H.z Peygamber'in Kutlu Doğumu

Van Tuşba İlçe Müftüsü Zahit DEMİREL'den ''Hz Peygamberin Kutlu Doğumu''

H.z Peygamber'in Kutlu Doğumu

Van Tuşba İlçe Müftüsü Zahit DEMİREL'den ''Hz Peygamberin Kutlu Doğumu''

01 Ocak 2015 Perşembe 22:47
H.z Peygamber'in Kutlu Doğumu
Facebook Sayfamız için  

Peygamberler zincirinin son halkası, kâinatın efendisi Hz. Muhammed (s.a.s) milattan sonra 571 yılında Rebiü’l-Evvel ayının 11. Gününü 12. Güne bağlayan gecesinde miladi takvime göre 20 Nisan pazartesi sabahına karşı Mekke’nin Haşimoğulları mahallesindeki babasından miras kalan evde dünyayı şereflendirdi. Babası Abdulmuttalip’in oğlu Abdullah, annesi ise Vehbe’nin kızı Âmine Hatundur. O, daha dünya’ya gelmeden babasını,  6 yaşında iken de annesini kaybetmişti.
             
14 asır evvel böyle bir gecede İnsanlık için hidayet rehberi, fazilet güneşi olarak gönderilen Hz Muhammed (SAS)’in doğduğu gece olan Rebiü’l-evvel ayının 12. Gecesi, asırlardır “Mevlid kandili” olarak kutlanılmaktadır. Bu yıl Rebiü’l-evvel ayının 12. Gecesi miladi takvime göre 2 Ocak cuma gününü cumartesi gününe bağlayan geceye denk geldiği için bu gece mübarek mevlit kandili gecesidir.
            
HZ. Peygamberin doğuşu ve insanlığı şirk ve putperestlik bataklığından aydınlığa çıkartmakla görevlendirilmesi, yüce Allah’ın insanlar için en büyük lütfüdür.  Bunun farkında olmak ise Müslümanlığın gereğidir.
         
O halde onun doğduğu gecede mevlit okutmakla beraber ona olan sevgimizi ve bağlılığımızı da yeniden gözden geçirmeliyiz. Bizim için, insanlık için gönderildiğini fark etmeliyiz. Zira Kur’an-ı Kerimde:“ And olsun ki, Allah’ın Resulünde sizin için, Allah’a ve ahiret gününe Kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.”  (Ahzap,33/21)    buyrularak bunun farkında olmanın önemine işaret edilir.
            
Düşmanlıkları dostluklara dönüştürmek için gelen Hz. Muhammed (SAS), geldiği dönemde insanlık onun getirdiği o evrensel mesajlara ne kadar ihtiyaç duymuşsa günümüzde de bütün dünya onun getirdiği o yüce mesajlara muhtaçtır. Onun için onu candan daha çok sevmek ve daha çok tanımak gerekir.         
            
İnsanların birbirlerine kin ve nefretle baktığı, aile kurumunun yok olmaya doğru gittiği, anne- baba sözünün dinlenilmediği, kadına şiddetin gittikçe artığı, boşanmaların çoğaldığı,  aile içi şiddetin, geçimsizliğin hızla artış gösterdiği gönümüzde peygamberin örnek ahlakına, onun insan sevgisi anlayışına, hoşgörüsüne her zamandan daha çok muhtaç olduğumuzu anlayabilmemiz için onu iyi tanımamız gerekiyor.
           
Unutulmamalıdır ki, Hz Peygamber (sas)’i sevmek ve tanımak için onun sünnetini, yüce ahlakını, insanlık ve merhametini,  adaletini, sabır ve sebatını, fazilet ve cesaretini yaşamakla mümkündür.
           
Sevgili peygamberimizi iyi anladığımız ve tanıdığımız zaman onun gibi ideal bir aile reisi, onun gibi ideal bir eş, iyi bir komşu iyi bir arkadaş, uyumlu bir vatandaş olabilmenin yolunu da öğrenmiş oluruz.
       
Kutlu Peygamber Hz. Muhammed (sas) efendimizin doğumu münasebetiyle, onun getirdiği evrensel öğretileri insanlara doğru bir şekilde anlatmak,  insanların kalbinde var olan sevgisini daha canlı tutmak ve bir hoşgörü ortamını oluşturmak adına onu iyi anlamalı ve tanımalıyız.    Onun sünnetini ihya ederek, ona selatü selamlar getirerek hatırlamalıyız.    Hayatını,   örnek yaşayışını, üstün ahlakını çok okumalı, çocuklarımıza anlatmalı ve yaşamalıyız.
             
Kutladığımız mevlid kandilini bu anlayış ve düşünce ile ihya etmeye çalışalım.  Bize bıraktığı sünnetinden hayat bularak yaşayalım. Örneğin Hz peygamberin bütün hayatı boyunca hiç düşmanı olmamıştır. Çünkü o, kimseye düşman güzüyle bakmamıştır. Kimseye karşı kin beslememiştir. Ona eziyet eden, onunla savaşan, hatta doğduğu toprakları terk etmesine sebep olanlara bile düşman gözüyle, kin ve nefretle bakmamıştır.  O halde onun dünyayı şereflendirmesinin yıldönümünde içindeki kin ve nefreti söküp atanlar onun sünnetinden hayat bulanlardır. Ne mutlu onlara.
       
Bu duygu ve düşüncelerle, Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıldönümü olan Mevlid kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini Yüce Mevlâ’dan niyaz eder, Mevlid Kandilinizi tebrik ederim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.