Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Berat Kandili Mesajı
Kandiller geçidi olarak bilinen mübarek üç ayların üçüncü kandil gecesi olan Berat Kandilini, 12 Haziran Perşembe günü idrak edeceğiz.  Berat Gecesi, Müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden farklı bir şekilde ibadetle geçirilmesi adet halini almıştır. Berat Gecesi, Kur’an-ı Kerimin tamamının Levhi mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir.

Kadir gecesinde ise peygamberimize ilk kez parça parça indirilmeğe başlanmıştır.

Berat gecesi, Mevla’mızın affına sığınmayı, kendimize, ailemize, çevremize, kardeşlerimize, canlı ve cansız bütün kâinata karşı şefkatli, merhametli ve bağışlayıcı olmamıza vesile olmalıdır. Berat gecesi, yıkılan gönülleri yeniden yapma, dargınlık, kırgınlık, kin, nefret ve intikam duygularını yıkma ve yok etmeye vesile olmalıdır. Yaratan Rabbimizin af ve mağfiretine erebilmek için O’nun yarattıklarını affetmemize vesile olmalıdır. Yaratan tarafından hoş görülmemiz için yaratılanı hoş görmemize vesile olmalıdır.

Berat gecesini üstün kılan birçok özelliği vardır:
1) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Allah’ın rahmetinin coştuğu gecedir. 2) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür. 3) Bu gecede önemli, hikmetli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır. 4) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. 5) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından yeryüzüne melekler gönderilir. 6) Kıblenin Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan Mekke’deki Kâbe istikametine çevrilmesi de Berat gecesinde gerçekleştiği bir kısım âlimler tarafından kabul edilmektedir.

Allah’ın rahmeti, merhameti ve affı olmadan kurtuluşa ermek mümkün değildir. O’nun rahmetine, merhametine, mağfiretine ve affına erebilmek için bu gece gönülden tövbe etmeli, af dilenmeliyiz. Bu gece, ihlâs ve samimiyetle yapılacak ibadet ve dua, akıtılacak gözyaşı bizleri günah kirlerinden temizleyecek, affedilmemize vesile olacaktır.
Berat Gecesine ait özel bir namaz yoktur. Bu geceye ait kılınacak namazlarla ilgili olarak âlimlerin ortak bir görüşü olmadığı, İmam Nevevi gibi âlimler bunun aslının olmadığını ve bid’at olduğunu kaydetmişlerdir.

Berat Kandilini idrak ettiğimiz bu günde de, aziz milletimiz ve İslam coğrafyası, özellikle de yakın komşumuz Suriye ve Mısır büyük bir imtihanla karşı karşıyadır. Birçok imtihanı başarıyla bitirdiğimiz gibi bu imtihanda da başarılı olmamız, Suriye’de devam eden olayların ve Suriye’deki iç savaşın bir an önce sona ermesi ve gönül coğrafyamızın bir acı ve elem coğrafyası olmaktan kurtularak, yeniden bir ilim ve medeniyet coğrafyasına dönüşmesi için Yüce Rabbimize niyazda bulunmalıyız. Bu şuur içerisinde ihya edeceğimiz Berat Kandilinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz eder, başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam âleminin Berat Kandilini tebrik ederim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol