İşte Müftü Yaşar'a linç girişiminin gerçek nedeni

Dinihaberler.com olarak, Mazgirt İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf Yaşar ile ilgili cereyan eden hadisenin GERÇEK BOYUTUNU siz değerli okurlarımız için araştırdık.

İşte Müftü Yaşar'a linç girişiminin gerçek nedeni

Dinihaberler.com olarak, Mazgirt İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf Yaşar ile ilgili cereyan eden hadisenin GERÇEK BOYUTUNU siz değerli okurlarımız için araştırdık.

05 Aralık 2014 Cuma 04:09
İşte Müftü Yaşar'a linç girişiminin gerçek nedeni
ERDİ KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM

24 Kasım 2014 tarihinde Mazgirt ilçe müftüsü Muhammed Yusuf Yaşar ile beraberindeki 3 din görevlisi, ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürü ile Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Anadolu Lisesine kaymakam oluru ile ziyarete gidiyorlar.

Bu ziyaretin temel amacı ise, 2013-2014 eğitim öğretim yılının sonunda vefat eden Sevilay Demir, isimli öğretmenin adına okunan Hatm-i Şerif-in bağışlanması ve duasının edilmesi. Müftü Bey basın açıklamasında söylendiği gibi vefattan bihaber değil.  Bizzat hem vefat adına hem de öğretmenler gününü  kutlamak adına Akpazar Anadolu Lisesine gidiyor.. Müftü Yaşar, imamlar ile beraber takribi 10 dakika gibi bir sürede Fatiha, İhlas Felak ve Nas surelerinin akabinde hatim duasını ediyor.

Sonrasında Müftü Bey, Müftülüğün Kaymakamlık ile birlikte yapmak istediği projeden bahsediyor. Bu projeden asıl maksadın öğrencilerin büyük şehirleri görmesi, farklı kültürleri tanıması olduğunu belirtiyor. "Biz öğretmenlere de bu tür projelerle öğrencileri kazanmamız gerektiğini ifade edip ve varsa projelerinin olması durumunda Kaymakamlığa, kendisine, ilçe milli eğitim müdürlüğüne ulaştırabileceni söylüyor. Bundan maksadın ise, öğrencilerin ahlaki gelişiminde ilerleme olması ve kültürel etkileşime girmesi olarak nitelendiriyor. 

Müftü Yaşar, Kaymakamlığın maddi açıdan sonsuz desteği olduğunu ve bu sebeple istediğimiz gibi proje üretebileceğinden bahsediyor.  Akpazar Anadolu Lisesi müdür vekili Meral Kalkan ise, madem bu kadar maddiyat var neden kitap okuma projesinde maddi destekte bulunulmadığını soruyor.

Müftü Bey'de; bundan haberinin olmadığını fakat araştıracağını dile getiriyor. Bunun devamında öğrencilere deneme soru bankası temini üzerine konuşma cereyan ediyor. Müftü Bey, bunun önemli olduğunu fakat bundan daha ehemmiyetli olanın öğrencilerin ahlaki gelişimine nasıl katkı sağlayacağının düşünülmesi gerektiğini ve bunun için projeler üretilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Mazgirt İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf Yaşar, burada geçen senelerde bir sürü deneme soru bankası alındığını (20 bin civarında) fakat bunların pek rağbet görmediğini ve bunun pek fazla işe yaramadığını dile getiriyor. Bizden proje isterken asıl amacının öğrencilerin ahlaki ve insani değerlerinin kaybolmaması için çaba harcanmasının gerektiğini dile getirip ve tecavüz olayını örnek vererek anlatıyor. Bunun üzerine Meral Kalkan, bu tür olayların sadece Tunceli'de olmadığını her yerde var olduğunu söyleyerek tepki gösteriyor.

İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf Yaşar, yanlış anlaşıldığını ifade etmek için daha önceden de görev yaptığı ( Niğde) illerde böyle olayların olduğunu fakat şu an Mazgirt ilçesinden sorumlu olduğunu ve bu yüzden bu ilçeden örnekler verdiğini ifade ediyor. Yanlış anlaşıldığını ifade etmek amacıyla başka örnekler de anlatıyor. Yardım amaçlı gittiği bir evde ailesi tarafından terk edilen yaşlı birinin 45 gündür ölü olduğunu tespit ettiklerini dile getiriyor. Gençlerin alkol tüketiminin yoğun olduğunu ve bunun önünün alınması gerektiğini ifadelerine ekliyor.

Meral Kalkan Tunceli'nin suç oranı en az il olduğunu söyledi. Müdür Vekili Meral Kalkan'a sayın hocam isminiz nedir diye nazikçe sordu ve öğrendikten sonra Sayın Meral Hocam diye hitap etmeye başladı. Müftü Bey 70'lere kadar Tunceli de adliyelere gidilmediğini 1970'ten sonra ne oldu da suç oranının arttığını sorgulamamız gerektiğini söyledi.

Burada Müftü Bey, gençler ve toplum cem evlerine gitmeli dedelere gitmeli, dedelerin sözlerini dinleyip onların sözünden çıkmaması gerektiğini ancak bu şekilde ahlaki ve kültürel değerlerini kaybetmeyeceğini ifade ediyor ve bunu mükerreren dile getiriyor. Kendisinin de cemevine gittiği ve cem ettiğini emsal olması açısından dile getiriyor. Meral Kalkan, bu olayların sadece Tunceli'de olmadığını her defasında aynı nakaratları söylüyor. Müftü Bey, yaptığı açıklamada yaşadığı bazı hadiselere şefkatle yaklaştığını ve bunun halktan da olumlu tepki gördüğünü anlatıyor. Buna istinaden Mazgirt köprüsünde otostop çeken bir genç ile yaptığı bir konuşmadan bahseder. Gencin sevgilisinden ayrıldığı için ağladığını öğrenip şefkatle yaklaştığını, onunla dertleştiğini söyler. Genc, konuştuğu kişinin müftü olduğunu söyleyince çok şaşırır. Müftü, bu gençleri eğitmezsek bu sorunlarla önce siz öğretmenler karşılaşırsınız daha sonra aileleri ve sonrasında bizler karşılaşırız der. Sonrasında yine de isterseniz kitap temininde bulunabiliriz, her konuda yanınızdayız ifadesinde bulunuyor. Sonrasında gelen heyet bütün öğretmenlerle vedalaşıp okuldan ayrılıyorlar.

Hususiyetle ilçede yaptığı çalışmalardan dolayı bazı gruplar tarafından sevilmediğininde altını çizmek istiyoruz. Onlar da,  Mazgirt Belediye Başkanı ÖDP'li Tekin Türkil, DBP İlçe Başkanı Ali Rıza İlbey, kadın, çocuk ve eğitimcilerden oluşan bir grup.

İşte olayın gerçek boyutu bu. Çalışkan ve becerikli müftünün din hizmetlerinde etkin olmasını  istemeyen zihniyetsiz kişi ve kişiler. Zihniyeti bozuk fosil artıkları, bir müftü kolay yetişmiyor, sizin egonuzu tatmin etmek içinde bir müftü kolay kolay harcanmaz-harcanamaz. Sizin anlayacağınız dilden anlatmak isterdik ama, burası yeri ve zamanı değil. O! sürece saygımız var!...

İşte fitne ateşinin kimin ve ne için çıkardığı ortada. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün veya Kaymakamlığın Müdür Vekili Meral Kalkan, hakkında yasal süreci başlatması gerekiyor. Güzel ülkemizin huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yoktur. 
Anahtar Kelimeler:
Akpazar Anadolu Lisesine
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
berkant gizemli 2014-12-05 05:03:32

alevilere hak etmedikleri bunca imkanlar verildikten sonra ,diyanet işleri başkanlığının o bölgelere müftü göndermesi hayli sorunları beraberinde getirecektir.

Avatar
hamza çilo 2014-12-05 07:24:59

bunlar alisiz aleviler

Avatar
yetkililere sesleniyorum 2014-12-05 10:25:35

Bu muftuye sahip cikmassaniz diyanet'in sayginligina golge düşünürsünüz dingorevlilerinin Şevkini kirarsiniz gorevlerini yapamaz hale getirisiniz samimiyet tesdindesiniz

Avatar
Hemeda 2014-12-05 13:37:04

Bunlar sadece din diyanet düşmanı değil emin olun bunlar ellerine fırsat geçse memleketi satarlar hangi taşı hangi pisliği kaldırsanız bu aleviler altında çıkıyor yanınızda gıkları çıkmaz insan olduklarını bile söyleyemiyorlar ama şeytanlarıyla başbaşa kaldıklarında gerçek yüzlerini çıkarıyorlar Allah belanızı versin memleketi ne hale getirdiniz yok Cem evi ibadethaneymiş yok din dersi istemiyoruz ulan haysiyetsizler hani Allah a inanıyordunuz hani Muhammed i biliyordunuz eğer inanıyorsanız nedir bu din dersi bu cami takıntısı kelime ı şehadeti getirttiği için öğretmeni şikayet ediyor ahlakdan bahsettiği için müftüye iftira ediyorsunuz sonrada ahlakdan bahsediyorsunuz Cem evi dedikleri kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan içip içip sarhoş olduktan sonra birbirine atladıkları bir yer gidin görün inanmıyorsanız tabi

Avatar
mt 2014-12-05 13:51:34

Müftü Bey bu ilçeye asli görevi olmadığı halde çok hizmetler yapmış. Bir sosyal yardımlaşma kurumu gibi çalışmış.

Avatar
izmirli 2014-12-05 13:56:15

müftümüzün daha dikkatli olması attığı adımın bir sonrasını düşünmesi gerekir..

Avatar
ozlem yasar 2014-12-05 15:04:40

Muftu beye yapilan saldiriyi kiniyoruz

Avatar
Psk.Burcu Calıskan 2014-12-05 15:16:15

Tunceli de müftüye böyle kalitesiz iftiralar atmalarına hiç şasırmadım. Daha öncede orada din görevlilerine zorluk çıkarmak adına herseyi deneyen obsesiff kişilerle karsılastım. Bu iftiralara devlet kanmayacaktır. Yazık ki oranın yönetimi de bu tür kendini bilmezleri destekliyor, din görevlilerine eza etmek adına herseyi planlı uyguladıklarını acıkca söyleyecek kadar da rahatlar kendi bünyelerinde. Ey densizler! Ne böyle milli-manevi degerlerine düskün örnek müftüler kolay yetişiyor, ne de bu vatanın çocukları soru bankaları yüzünden sefil oluyor. Asıl sorun neslimize aşilamak istedigimiz milli-manevi degerlerden rahatsızlık duymanız... Sizler bu zihniyetle sataşıcı oldukca ancak kötü koku yaymakla kalırsınız. Bu iftiralara kanarak müftülerimizi size harcatmayız!!!