Müftü Kolukısaoğlu, Tecrübelerini İl Müftüleri ile Paylaştı

30 İl Müftüleri istişare toplantısı için Edirne'de bulunan Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU,toplantıda açık kürsüde konuşarak Ordu İlinde yürütülen din hizmetlerini anlatıp tecrübelerini paylaştı.

Müftü Kolukısaoğlu, Tecrübelerini İl Müftüleri ile Paylaştı

30 İl Müftüleri istişare toplantısı için Edirne'de bulunan Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU,toplantıda açık kürsüde konuşarak Ordu İlinde yürütülen din hizmetlerini anlatıp tecrübelerini paylaştı.

19 Ocak 2015 Pazartesi 04:01
Müftü Kolukısaoğlu, Tecrübelerini İl Müftüleri ile Paylaştı
banner283
İyiliğe davet edip de iyilikten kaçmak, iyilik yolunda olanlara karşı çıkmak, sadece dava adamlarında değil, bizzat davasının kendisinde şek ve şüphe afetlerinin belirmesine sebep olur. Zaten umumi efkarı karıştıran, kalpleri şüpheye düşüren de budur. Zira halk, bir kimseden güzel bir söz işitir de çirkin fiiller müşahede ederse, söz ile iş arasındaki bu ayrılıktan tereddüte kapılarak, itikadın ruhlarında alevlendirdiği meşaleler söner. İmanın kalplere serptiği nurlar kaybolur. Söz ne kadar heyecanlı, ne kadar canip ve ebedi olursa olsun, inanan bir kalpten gelmedikçe sönüklükten kurtulamaz, ölüdür. Muhatabına tesir edemez.

Bir insan, ağzından çıkan sözün canlı bir tercümanı, konuştuğunun müşahhas bir numunesi olmadıkça, söylendiğinin hakiki bir temsilcisi olamaz. Bir kimseye itimat eden de bulunmaz. Ancak bu hallerden kurtulup, içi ile dışı bir olduğu takdirde, sözler parlak, kelimeler cazip olmasa da, halkın imanı ve güveni temin edilebilir. Zira o zaman kelimeler kuvvetini nağmelerden değil, bizzat hakikatten alır.

Sözün güzelliği parlaklığında değil, sadakatinden ötürüdür. Bu nedenle diyoruz ki, dava adamı, kendi davasının canlı tercümanıdır.

Dava adamı, bir tarafta hayat havuzuna şeriat suyunu akıtırken, öbür tarafta havuzun çatlaklarından su kaçıran hırsız değildir. Aksine dava adamı, kendi davasını insanlara kabul ettirmek için bizzat amelini şahit gösteren cengaverdir. Şu bir hakikattir ki, bin kişi hakkında bir kişinin yaptığı iş, bir kişi hakkında bin kişinin söylediği sözden daha etkilidir. Bundan ötürüdür ki, dava adamı kalden ziyade hâle önem veren ve ilahi teklifleri yaşama konusunda takvayı şekvaya tercih eden bir şahsiyetin sahibi olmuştur.13 Ocak tarihinde Edirne’de başlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ ve Diyanet Teşkilatı üst yönetimi ile 81 İl Müftüsünün katıldığı İl Müftüleri istişare toplantısında İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU bir konuşma gerçekleştirdi.

Dini Gün ve Gecelere Özel uygulama…

Müftü KOLUKISAOĞLU, bütün İl Müftülerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatı üst yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantıda Ordu da İl Müftülüğünce yürütülen din hizmetleri ve uygulanan projelerden bazılarını örnek olarak anlattığı konuşmasında şunlara değindi  “2015 yılına girmeden önce İlahiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yavuz ÜNAL ile birlikte bütün İlçe Müftülerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantımızda İlimizde artık dini gün ve gecelerin klasik kutlama programları ile geçiştirilmemesi gerektiği kanaat ve sonucuna vararak bir karar almıştık. Bu toplantıda alınan karar gereği Ordu İlinde bundan böyle idrak edilecek her dini gün ve gece için o günün veya gecenin manasına ve ruhuna uygun özel bir program tertip edilecek ve bu program birçok etkinlik icra edilerek zenginleştirilecek. Bu uygulamanın ilkini 2015 yılının hemen başında idrak ettiğimiz Mevlid Kandilinde gerçekleştirdik. Bu çerçevede bütün İlçelerimizde Hatimler okundu, Mevlid kandili özel programında bütün camilerimizde Mevlid bahirleri arasında bir görevlimiz Peygamber efendimizin hayatından bir kesiti cemaatimize anlatmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2014 yılı Ramazan teması olarak seçtiği “Hiç kimse kimsesiz kalmasın Bu Ramazan ve Her zaman” projesi kapsamında bir yetim olarak dünyaya gelen Hz. Peygamber (s.a.s) efendimizin viladeti öncesi İl genelinde 350 adet içerisinde temel gıda maddelerinin bulunduğu yardım paketi hazırlanmış ve ihtiyaç sahipleri teker teker ziyaret edilerek kendilerine ulaştırılmıştır.

Aynı proje çerçevesinde İl genelinde bulunan engelli kardeşlerimize Türkiye Diyanet Vakfı  Ordu şubemizce 45 adet tekerlekli sandalye alınarak teslim edilmiştir. Bu uygulamamıza toplumumuzdan çok önemli ve olumlu geri dönüşler aldık bundan böylede bu uygulama Ordu İl genelinde sürdürülecek.

ORKUT (Ordu Din Görevlileri Arama Kurtarma Timi) örnek gösterildi…

2012 yılında İl Müftülüğümüz tarafından kurulan ve tamamı din görevlilerimizden oluşan ORKUT (Ordu Din Görevlileri Arama Kurtarma Timi) kurulduğu günden bu yana İl genelinde birçok arama ve kurtarma faaliyetine katılmış ve gerek yerel gerekse ulusal basında büyük ilgi görüp faaliyetleri yer bulmuş ve kamuoyunda beğeni ve takdir toplamıştır. Son olarak ORKUT ekibimiz Kars Sarıkamış’ta 4 Ocak 2015 Pazar günü düzenlenen Sarıkamış Şehitleri 100.yıl anma etkinlikleri çerçevesinde “TÜRKİYE ŞEHİTLERİ İÇİN YÜRÜYOR” etkinliğine İlimiz Müftülüğü önünden belediye başkanları ve diğer yetkililerin katılımı ile gerçekleştirilen bir törenle Sarıkamış’a uğurlanmış ve burada Ordu İlimizi temsilen yürüyüş ve diğer etkinliklere katılmıştır.

Sabah Namazı Buluşmaları…

İl merkezimizde bir camide başlattığımız “Sabah Namazı Buluşmaları” giderek yaygınlaşmış ve şu an bütün İlçelerimizde en az merkezi bir camide olmak üzere devam etmektedir. Bu sabah buluşmalarında tefsir ve hadis dersleri de yapılarak cemaatimize kahvaltı ikramı ile sonlandırılmaktadır.

Cami ve Gençlik Buluşmaları:

2014 yılı Camiler ve Din görevlileri Haftası teması çerçevesinde ilimiz merkez ve İlçelerinde birçok camimizde Cami ve Gençlik buluşmaları düzenlenmiş ve halen düzenlenmeye devam edilmektedir. Bu kapsamda İl merkezinde bulunan bütün Öğrenci yurtlarında paneller ve konferanslar tertip edilmiş bu panel ve konferanslarda gençlik ile her sabah bir camimizde buluşma kararı alınıp gençlerin yoğun ilgi ve katılımı ile gençlik sabah namazında buluşuyor sloganı ile uygulanmıştır.

2014 yılı Ramazan ayında her İlçede uygulanan Ramazan Programları…

2014 yılı Ramazan ayında tamamı Ordu Büyükşehir Belediyemizce tertip edilen ve dini içerik ile ilgili kısmı Ordu İlahiyat Fakültesi Dekanlığı ve İl Müftülüğü işbrliği ile hazırlanıp her gün bir ilçeden canlı yayın aracılığı ile ulusal yayın yapan televizyonlardan yayınlanan Ramazan programları çok başarılı olmuş ve halkımız tarafından da beğeni ve takdir toplamış ve ramazan ayının coşkusu bütün il geneline yayılmıştır. .

-“Çocuğunu al camiye gel, torununu al Camiye gel”, “Hocam beni sabah namazına kaldır” İlimiz Fatsa İlçesinde  merkez büyük Camiinde bu iki proje başarı ile uygulanmış ve büyük karşılık bulmuştur. Bu proje kapsamında Cemaatimiz cumartesi ve Pazar günleri çocukları ve torunları ile birlikte Sabah namazlarına gelmişler, sabah namazı sonrası tefsir dersleri ve hadis dersleri işlenmiş çocuklara süt ikram edilmiş diğer cemaatimize de kahvaltı ikram edilmiştir. Ayrıca “Hocam beni sabah namazına kaldır” projesi çerçevesinde çeşitli sebeplerle sabah namazına uyanamadığını söyleyen cemaatimizden isteyenler telefon numaralarını bırakmışlar ve Cami görevlimiz kendi istekleri doğrultusunda onları sabah namazına telefon ederek uyandırmış ve camiye davet etmiştir. Bu uygulama yayılarak devam etmekte olup İl genelinde yazılı ve görsel medyada büyük ilgi görmüş olup Ulusal basınında ilgi ve dikkatini celp etmiştir” diyen Müftü KOLUKISAOĞLU bu ve bunun gibi Ordu İl genelinde başarı ile uygulanmış ve toplumun beğenisini kazanıp büyük ilgi ile karşılanmış birçok projeyi de anlatarak din hizmetlerinde ki tecrübelerini salonda bulunanlarla paylaştı.Facebook Sayfamız için   


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2015-01-19 12:25:51

kimse darılmasın ama bu ve buna benzer uygulamalar memleketin birçok köşesinde yıllardır zaten uygulanıyor. bu kadar program düzenlenmesine rağmen neden vatandaşta karşılık bulmuyor acaba, cevabı aranması gereken soru budur.

Avatar
Alaattin Gürdal 2015-01-19 12:41:12

Allâh bize bu yolu nasip eylesin ve bu yolda şehit olmamızı müeser eylesin keşke ben de sizinle olabilsem