Mekke'de bulunan Mekki Solmaz'dan mesaj var

Mekke-i Mükerreme’de bulunan Kırıkhan İlçe Müftüsü Mekki SOLMAZ’dan Kurban Bayramı mesajı.

Mekke'de bulunan Mekki Solmaz'dan mesaj var

Mekke-i Mükerreme’de bulunan Kırıkhan İlçe Müftüsü Mekki SOLMAZ’dan Kurban Bayramı mesajı.

02 Ekim 2014 Perşembe 23:32
Mekke'de bulunan Mekki Solmaz'dan mesaj var
Asırlardan beri İslâm dünyasının büyük bir coşku ve heyecanla kutladığı Kurban Bayramını 04 Ekim 2014 tarihinde bir kez daha idrak etmiş olacağız. Yüzyıllar boyunca Müslüman toplumumuz Arife gününden başlamak üzere Bayram günlerinde tekbirler getirerek, kurban keserek, yoksullara iyilik yaparak, anne-baba, akraba, eş-dost ve kabir ziyaretlerinde bulunarak varoluşumuzun yegâne sebebi Yüce Mevlâ’ya yakınlığın ve şükrün yollarını aramaktadır.

Bayramlar dinî şuur ve duygunun gelişmesine, millî ve manevî değerlerin güçlenmesine, birlik ve beraberlik, kardeşlik sevgi ve saygı ruhunun kuvvetlenmesine, yardımlaşma ve dayanışmanın tesisine katkılar sağlarken; dargınlık, düşmanlık, çekişme, tefrika ve ihtilafların giderilmesine, toplum bünyesinde açılan yaraların sarılmasına, akraba, komşu ve büyüklerin ziyaret edilmesine, fakir, yetim ve kimsesizlerin gözetilmesine; çocukların sevindirilip manevî havayı teneffüs etmelerine, kısaca, her türlü ahlâkî ve insanî değerlerin kazanılmasına vesile olan müstesna günlerdir. Gittikçe bireyselleşen ve yabancılaşma bunalımları yaşayan çağımız toplumlarında bu fonksiyonların önemi inkâr edilemez.

Kurban Bayramı Allah'a yaklaşmanın ve O'na kulluk makamında yönelmenin anlamlı bir göstergesi olan kurban ibadetinin icra edildiği önemli mutluluk günlerinin adıdır. Kurban ibadeti, Müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayıla gelen ibadetlerden biri olarak dinî-sosyal hayatımızda her zaman önemli bir yer işgal eder. Kurban; çocukluğumuzda ayrı, gençliğimizde ayrı, olgunluğumuzda da ayrı anlamlar ifade eder. Bir hayvanın kesilmesinin ötesinde, Allah'a kurban sunmanın çok derin manevî ve aşkın anlamları bulunmaktadır. İslâm anlayışına göre ibadet bağlamında icra edilen her eylemin bir şekli, bir de amacı vardır. Mü'minler, kurban kesmekle Yüce Yaratıcının kendisine lütfedip bahşettiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmeye güç yetirmenin ruh huzurunu yaşamakta, fıtraten insan nefsinde bulunan aşın mal ve dünyalık sevgisini frenlemekte, bencillik ve cimrilik duygusunu yenmektedir. İslâm anlayışına göre ibadet bağlamında icra edilmesi, hem ibadetin kabulü ve hem de bireysel ve toplumsal hayatta etkileri bakımından büyük önem arz etmektedir.

Toplum fertlerinin 1435 senedir esasta doğru olarak sürdürdükleri kurban ibadetinin biçim ve mahiyetçe değişikliğini talep etmek, insanımızı gereksiz yere rahatsız etmekten ve dini hayatımızı krize sürükleme riski ile karşı karşıya getirmekten başka işe yaramayacaktır.

Birlik ve beraberliğe, yardımlaşma ve dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda, asırlardır bizleri birbirimize bağlayan manevî unsurlardan biri olan mübarek Kurban Bayramı'nın hayırlara vesile olması niyazıyla; başta aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin Kurban Bayramlarını yürekten kutluyor, bayramın başta ülkemiz ve İslâm âleminin sükûn ve huzuruna, akan kanın durmasına, bütün insanlığın barış ve hidayetine vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyor, Mekke-i Mükerreme’den selam, sevgi ve saygılar sunuyorum.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.