olan Gaziemir İlçesinde yürüttüğü müftülük hizmetleriyle halkın sempatisini kazandı. Halen görevli olduğu Gaziemir İlçesinde cesur bir kararla, hayatının ve İzmir’in en anlamlı ve en büyük projelerinden birine imza attı. İzmir’de Cumhuriyet döneminde din hizmetleri alanında yapılan en prestijli, en büyük projelerden biri olan “Emir Sultan Cami ve Külliyesi” inşaatını üç yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak hizmete açılmasını sağladı. Diyanet İşleri Başkanlığı`na tahsisli bu dev eser Türkiye Diyanet Vakfı Gaziemir Şubesi`nin öncülüğünde hayırsever vatandaşların katkıları ile yapıldı.   
 
•    2000 metrekarelik arsa üzerinde modern mimari tarzda sekiz milyon TL. harcanarak yapılan 2500 kişinin aynı anda namaz kılabildiği EMİR SULTAN (SEYDİ BABA) CAMİ, MÜFTÜLÜK ÜNİTELERİ, YEDİ SINIFLI KUR’ÂN KURSU, LOJMANLAR, DİYANET YAYINLARI SATIŞ YERİ, 4-6 YAŞ ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM SINIFLARI, MİSAFİRHANE, 450 KİŞİLİK KONFERANS SALONU, AİLE İRŞAT BÜROSU ve OTOPARK’ı bünyesinde toplayan “EMİR SULTAN (SEYDİ BABA) CAMİ KÜLLİYESİ”’nin açılışı Mevlid Kandiline isabet eden 12 Ocak 2014 tarihinde binlerce vatandaşın ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ’ın katılımı ile gerçekleştirildi.


 
•    Gaziemir ilçesinde, gerek Kutlu Doğum Haftalarında gerekse diğer zaman dilimlerinde, açık ve kapalı alanlarda halka yönelik çeşitli görsel aktiviteler, konferanslar, kurumlar arası iletişim, aile okulu, eğitim seminerleri ve geleneksel hale getirilen Kur’ân ziyafetleri programları ile on binleri bulan kitlelere müftülük ve din hizmetlerini hissettirmek suretiyle Dinin, Müftülüğün ve Diyanetin sevilmesini sağladı.
 
Mustafa Temel 35 yılı bulan çalışma hayatı boyunca Diyanet İşleri Başkanı, Büyükelçi, Vali, Kaymakam ve İl Müftülerinin de içinde bulunduğu amirleri tarafından  Takdirname, Başarı Belgesi ve Teşekkür Belgeleri ile taltif edildi. Evli ve üç çocuk babası olan Mustafa Temel halen Gaziemir İlçe Müftüsü olarak görevini sürdürmektedir.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsimsiz 2014-03-25 11:11:13

Gaziemir müftülüğünde 2 sene sözleşmeli olarak çalıştım. Aynı zamanda üniversite de okuyordum. Hocamdan Allah razı olsun. Beni idare etti. Hem okudum hemde görevime devam ettim. Hocam hakkınızı ödeyemem rabbim yar ve yardımınız olsun. Dualarınızı kabul etsin.

Avatar
Adem 2014-03-25 11:17:35

Müftü Bey'e başarılar dileriz Allah'tan sağlık sıhhat vermesini temenni ederiz

Avatar
SELİM 2014-03-25 11:35:07

SAYIN HOCAMIZLA BENDE ÇALIŞMA İMKANI BULDUM. ANLATILANLARDA EKSİK VAR FAZLA YOK. ONUN İÇİN OLMAZ DİYE BİR ŞEY YOK, YORULMAK YOK MAZERET YOK. HOCAMIZA SAĞLUK VE UZUN ÖMÜRLER DİLERİM YÜCE MEVLADAN...

Avatar
haydar mat 2014-03-25 12:30:35

Allah razi olsun milletimize dinimize hizmet etmek icin bu ve bunun gibi gorevine asik hizmet gonullusu hocalarimiz gerek bize rabbim muvaffak kilsin

Avatar
Meslektaşın 2014-03-25 17:35:38

Değerli meslektaşım. Yurt dışında beraber görevler icra ettik. Zor günlerin dostu olduğun gibi iyi günlerinde dostusun... Mesleki hayatın boyunca başarılar...

Avatar
İzmirli 2014-03-25 21:20:46

İzmir son zamanlarda atağa geçti. Hizmetler güzel..

Avatar
müftü 2014-03-26 10:28:14

izmir Gaziemir gibi büyük bir ilçede bu yapılanlar neki? onları 2-3 bin nüfuslu ilçelerde yapıyorlar. onlardan bahsedin. gaziemirde daha fazlası yapılabilir.

Avatar
ibrahim 2014-03-26 13:25:38

Hocamla calisma firsati buldum meslegine asik bu denli caliskan biri henuz tanimadim Allah razi olsun