''Miraçdan Ümmete Bahşedilen Müjdeler''

Miraç Kandili münasebetiyle,Bilecik İl Müftülüğü tarafından Orhangazi Camii’nde bir program düzenlendi.

''Miraçdan Ümmete Bahşedilen Müjdeler''

Miraç Kandili münasebetiyle,Bilecik İl Müftülüğü tarafından Orhangazi Camii’nde bir program düzenlendi.

26 Mayıs 2014 Pazartesi 20:13
''Miraçdan Ümmete Bahşedilen Müjdeler''

Akşam Namazı sonrasında başlayan programda, Din Görevlileri tarafından, Kuran-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve kasideler okundu.

Çok sayıda vatandaşımızın takip ettiği programda, Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş, gecenin mana ve ehemmiyetini ifade eden bir konuşma yaptı. Müftü Akkuş:

Kur’an-ı Kerimde;” Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”ayetinde ifade edilen Miraç’ta, ümmetine götürmek üzere hediyeler verildi. Birincisi, müminin miracı dediği namazdır.  Mümin kılmış olduğu namazda, samimi olur, Allah’ın huzurunda olduğunu bilirse, aynen Peygamberimiz gibi miraca çıkar. Her bölümünde, kıyamda, rükuda, secdede, tehıyyatda hep Allah ile konuşur. Peygamberimiz’in Allah’ın huzurunda selamlaşması, Allah’ın selamına mukabele etmesi ve meleklerin şahitliği. İşte müminin her namazda okuduğu tehıyyatın anlamı;
“Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selamı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.”
İkinci hediyesi, her yatsı nazmından sonra mihrabiye olarak okuduğumuz, Bakara Suresi’nin son iki ayeti. Manası şöyle; Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.” Şöyle de dediler: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.”
Üçüncü hediyede; kendilerine haksızlık eden, zulmeden, kullara karşı Allah’ın verdiği bağışlanma müjdesi. Ayeti Kerimede;  De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” Bizlerde sadece Allah’tan istemeli, sadece O’na kulluk etmeliyiz.
Son hediyede sosyal hayatımızdaki kuralları belirleyen ayetlerdir. Onları mealen okuyarak konuşmama son vermek istiyorum. Allah Teâlâ buyuruyor ki;
 


﴾23 Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.  ﴿Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: “Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.”
﴾24﴿ Rabbiniz içinizde olanı en iyi bilendir. Eğer siz iyi kişiler olursanız, şunu bilin ki Allah tövbeye yönelenleri çok bağışlayandır.
25﴿Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma.
﴾26﴿ Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir.
﴾27﴿Eğer Rabbinden umduğun bir rahmeti istemek için onlardan yüz çevirecek olursan, o zaman onlara yumuşak bir söz söyle.
28﴿ Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır ve çaresiz kalırsın.
﴾29﴿ Şüphesiz Rabbin, dilediğine rızkı bol bol verir ve (dilediğine) kısar. Çünkü O, gerçekten kullarından haberdardır ve onları görmektedir.
﴾30﴿ Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır.
31﴿ Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.
32﴿ Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın, öldürülmesini haram kıldığı cana kıymayın. 33﴿ Rüştüne erişinceye kadar, yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın, verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü söz (veren sözünden) sorumludur.
﴾34﴿ Ölçtüğünüzde ölçmeyi tam yapın, doğru terazi ile tartın. Bu daha hayırlı, sonuç bakımından daha güzeldir.
﴾35﴿ Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur
﴾36﴿ Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin.


Program İl Müftü Yardımcısı  Özdemir Taş’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
B.Hayma 2014-05-26 23:20:39

peygamberinin kıyafetini giyen imamları sıkan müftüler bu gecelerin ruhunu tam anlamıyla idrak edemezler.