Hz Peygamber'in ahlakı bütün gönüllere sirayet etsin

Burdur Müftüsü Hıdır BAYRAK Mevlid Kandili Mesajı Yayımladı.

Hz Peygamber'in ahlakı bütün gönüllere sirayet etsin

Burdur Müftüsü Hıdır BAYRAK Mevlid Kandili Mesajı Yayımladı.

21 Aralık 2015 Pazartesi 14:37
Hz Peygamber'in ahlakı bütün gönüllere sirayet etsin
banner283
Grup Sayfamız için

Burdur Müftüsü Hıdır BAYRAK Mevlid Kandili Mesajı Yayımladı.

Müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderilen Hz. Muhammed (SAV)’in 22 Aralık 2015 Salı Gününü Çarşambaya bağlayan gece dünyaya teşriflerinin yıl dönümüdür. İnsanlığın dirilişinde, karanlıktan aydınlığa çıkışında, katılaşmış kalplerin yumuşamasında çok önemli bir yere sahip olan böyle şerefli ve mübarek güne ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşayan Müslüman kardeşlerimin kandillerini tebrik ediyor, Hz Peygamberin ahlakının bütün gönüllere sirayet etmesini ve yerleşmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

Hz. Peygamber Kâinatın var olma sebebidir. Yunus Emre bu konuyu ne güzel dile getirir: “Hak yarattı âlemi Aşkına Muhammedin. Ay ve günü yarattı Şevkine Muhammedin. O, daha önce Allah’ın gönderdiği kitaplarda hep övülmüştür. O, Hz. İbrahim’in duasına, Hz. İsa’nın Müjdesine, Annesi Âmine’nin rüyasına mazhar olmuştur. O, Âlemlere Rahmet olarak gönderilmiştir. O, bir davetçi ve nur saçan bir kandildir. O, Mü’minlerin sıkıntıya düşmesi kendisine çok ağır gelen, mü’minlere çok düşkün, onlara çok şefkatli ve merhametli olandır. O, her sahada insanlık için örnektir ve model bir şahsiyettir. O, insanlığın içine düştüğü dini, ahlaki, sosyal her türlü noksanlığı ortadan kaldırmak ve Allah’ın insanlığa indirdiği son kitabı Kur’an-ı Kerimi tebliğ etmek için Allah tarafından memur edilen en son peygamberdir. Zamanımızda ülkemiz ve dünyada her geçen gün insanlar arasında dünyevileşme yoğunlaşmakta, çıkar ilişikleri ve menfaatler yaygınlaşmakta, negatif düşünceler çoğalmaktadır. Kanaatsizliğin, tatminsizliğin ve ben merkezli zevk düşkünlüğünün zirve yaptığı fakir, yoksul ve kimsesizlerin ihmal edildiği dünyada her geçen gün huzursuzlukların boyutları artmaktadır.

Bu durum, Hz. Peygamberin insanlara tebliğ ettiği üstün değerlerin hayatımızdaki etkisinin zayıflamış olduğunun göstergesidir. Dünyanın birçok yerlerinde, özellikle İslam Ülkelerinde yapılan haksızlıkların, göçe zorlamaların, vurmaların, kırmaların, öldürmelerin yerine karşılıklı haklara riayet etme, dostluk, kardeşlik, güven ve samimiyet gibi değerlere sahip olma sevgili peygamberimizi iyi tanıma, O’nu sevme ve O’nun metodunu göz önünde bulundurmakla mümkün olabilecektir.

12 Rebiülevvel 571 tarihinde dünyayı şereflendiren Peygamberimizin doğum yıl dönümünde, Sevgili Peygamberimizin sünneti ve siretini bir kez daha göz önüne getirerek kendimizi test edelim. Var olan eksikliklerimizi telafi edelim. Camilerde buluşalım Günahlarımıza tövbe edelim, Kur’an okuyalım. Salat-ü Selam getirelim, Kaza namazlarımızı kılalım. Birlik, beraberlik, dirlik ve düzenliğimiz için dua edelim. Her türlü felaketten, terörden, dahili ve harici düşmanların şerrinden Allah’a sığınalım. Bu duygu ve düşüncelerle, İlimiz merkez Ulu Camiinde ve İlçelerimizdeki merkezi Camilerde yapılacak Kandil Özel programlarımıza davet eder, Mevlid Kandilinin huzur ve mutluluğumuza, birlik ve beraberliğimize, insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.