Müftü Kotan Camiler Haftasını tebrik etti

Kırklareli İli Babaeski İlçe Müftüsü Ali KOTAN tüm din görevlisi meslektaşlarının ve halkın camiler haftasını kutlayarak tebrik etti.

Müftü Kotan Camiler Haftasını tebrik etti

Kırklareli İli Babaeski İlçe Müftüsü Ali KOTAN tüm din görevlisi meslektaşlarının ve halkın camiler haftasını kutlayarak tebrik etti.

13 Ekim 2014 Pazartesi 08:55
Müftü Kotan Camiler Haftasını tebrik etti
Babaeski İlçe Müftüsü Ali KOTAN;

“Asırlara dayanan kültür yapımız içinde değişmeyen ve asla görmezden gelinemeyen bir takım temel taşlar vardır ki bunların içinde mabed olarak camilerimizin ve din görevlilerimizin önemli yeri vardır. Gerek fonksiyonları gerek tarihe ve sanata tanıklıkları itibariyle toplumun çok önemli bir bölümünü ilgilendiren camilerle din görevlilerinin bilinmesi, tanınması ve yeni kuşaklara aktarılması da önemli bir husustur.

Bu nedenle, 1986 yılından beri her yıl ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanırken, 2003 yılından itibaren de bu hafta “Camiler ve Din Görevlileri Haftası“ olarak kutlanmakta olduğunu belitti. Arapça “cem” kökünden türeyen, “toplayan, bir araya getiren” anlamındaki “cami” kelimesi başlangıçta sadece Cuma namazı kılınan büyük mescitler için kullanılmış olan “el-mescid’ül cami” (cemaati toplayan mescit) tamlamasından kısaltılarak alınmıştır. Ancak halk arasında mahallelerdeki küçük ibadet yerlerine mescit, daha büyük olanlarına ise cami denilmektedir. İslam’ın ilk günlerinden itibaren Müslümanlar cami yapımına önem vermişler ve yaptıkları hayrın ebedi olması için yarışmışlardır.

Cami yapmak, imanın ve dindarlığın göstergesidir. Yüce Allah, cami yaptırmanın önemini Kuran’da şöyle bildiriyor: “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazlarını dosdoğru kılan, zekâtlarını veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte, doğru yola erenlerden olmaları umulanlar bunlardır.(9/18)

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) cami yaptırmanın fazileti hakkında müminlere şu müjdeyi veriyor: “Kim Allah rızası için mescit yaparsa, Allah, benzerini onun için cennette bir köşk inşa eder.” Diğer bir hadis-i şerifte de mescit ve diğer hayırları yapanlara ahrette büyük mükâfatlar verileceğini bildirerek şöyle buyurmaktadır: “Bir mümine öldükten sonra amelinden ve yaptığı iyiliklerinden ulaşacak şeylerden biri de, yaydığı ilim, geride bıraktığı iyi evlat, yaptırdığı mescit, yolcuların barınması için inşa ettiği ev, akıttığı su, sağlığı yerinde iken malından çıkarıp verdiği sadakadır. Bunlardan hangisini yapmış ise öldükten sonra onun sevab defteri kapanmayacaktır.''

Camiler, Müslümanların Allah’a ibadet ettikleri yerlerdir. Yeryüzünün en şerefli yerleri olan camilere “Allah’ın evi” denilmektedir. Camiye ibadet için giden Mümin, Allah’ın ziyaretçisi ve misafiri durumundadır. Ev sahibi, evine gelen misafirlerine ikramda bulunduğu gibi camiye giden müminlere de yüce Allah büyük mükâfatlar verecektir. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmuştur:“Evinde güzelce abdest alıp camiye giden kimse Allah’ın ziyaretçisidir. Ziyaret edene Allah ikramda bulunacaktır.”

Camilerin, belli kişilerin devam ettiği mekânlar olmadığını, özellikle Müslümanım diyen herkesi aynı oranda ilgilendirdiğini ve oraya isteyen her kesimden insanın gidebileceğinin bilinmesinde ayrıca önem taşımaktadır. Camileri yaşatmanın en iyi yolu, bu mübarek mekânları cemaatsiz bırakmamak, çevresini bir kültür merkezi haline getirmektir. Bu maksatla, beş vakit namazın camilerde kılınmasını teşvik eden Peygamberimiz (a.s.), “Cemaatle kılınan namazın, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletli” olduğunu bildirmiştir. İslâm cemaati kardeşlik, eşitlik, yardımlaşma ve karşılıklı fedakârlık üzerine kurulmuştur.

Aralarında sınıflaşma, ırk ve bölge ayırımı yoktur. Aralarındaki birlik ve beraberliğin temel dayanağı ise Kur’an ve Kuran’ı açıklayan sünnettir. Birlik, Kur’an ve sünnetin bildirdiği yol üzere olur. “Ey inananlar, Allah’tan O’na yaraşır biçimde korkun ve ancak Müslümanlar olarak ölün. Ve topluca Allah’ın ipine (Kuran’a) sarılın, ayrılmayın.”(3/102-103) Camiler, zengin-fakir, köylü-şehirli, amir-memur, resmi-sivil, yaşlı-genç, siyah-beyaz, yerli-yabancı… Herkesi bünyesinde toplayan mekânlardır. Bir ülkenin, Müslüman ülkesi olmasının mührü ve tapu senetleridir.

Camiler; aynı safta omuz omuza, diz dize namaz kıldığımız mabetlerdir. Üzüntülerimizi giderdiğimiz, moralimizi müspet anlamda düzelttiğimiz, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik duygularımızı, hoşgörü anlayışımızı güçlendirdiğimiz ve pekiştirdiğimiz yerlerdir. Birbirimize merhamet etmeyi, acıları paylaşmayı, kimsesiz-yoksul, dul ve yetimlere yardım etme duygularını kazandığımız mabetlerdir.

Camilerin imar ve inşası konusunda büyük gayret gösteren aziz milletimiz, mevcut camilerin yıllık bakım ve temizliğini, gerektiğinde onarımını da severek yapmaktadır. Bu konuda, el birliği yapılması amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığımız, her yıl Ekim ayının ilk haftasınıCamiler Haftası” olarak ilan etmiştir. Ancak bu sene Kurban Bayramı nedeniyle haftanın kutlanmasının 13-19 Ekim 2014 tarihinde kutlanmasına karar vermiştir.

Diyanet camiasının kalbi Dinihaberler.com da Atıyor...

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.