Müftü Demirel Kurban bayramını kutladı

Van İli Tuşba İlçe Müftüsü Zahit DEMİREL Kurban Bayramını kutladı.

Müftü Demirel Kurban bayramını kutladı

Van İli Tuşba İlçe Müftüsü Zahit DEMİREL Kurban Bayramını kutladı.

03 Ekim 2014 Cuma 21:08
Müftü Demirel Kurban bayramını kutladı
Önümüzdeki cumartesi günü yani 04 Ekim 2014 günü Kurban bayramının birinci günüdür. Bu bayram Cenabı Allah’ın insanlara lütfettiği dini bayramların ikincisidir.  İnsanın Allah’a kurbiyyetini ifade eden kurbanlar kesildiği için kurban bayramı denilmiştir. Ancak Bayramlar her ne isimle ifade edilirse edilsin fark etmez sonuçta bayram toplumsal yaralarımızı tedavi eden, insanları barıştıran, yoksulları sevindiren, dostları hatırlatan, milli ve dini bütünlüğümüzü güçlendiren günlerdir.
            
Her şeyden önce bu bayram dini bir bayramdır. Bu bayram yeryüzünde bulunan Müslümanların temsilcisi olarak dünyanın dört bir tarafından ırkları farklı, renkleri farklı, dilleri farklı, yaşları farklı ancak hedefleri bir olan yaklaşık olarak 5 milyon Müslüman’ın Arafat meydanında gözyaşı döktüğü, günahlarından arındığı, Müslümanlar için dua ettikten sonra Mina’ da kurbanlarını kestiği gündür.  O halde bu bayramı idrak eden her bir Müslüman bayramı bu boyutuyla yaşamalıdır. Irklarımıza, renklerimize, dillerimize bakmadan bayramımızı hep beraber idrak etmeliyiz. Bir taraftan bayram neşesini kutlarken diğer taraftan da hem komşularımız hem kardeşlerimiz olan Irak’ta, Sureye’de, Filistin’de ve diğer İslam coğrafyalarında mazlum ve mağdur olan kardeşlerimizin üzüntüsüne hep beraber ortak olalım. Yüce Rabbimizden bu vahşetin son bulması için, Ülkemizin selametine, milletimizin birliğine beraberliğine dua edelim.
           
Öyle bir bayram yaşamalıyız ki bizleri birbirine kenetleyen, kaynaştıran, kucaklaştıran bir bayram olsun. Zira bayramların amacı, millet hayatında sağlanan birliği, beraberliği ve ortak değerleri beraber yaşamaktır. Onun için bayramlar büyüğüyle küçüğüyle, genciyle yaşlısıyla, sağlıklısıyla, hastasıyla, fakiri ile zengini ile hep beraber yaşanıldığı vakit güzel olur. Ramazan bayramında fitremizi, kurban bayramında Kurban etini başkasıyla paylaştığımızda bayramı hem kendimiz yaşamış oluruz hem de başkasına yaşatmış oluruz.
              
İnşallah Cumartesi günü, milletimizin manevi bütünlük ve beraberliğini, ortak değerlerin birlikte yaşamasını öğreten dini bayramların ikincisi olan kurban bayramının sevinç ve neşesini hep beraber yaşayacağız. Ancak bu günlerde ki sevinç ve neşe gelişi güzel bir sevinç ve neşe olmamalıdır. Kalbin derinliklerinden kopup gelen bir sevinç ve neşe olmalıdır. Rahmetin, dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın ifadesi; Kulluğun, fedakârlığın zirveye çıktığı neşe ve sevinç olmalıdır.
           
Bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun nişanesi olan kurbanı keserken dostlara, komşulara, akrabalara, yoksullara, garibanlara ikram etmek üzere onları da bayramın sevinç ve neşesine katılmalarını sağlamayı kendine görev bilmelidir.               
             
Evet, bayramlar sevinç günleridir. Çünkü büyüğüyle küçüğüyle, genciyle yaşlısıyla, sağlıklısıyla hastasıyla bütünleştiren, paylaşmayı ön plana çıkartan günlerdir.
              
Hele hele insanların manadan uzaklaşıp yalnızlaşmaya doğru gittiği ve etrafımızda birliğimizi beraberliğimizi bozmaya çalışan güçlerin var olduğu, İslam coğrafyasında oluk oluk insan kanının akıtıldığı günümüzde millet olarak bizi bir birimize kenetleyen, kaynaştıran, kucaklaştıran, dini bütünlüğümüzü sağlayan bayram sevincine her zamandan daha çok ihtiyacımız var.  Ama bu sevinç basit ve anlamsız olmamalıdır. Bu sevinç vicdanımızın derinliklerinden kopup gelmelidir. Karşımızdakinin gözlerinde ışık, yüzlerinden tebessüm saçmalıdır.
             
Müslüman kardeşlerimizin dert, keder ve musibetlerini paylaşalım.. Ve bilmeliyiz ki, dertler, kederler, musibetler paylaşılarak azaltılabilir. Onun için dertleri de sıkıntıları da, sevgiyi de paylaşalım, komşumuz aç ise lokmamızı paylaşalım. Kurbanımızı paylaşalım.
                      
Paylaşalım ki İslamı yaşamış olalım. Dini bütünlüğümüzü güçlendiren günlerden kendimizi mahrum etmemiş olalım.
                
Yüce Allah’ın bu mutlu bayramı İslam coğrafyasında akan kanın durmasına, aziz milletimiz için kardeşliğe, birlik ve bütünlüğe, refah ve mutluluğa vesile kılması temennisiyle Cumartesi günü idrak edeceğimiz kurban bayramınızı şimdiden kutluyor daha nice bayramlara sağlıkla bizi eriştirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Bayramınız kutlu olsun.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.