Horon’a Helal Diyen Müftü Çıkar mı?

Yeni Asya Gazetesi yazarlarından Faruk ÇAKIR, bugünkü köşe yazısında Samsun İl Müftüsü Hayrettin Öztürk'e arka çıkarak "Müftü ‘helâl’ mi deseydi?" dedi. İşte çarpıcı analiz...

Horon’a Helal Diyen Müftü Çıkar mı?

Yeni Asya Gazetesi yazarlarından Faruk ÇAKIR, bugünkü köşe yazısında Samsun İl Müftüsü Hayrettin Öztürk'e arka çıkarak "Müftü ‘helâl’ mi deseydi?" dedi. İşte çarpıcı analiz...

30 Ağustos 2014 Cumartesi 14:05
Horon’a Helal Diyen Müftü Çıkar mı?
Müftü ‘helâl’ mi deseydi?

Bazı insanların şaştığı şeylere şaşmak lâzım. Bir müftü, İslâm dininin yasakladığı bir hareketin, bir işin yapılmasına ‘haram’ derse, ona şaşılır mı? Bir müftünün, İslâmın temsil makamında olan birinin ‘haram’ bir şeye ‘helâldir’ demesini beklemek kadar yanlış bir beklenti olabilir mi?

 
 Efendim, Samsun Müftüsü demiş ki “Kadınlı-erkekli horon haramdır.” Vay efendim, müftü bunu nasıl dermiş? Bir defasında da başka bir müftü, kadınlar açık saçık gezmesin anlamında görüş beyan ettiği için kınanmıştı.
 
Tabiî ki ‘horon’ denilince, Rizeli olmamız hasebiyle bizi de ilgilendiriyor. Hatta, yıllık iznimiz vesilesiyle gazeteleri gününde takip edemediğimiz için Samsun Müftüsünün ‘horon’la ilgili sözlerini duymamıştık. İzin dönüşü bir ağabeyimiz bu haberi hatırlattı ve “Sen de Rizelisin. Bu tartışmaya ne diyorsun?” diye sordu. Rizeliyiz, ama ilahiyatçı ve müftü değiliz. Dolayısıyla bizim sözlerimiz ‘fetva’ olarak değerlendirilmesin. 
 
Aslında kadınlı erkekli ‘horon’a izin veren, “İslâma uyar” diyen hiçbir müftü ve ilahiyatçıya rastlanmaz. Belki hepsi ortaya çıkıp bunu bu isimle açıklamaz, ama sorulduğunda da bu oyuna fetva vermezler. Nitekim, bu soru bizim de bulunduğumuz sohbetlerde çok sayıda müftüye, ilahiyatçıya sorulmuş ve tamamından “Kadın erkek birlikte horon uygun değildir, İslâma uymaz” cevabı alınmıştır.
 
Peki, bu ‘horon’ tartışması nasıl çıkmış? Gazetelere yansıyan haberlere göre Trabzon’un Şalpazarı İlçesi’nde düzenlenen “195’inci Sis Dağı Yayla Şenliği”nde konuşan, kendisi de Trabzonlu olan Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, kadınlı- erkekli horon oynamanın İslâm’a göre haram olduğunu belirterek, “Eğlencelerimizi yapalım, ama kadınlı-erkekli karışık yapmayalım” demiş. Müftü beyin ağzına sağlık. İyi de demiş. Çünkü, bu doğrular yeteri kadar dile getirilmediği için genç kızlar ve genç erkekler günah denizine sürükleniyor. Gönül arzu ederdi ki bazı gazetelerdeki aleyhte kampanyalara karşı diğer illerin ve ilçelerin müftüleri de bu tesbite sahip çıksaydı. Mutlaka onlar da bu görüştedirler, fakat bazıları “Ne olur ne olmaz” düşüncesiyle bunları dile getirmemiş olabilir. 
 
“Kızlı-erkekli horon” nedir? Dinen birbiriyle evlenmesinde sakınca olmayan, birbirine ‘namahrem’ olan, dinen ‘yabancı’ erkek ve kızların el ele tutuşması ve ‘halk oyunları’na benzer şekilde oynamasıdır. Bu oyun, nasıl mahzurlu olmaz? Gözlerin bile ‘haram’dan sakınılması gerekirken ‘el’ler nasıl sakınılmaz? Biri biriyle evlenebilen kişiler el ele tutuşamaz. İslâm dini bunu emretmiştir. “Ben buna uymam, el ele tutarım” diyenler olabilir. Fakat, “Dinen birbirine ‘yabancı’ olanların el ele tutuşması, oynaması, zıplaması İslâma uygundur” diyemez. Dese ne olur? Bu görüş kesin bir dille reddedilir.
 
Her bölgenin kendine has oyunları olduğu gibi, horon da Karadenizliler için önemli bir oyun. Ancak bu ‘kadın-erkek karışık’ şekilde oynanmak mecburiyetinde değil. Müftünün de ifade ettiği gibi kadınlar kendi aralarında oynayabilir. Kadın ve erkeklerin birlikte horon ya da benzer oyunları oynaması İslâm’a göre mümkün değil.
 
Samsun Müftüsü önemli bir noktaya daha işaret edip, “Bunu söylemek benim görevim. Sizi uyarmazsam bana da hesabını Allah sorar. (...) Türküler de müstehcen olmayacak” demiş. (Hürriyet, 10 Ağustos 2014)
 
Evet, türküler de, konuşmalar da, sohbetler de müstehcen sözlerle kirletilmeyecek. Öyle her iki cümlede bir küfür/sövgü olduğu sohbetler Allah korusun manevî yönden iflâsımıza sebep olabilir. Maalesef, hemşehrilerimizin bu hususta kötü bir sicili var. Bu vesile ile Samsun Müftümüzü tebrik ederken doğruların ısrarla dile getirilmesine devam edilmesini de arzu ediyoruz.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müftü 2014-08-30 15:52:08

Basından takip ettiğimize göre Trabzon müftüsü, Hayreddin Bey'in fetvası kendisine sorulunca "Bu arkadaşımızın kendi görüşü, ben yorum yapmayacağım." diyerek maalesef meslektaşını yalnız bırakmıştır.

Avatar
allah aşkına 2014-08-30 20:08:59

zaten müftüler kaypak,imamlar kaypak,cemaat ne yapsın bu millet.ortalık kaypaklarla dolmuş.ya kardeşim bu işin haram olduğu belli.niye doğrudur demiyorsun be munafık herifler,ya allah aşkına dürüst bir müslüman kaç kişidir.ortalık yavşak dolu.üzüntüden yazıyorum.kusura bakmayın

Avatar
allah aşkına'ya 2014-08-31 01:59:09

Üzüntüden yazıyormuş ahlaksız.. Çok biliyordum da okuyup müftü olup doğru fetvaları veren sen olsaydın ya. Sen önce kendi müslümanlığını sorgular..

Avatar
el insaf 2014-08-31 05:32:50

hayrettin bey çok haklı gerçeği söyledi.herkes allah rızası için. fetva vermeli.doğru.dürüst olmalı.ahlaklı olmalı.kadınlarla karışık olarak oynayan eeylence yapan.birbirlerine sarmaş dolmaş oynayana buyurun oynayınmı diyecekti.ahlaklı olalım.millet oynuyorsa kendi bileceği şey.ama bir din adamına fetva sorulunca ona gerçeği söylemelidirler.allah aşkınaya cevap yazan kardeşim anladım kadarıyla kusura bakmasın ya dinin emirlerinden haberi yok.yada başka problemler var gibi.müftü rumuzlu kardeşim doğruyu yazmış.

Avatar
ahmet 2014-08-31 21:24:59

trabzon müftüsünün karnında ağrı var.il müftümüz hayrettin öztürkü sevmediğinden bu şekilde davranmıştır.haset adam harama haram dememiştir.sırf hayrettin öztürk hocam haklı çıkmasın diye.biz hayrettin öztürk hocamdan din görevlileri olarak çok memnunuz.allah için neyse doğru onu söylemiştir vesselam.

Avatar
el insaf'a 2014-08-31 21:49:37

Ahlaksızın yazdığı yorumu dikkatli okuyun. Müftü ve imamlara kaypak diyor yetmiyor birde münafık diyor seviyesiz çukur.. Bizim sitemimiz onadır, dini emirler noktasındaki sözlere degil..

Avatar
rumeysa 2014-09-07 17:38:06

İnandığın gibi yaşamazsan yaşadığın gibi inanırsın Hz. Ali r.a bu söze ne yaparsın inandığı gibi yaşayan dinin gereğini söylemiş demek ki diğer hoca efendi ve müftü efendiler yaşadığı gibi inandığı için Hayrettin hocayı destekleyemiyor ne yaparsın işte ahir zaman