Müftü Emrullah ÜZÜM'den Kurban Bayramı Mesajı

Edirne İl Müftüsü Emrullah ÜZÜM'ün Kurban Bayramı Mesajı dolaysıyla bir mesaj yayımladı.

Müftü Emrullah ÜZÜM'den Kurban Bayramı Mesajı

Edirne İl Müftüsü Emrullah ÜZÜM'ün Kurban Bayramı Mesajı dolaysıyla bir mesaj yayımladı.

02 Ekim 2014 Perşembe 15:18
Müftü Emrullah ÜZÜM'den Kurban Bayramı Mesajı
CENAB-I HAKKA KURBİYYETİMİZ: KURBAN 


Allah insanı imtihan edilmek için yaratmış, bu imtihanı kazanabilmesi için ona akıl ve irade  vermiş, Resul ve Kitap göndermiş, Namaz, Oruç, Hac, Zekât, Kurban ve Sadaka gibi güzel ibadetlerle mutlu ve başarılı olmasına vesile olacak güzellikleri bildirmiştir. Kur’an-ı Kerimde cenab-ı Hak şöyle buyuruyor;

“ Bu böyle. Her kim de Allah'ın nişanelerini (kurbanlıklarını) yüceltirse şüphesiz ki bu kalplerin takvasından (Allah'a karşı gelmekten sakınmasından)dır.  Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!  Onlar, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperen, başlarına gelen musibetlere sabreden, namazı dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayan kimselerdir.  Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.”[1]

Kurban şükürdür. Çünkü Allah’ın verdiği temiz rızıktan kesilir. Kurban zikirdir. Çünkü kesilirken bismillahi Allah-ü ekber denilir ve bayram boyunca teşrik tekbirleri (Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l hamd) okunarak, hamd etmenin sadece Allah’a ait olduğu ifade edilir.

Kurban yakınlaşmaktır. Bu ibadeti yerine getiren Mü’minler her şeyin gerçek sahibi Cenab-ı Hakka yaklaşırken O’nun rızası için eşlerine, çocuklarına, komşularına, akrabalarına, fakirlere, yetimlere, uzak komşulara, gayri müslim de olsa komşularına kurbanın etinden ikram ederek yakınlık kurarlar. Böylece yüce Allah da bu emrini yerine getirdikleri için kurban kesen kullarından razı olur. Çünkü onlar Bayram namazını kılar ve arkasından kurbanlarını “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” emrini yerine getirmek için keserler.

Kurban hayatın gerçek anlamını idrak etmenin ifadesi ve sembolüdür. Çünkü insanın hayatının gerçek gayesi Allah’a itaat halinde olmasıdır. Mü’minler olarak Kurbanlarımızı O’nun rızası için keserken şu duayı okuruz. "De ki: Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir."[2] Hayatımızdaki gayemiz Allah içim yaşamak olursa hayatımız gerçek anlamına kavuşacak ve mutlu olacağımız bir hale gelecektir.

İslam düşüncesinden uzaklaşmanın sonucu insanlar günümüzde büyük bir kargaşa ve kaos içindedirler.

Hayatın Allah için değil de çeşitli menfaatler gaye edilerek dizayn edilmesi insanlık alemini güvensiz hale getirmiştir. Güçlü zayıfı ezmekte, bir tarafta nimetler israf edilirken, öbür tarafta insanlar ya açlıktan ölmekte ya da birbirlerinin haksız yere canlarına ve mallarına zarar vermektedirler. Değerler sistemi çökmüş, insan olma değeri de tamamen hayatı terk etmiştir. Çok üzücüdür ki kolayca basit menfaatler uğruna, İslam’ın değerler sisteminin en sağlam şekilde yaşadığı Anadolu coğrafyasında bile insanlar birbirlerine zarar verebilmektedirler. Her gün bir yenisiyle karşılaştığımız bu üzücü olaylar kurban ibadetinin hayatımıza taşıdığı, hayatın Allah rızası için yaşanması gerçeğine insanlığın ne kadar daha çok muhtaç olduğunun kesin bir delilidir.

Kurban ibadeti; diğer ibadetler, namaz, oruç, hac ve zekât gibi sadece Allah emretti diye sevinç duyularak yapılan, hayatı sevgiyle süsleyen, ne mutlu bana ki mü’minim, Allah’a inanıyor, O’nun için yaşıyorum, O’nun bana verdiği emirler hep benim mutlu olmam için birer vesiledir, onlar benim hayatımı yaşanılır kılıyor, O’nun yasakları(zina, faiz, yalan söylemek, insanlara zarar vermek, hayvanları ve insanları incitmek, doğaya zarar vermek) hayatı zorlaştırıyor. Onlardan sakınmalıyım. Allah bana akıl verdi. Aklımı ve irademi kullanarak bu zararlı şeylerden sakınmalıyım. Ne mutlu bana ki yeniden Kurban Bayramına kavuştum. Allah’a olan samimiyetimi kurban keserek ifade edebilme şansım var. Dünyanın çeşitli ülkelerinde açlık ve sefalet içindeki kardeşlerimi de düşünerek bu yıl kurbanımı onlara göndermek istiyorum. Bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığının organize ettiği Vekaletle Kurban Organizasyonu’na ücretimi yatırıp kurbanımı mağdur kardeşlerime ulaştıracağım. Böylece; “ben de onları düşündükçe Ülkemde daha mutlu olacağım. İnşallah Rabbimizin rızasına beni kavuşturacak bir kurban bayramı yaşayacağım.” Hissiyatı hayatımıza gerçek anlamını kazandıracaktır.

Allah nice bayramlara kavuştursun. Kurbanımız Kurban olsun. Cenab-ı Hakka kurbiyyetimize vesile olsun.  Bütün Din Görevlilerimizin ve vatandaşlarımızın Cenab-ı Hakka yakınlığımıza ve Onun rahmetinin tecellisine vesile olacak Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum.
            
            
          

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KARAMAN 2014-10-02 15:45:36

NİCE KURBAN BAYRAMLARINA VE DE NİCE KURBANLARA İNŞAALLAHÜRRAHMAN....

Avatar
imam 2014-10-02 23:18:20

Edirne için büyük bir kazanım olan hocamıza teşekkür eder kendisi ailesi ve tüm islam aleminin kurban bayramını tebrik ederim