Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Kadir Gecesi Mesajı

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Kadir Gecesi Mesajı yayınladı.

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Kadir Gecesi Mesajı

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Kadir Gecesi Mesajı yayınladı.

22 Temmuz 2014 Salı 12:23
Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Kadir Gecesi Mesajı
Mekki SOLMAZ Mesajında şunları söyledi:

Peygamberimiz (s.a.v.)’ in evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluştur diye tarif ettiği mübarek Ramazan ayının son günlerine ulaşmış ve Kur’an-ı kerim’in tabiriyle bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesine kavuşmuş bulunuyoruz. İçinde önemli hadiselerin cereyan ettiği, önemli olayların meydana geldiği zamanlar diğer zamanlardan ayrılır. Bu müstesna zaman dilimlerinden biri de 23 Temmuz Çarşamba gününü 24 Temmuz Perşembeye bağlayan gece Kadir gecesidir. Bu gece Kur’an-ı Kerim’in dünya semasından Cebrail vasıtasıyla Peygamberimize (s.a.v.) inemeye başladığı gecedir. Bizleri bu feyizli ve bereketli ayın manevi ikliminde yaşatan ve yüce Kur’an-ı kerim’in indirildiği mübarek Kadir Gecesine kavuşturan yüce Allah’a hamd ve senalar, O yüce kitabı insanlığa tebliğ eden sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’e de salât ve selam olsun.

Bizler bu sene de toplum olarak sahuruyla ve iftarıyla ibadetin neşe ve coşkusunu bütün topluma yayan; teravihiyle, okunan ve dinlenen Kur’an-ı kerim’in feyziyle, toplumun sosyal yaralarını şifalı elleriyle saran; zekât ve fitreleriyle sevgi ve kardeşliğimizi tazeleyen ve aynı zamanda pekiştiren rahmet ve mağfiret ayı Ramazan ayının sonuna yaklaşırken, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesine erişmenin heyecan ve mutluluğunu yaşamaktayız.
Gelişiyle birlikte oluşturduğu mana iklimiyle gönül dünyamızı ma’mur eden, iç âlemimizi zenginleştiren Kadir gecesi, aynı zamanda kâinata da anlam getiren bir kutlu gecedir. O yaratılış bilgisinin ders kitabı ve bütün kâinatın ve var oluşun özeti olan Kur’an-ı kerim’in indirildiği gecedir. Kadir gecesi, Kur’an-ı kerim’in övdüğü, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir. Diğer kutlu zamanlar gibi Kadir gecesi de, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır. Mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu gece, kalplerimizin, duygu ve davranışlarımızın her türlü kötülükten arınması, iyi ve güzel davranışlarımızın çoğalıp kötü davranışlarımızın azalması, dinimiz hakkında sağlıklı ve doğru bilgimizin artması, aramızdaki sevgi ve kardeşliğin hepimizi kucaklaması için yeni adımlar atma imkânıdır.

Bu bakımdan bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen bu geceden gerektiği şekilde yararlanmalı ve işlediğimiz günahlardan pişmanlık duyarak bunları bir daha işlememeye söz vermeliyiz. Kendimiz, ailemiz ve milletimiz için dua etmeliyiz. Bu gecede Anne ve babamız, evlatlarımız, şehitlerimiz, ülkemizin, birlik ve beraberliği vatanımız ve milletimizin, mutluluk ve selameti ve afetlerden muhafazası için dua etmeyi de ihmal etmeyelim. Her zaman gitmiş olduğumuz ve aramıza mesafe koymadığımız camilere koşarak namazlarımızı topluca cemaatle kılalım. Bu kutsal ve bin aydan hayırlı olan gecede camilerde yapılacak olan vaaz ve nasihatleri dinleyelim. İşlediğimiz amellerin vicdani muhasebesini yapalım. Fitre ve Zekâtlarımızı vermediysek verelim, günahlardan, kötülüklerden Rabbimize sığınalım. Bu gecede bolca kaza namazı ve nafile namaz kılalım, Kur’an-ı kerim’in indirildiği gece olması hasebiyle bol bol Kur’an-ı Kerim okuyalım.

Böyle mukaddes gün ve gecelerin milletçe birlik, beraberlik ve dirliğimize, sıkıntılarımızın giderilmesine, bununla beraber günahlarımızın affına ve her türlü iyilik ve güzelliklere erişmemize, İslam coğrafyasında akan kanın durmasına vesile olmasını yüce Mevla’dan temenni eder, tüm inananlara dareyn saadeti diler, bu vesileyle Kadir gecesinin kadrini bilen tüm kardeşlerimin Kadir Gecenizi tebrik ediyor, Ülkemiz, İslam Âlemi ve bütün insanlığa hayırlara, sevgi ve kardeşliğe, bütün mü’minlerin affına; özellikle de Gazze, Suriye, Irak ve Doğu Türkistan’daki mazlum Müslüman kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.