Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Mevlid Kandili Mesajı

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Mevlid Kandili Mesajı.

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Mevlid Kandili Mesajı

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Mevlid Kandili Mesajı.

21 Aralık 2015 Pazartesi 13:10
Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Mevlid Kandili Mesajı
Grup Sayfamız için

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Mevlid Kandili Mesajı:

22 Aralık 2015 Salı gününü Çarşambaya bağlayan gece Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in dünyayı teşrif ettikleri Mevlid Kandilini idrak etmiş olacağız.
Her yıl yeni bir heyecanla ama bitmeyen ve tükenmeyen bir aşkla Allah'ın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği ve peygamberler zincirinin son halkası olan Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in dünyaya gelişini kutlamaktayız. Bizleri Nebiler Serveri Hz. Muhammed Mustafa’ya ümmet eyleyen Rabbimize nihayetsiz ve sonsuz hamd ü senalar olsun!

Mevlid Kandili, insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, O’nun bireysel ve toplumsal hayatımıza yön veren merhametini, adaletini, sabrını ve cömertliğini; hülasa insanlığa ve topluma sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı O’nun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme ve arınma mevsimidir. Mevlid Kandili, Peygamberimizin bizlere sunduğu bütün değerleri ve yol gösterici öğütlerini anlama ve bu anlayışla yaşama ve yenilenme zamanıdır.

Bugün, insanlığın genelinin çok çetin sınavlardan geçtiği günleri yaşıyoruz. Gerek yerel, gerek bölgesel ve gerekse küresel ölçekte yaşadığımız sorunlar, zaman zaman insanlığın ölmekle karşı karşıya kaldığına dair bizlerde ciddi endişelere neden olmaktadır. Özellikle O’na ümmet olmakla övünen Müslümanların bile birbirleriyle olan ilişkilerindeki tutarsızlık, adaletsizlik, dikkatsizlik, özensizlik ve ölçüsüzlük, bugün biz Müslümanlar için artık acı veren birer yük olmaya başlamıştır. Bütün insanlık için hayırlı bir ümmet ve örnek bir topluluk olarak hakka ve hakikate rehberlik etmekle yükümlü olduğumuz halde, ne yazık ki birbirimizle olan ilişkilerimiz başta olmak üzere, birer Müslüman olarak diğer insanlarla, eşyayla, tabiatla hatta topyekûn hayatla olan ilişkilerimizde ciddi bir istikamet kaybı içinde olduğumuzu itiraf etmek gerekir.

Doğum gününü kutladığımız O Yüce Peygamberin manevi şahsiyetinin yirmi birinci asırda yeniden evlerimize doğmasını, nurunun bütün âlemi  nurlandırdığı gibi bizim de evlerimizi, sokaklarımızı, memleketimizi, sosyal hayatımızı, bütün varlığımızı ihya edecek şekilde çepeçevre sarıp sarmalamasını Rabbimizden niyaz ediyoruz. Mevlid kandilini kutlamanın amacı sadece kandil simidi dağıtmak, mevlid okumak değil O’nun ahlakını kendimize rehber almaktır. Ne mutlu Allah’a gerçek manada kul, İnsanlığın iftihar tablosu Hz. Muhammed’e tâbi olanlara!

Bu gece günahlarımızın affı için, O'na layık bir ümmet olabilmek için, Cenab-ı Hakkın bizlere, İslam aleminin birlik ve beraberliğini sağlayacak şuur ve gücü vermesi için, dünyanın bütün mazlum ve mağdurlarının kurtuluşu için, güçlünün değil haklının hakim olduğu bir dünya için dua edelim.

Bu duygu ve düşüncelerle özelde güzel ve şirin ilçemiz Kırıkhan’ımızın, genelde aziz milletimizin, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin ve tüm İslâm âleminin Peygamber Efendimizin Mevlit Kandili’ni en derin duygularımla tebrik ediyor; Efendimizin doğum gecesinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesine, akan kanın durmasına, O’nu yakından tanımaya, sevmeye ve O’nun sevgisi etrafında birleşmeye ve İslâm’ın hedeflediği insan-ı kâmiller yetişmesine vesile olmasını niyaz ediyor, idrâk ettiğimiz milâdi yeni yılın da milletimiz için, Ümmet-i Muhammed için bir muhasebe ve şuur yılı olmasını ve hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyâz ediyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.