Müftü Kolukısaoğlu: ‘Dua ibadetin iliğidir’

Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU Altınordu İlçesi Durugöl Camii’nde Cuma namazı öncesi cemaate kürsüden seslendi.

Müftü Kolukısaoğlu: ‘Dua ibadetin iliğidir’

Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU Altınordu İlçesi Durugöl Camii’nde Cuma namazı öncesi cemaate kürsüden seslendi.

15 Kasım 2014 Cumartesi 15:29
Müftü Kolukısaoğlu: ‘Dua ibadetin iliğidir’
Müftü KOLUKISAOĞLU vaaz ve irşat programları kapsamında her Cuma değişik bir camide cemaate vaaz veriyor. Program kapsamında İl Müftüsü bu Cuma Altınordu İlçesi Durugöl Camiini dolduran cemaate vaaz edip Cuma namazını kıldırdı.

Dua İbadetin İliğidir…
Durugöl Camii’ni dolduran cemaate Cuma namazı öncesi vaaz veren Müftü KOLUKISAOĞLU vaazında ‘Dua’ konusunu cemaate anlattı.

Dua ibadetin iliğidir diyen İl Müftüsü sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Rabbimiz Kur’an- Kerimde şöyle buyurmaktadır.“Rabbiniz şöyle dedi: "Bana dua edin, duânıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir halde cehenneme gireceklerdir." (Mü’min suresi 60) Bu ayetten de anlayacağımız üzere Allah’ımız bizim O’na dua etmemizi istemektedir. Rabbimize dua ettiğimizde de  duâmıza cevap vereceğini buyurmaktadır. Bizim yegâne sığınağımız, ellerimizi açıp yakaracağımız, önünde diz çöküp secdeye kapanıp yalvaracağımız Âlemlerin Rabbi olan Allah’tır (c.c).  Bir Müslüman için dua ibadetin iliğidir. Artık günümüzde insan hayatı için tıbben iliğin ne kadar önemli olduğu anlaşılan bir seviyeye gelinmiştir. Birçok hastalığın teşhis ve tedavisini içinde barındıran ilik insanın olmazsa olmazıdır. İşte dua da ibadetin iliğidir. Dua ibadetin özüdür, çekirdeğidir. Dua Rahmet kapılarının anahtarıdır.

Dua yapılırken unutulmaması gereken önemli bir husus ise dua adabıdır. Haddi aşmadan, gizlice ve sesi kısarak, gönülden yaparak dua edilmelidir. Yüce Rabbimiz dua adabını bizlere şöyle öğretmektedir. “Rabbinize yalvara yakara ve sessizce dua edin. Çünkü O haddi aşanları sevmez.”( Araf, 7/55

Dua ederken Duamızı Alemlerin Rabbi olan Allah’a Ettiğimizi Unutmayalım ve Asla Şüpheye Düşmeyelim…
Dua ederken Rabbimizin ettiğimiz dualarımıza mutlaka icabet edip karşılık vereceği konusunda asla şüphe etmemeliyiz. Bilmeliyiz ki dua ettiğimiz Âlemlerin Rabbi olan Allah’tır. Kur’an-ı kerimde Allah’ımız yukarıda arz ettiğim ayeti kerimede

Dua ettiğimiz takdirde duamıza karşılık vereceğini buyurmaktadır. Mümin inanmış ve emin kimse demektir. Öyleyse dua ettiğimizde Allah’ımızın karşılık vereceğinden asla şüphe etmeden dualarımızı etmeliyiz.

Dua  Ettim Kabul Edilmedi Diyerek Duanın kabulü için Acele Etmeyeniz…
Bazı kimseler dua ettim hiçbir şey oymadı, duam kabul edilmedi diye söylenmektedir. Bu kesinlikle yanlış bir söylem ve yanlış bir düşüncedir. Allah dualarımıza mutlaka icabet eder ve dualarımıza karşılık verir. Ancak dua  ederek istediklerimizi mutlaka bizim lehimize kabul eder. Biz o anda istediğimizin kabul edildiğinde lehimize mi ya da aleyhimize mi olacağını bilemeyiz. Ancak Rabbimiz bizim hayrımıza olan herşeyi bizden daha iyi bilmektedir. Bazen ettiğimiz duanın o anda gerçekleşmediğine aradan zaman geçtikten sonra sevinir şükrederiz. O an istediğimiz şey gerçekleşmiş olsa belki de felaketimiz olacaktı diye iç çeker seviniriz. İşte buda Rabbimizin ettiğimiz duaları mutlak surette lehimize kabul ettiğinin bir işaretedir. Allah’ımız ettiğimiz duaları ya dünyada ya da Ahirette kabul edip karşılık verir, ancak dünyada mı Ahirette mi duamızın gerçekleşmesinin bizim hayrımıza olduğunu Rabbimiz bilir ve buna göre dualarımızın kabulünü tehir eder. Duamızın kabulü için acele etmemeliyiz. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bizlere bu hususta şu uyarıyı yapmaktadır. “Herhangi biriniz acele etmedikçe duası kabul edilir. (Kul acele ederek) Rabbime kaç defa dua ettim de duamı kabul etmedi, der.” (Buhârî, Daavât 22)

Duayı Sadece kendimiz İçin Etmemeliyiz…
Dua yaparken sadece kendimiz için değil, hem kendimiz, hem ana-babamız, yakın ve uzak akrabalarımız hem de bütün Müslüman kardeşlerimiz için dua etmeliyiz. Kur’an-ı Kerim’de bu husus için şu ifadeler kullanılmaktadır. Hem kendinin hem de mü’min erkeklerle MÜ’mün kadınların günahlarının bağışlanmasını dile!” (Muhammed, 49/17)

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir hadislerinde kardeşlerimiz için yapacağımız duanın karşılığının ne olduğunu bizlere şöyle haber veriyor. “Bir Müslüman, yanında bulunmayan bir din kardeşi için dua ederse, mutlaka melek ona, aynı şeyler sana da verilsin, diye dua eder.” (Müslim, Zikir 86.)

Allah katında değer görmek isteyen Kul Dua etmelidir…

Rabbimizin bize değer vermesini istiyorsak mutlaka rabbimize dua etmeliyiz. Kuranı kerimde bu hususta şöyle buyrulmaktadır “(Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak. ( Furkan, 25/77)

Kuran-ı kerimde Allah’ımız bize nasıl dua edileceğini öğretmiştir…
Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde dua yapılırken kendi isimleri ile dua yapılmasını istemektedir. Ayet-i kerimede şöyle buyrulmaktadır  “En güzel isimler Allah'ındır. O'na o güzel isimleriyle dua edin ve O'nun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır.” (Araf, 7/180)
Rabbimiz bize Kuranı kerimde Peygamberlerin diliyle bir çok dua öğretmiştir. Bizlerde dualarımızı Rabbimizin kendisine dua etmemiz için öğrettiği ayetlerle hem darlıkta hem de bollukta Ona yakarmak için dua etmeliyiz.

Cumanız mübarek olsun, haneleriniz huzur, bereket ve saadetler dolsun, İbadetleriniz makbul olsun diyor ve Kuran-ı kerimden şu dua ile sohbetimizi sonlandırmak istiyorum diyen Müftü KOLUKISAOĞLU kürsüden son olarak Kuran-ı kerimden şu dua ayetleriyle vaazına son verdi

 “(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil. (Fatiha, 1/5-7)
"Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru" (Bakara/201)
“Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâ’mızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et. (Bakara, 2/268)

Cuma namazı için camiye gelen cemaate  namazını da bizzat kıldıran İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU namaz çıkışında Cemaatle bir süre sohbet ettikten sonra Durugöl Camii’nden ayrıldı.
 

Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.