Müftü Taşçı: 'Miraç irfana yükseltmektir'

Düzce İli, Akçakoca İlçe Müftüsü Mehmet TAŞCI Miraç Kandili Mesajı yayınladı.

Müftü Taşçı: 'Miraç irfana yükseltmektir'

Düzce İli, Akçakoca İlçe Müftüsü Mehmet TAŞCI Miraç Kandili Mesajı yayınladı.

15 Mayıs 2015 Cuma 23:54
Müftü Taşçı: 'Miraç irfana yükseltmektir'
Grup Sayfamız için

İçinde bulunduğumuz Recep ayının 27.gecesi yani 15 Mayıs 2015 Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece inananlar için manen ve ruhen yücelme ve yükselme gecesi olan miraç gecesidir.

İsra ve miraç sevgili Peygamberimizin insanlığı İslama davet sürecinin en zor ve en sıkıntılı yıllarında, hatırladıkça göz yaşlarını tutamadığı Taif girdabını yaşadığı,etrafındaki kendilerini Allaha ve Rasülüne adayan  bir avuç sahabesiyle boykot ve toplum dışı bırakılmaya tabii tutulduğu,hepsinden daha hüzünlüsü destekçisi biricik eşi Hz Haticeyi ve yegane hamisi amcası Ebu Talibi kaybettiği bir zamanda Rabbi tarafından bir teselli ve takviye olarak hicretten takriben birbuçuk yıl kadar önce gerçekleşmiştir.
 
O gece gecenin az bir kısmında güzeller güzeli efendimiz Mekkedeki mescidi Haramdan Kudüsdeki Mescidi Aksaya oradan da zaman ve mekanın sahibi yüceler  yücesi Rabbimizin bir takım  ayet ve kudretine  şahit olmak için semalara yaptığı ve içinde pek çok İlahi sır ve hikmetleri barındıran manevi bir yolculuk ve yükseliştir.
       
Bu kutlu yolculuk Kur’anda İsra suresinin ilk ayeti celilesinde şöyle takdim edilir.”Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammedi)bir gece Mescidi Haramdan  çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksaya götüren Allahın şanı pek yücedir.hiç şüphesiz o hakkıyla işitendir hakkıyla görendir.”

Dostlar:
Miraç her şeyden önce yükselmektir yücelmektir.Yücelme ve yükselme yollarının yegane sahibinin yalnızca Allah olduğunun şuuruna varmaktır.Kişinin kendisini Allah ve Rasülünden  uzaklaştıran her şeyi elinin tersiyle iterek Allah’a ve Rasülüne yükselişidir.Onlara vuslatıdır.Bu da ancak Efendiler Efendisi’nin yaşadığı hayatı yaşmakla mümkün olur.Miraç kalplere ve gönüllere kök salmış bir iman ile Allha’a ve Rasülüne gönülden itaat ile müminlerin yegane azığı takva ile sevdiği şeyleri Allah rızası için infak ederek bütün insanları kendisine hayran bırakan güzel ahlakla inananların Bünyan-ı mersus gibi bir vucudun azaları gibi kenetlenip kardeş olmalarıyla meşakkat ve zorluklar karşısında  yılmadan sabır ve sebatla mücadeleyle,yardımlaşmayla yücelmek ve yükselmektir.Ve Miraç yalnızca göklere doğru yükselmek değil aynı zamanda mü’minin kendi semasına yani kalp ve gönül dünyasına doğru yapması gereken bir yolculuktur. Yapsın ki gönül dünyasına doğru bir yolculuk arındırsın onu kirlerinden, paslarından, rezailinden, riyadan ihlasa, kibirden tevazuya, samimiyetsizlikten samimiyete, ikiyüzlülükten doğruluğa,menfaat pereselikten diyargamlığa yücelsin.

Sevgili Dostlar;

Sevgili Peygamberimiz bu kutlu yolculuktan üç büyük hediye ile dönmüştür. Birincis;i gözümün nuru , Müminlerin miracı buyurduğu namaz ki biz namazla günde beş defa Rabbimize uruc ederiz, O’na yükseliriz, O’na dertlerimizi yanarız, O’na içimizi dökeriz,dilekçelerimizi arz ederiz,yalnız sana kulluk eder yalnız senden yardım isteriz diyerek senli benli konuşarak dertleşir ve manen yüceliriz. İkincisi; Bakara Suresinin son iki Ayet-i Celilesi ki asırlardır manen uruc etmek, yücelmek için Miracı yaşamak için, Peygamberimizin müjdesine nail olabilmek için her gün yatsı namazından sonra veya yatmadan önce aşkla şevkle okuyarak Rabbimize uruc ederiz. Üçüncüsü; iman üzere bir hayat yaşayan ,  şirke bulaşmayan ,herkesin sonunda cennete gireceği müjdesidir.

Ve Mirac esfeli safilinden ahseni takvime , batıldan hakka , zülümden adalete, karanlıktan aydınlığa, cehaletten ilim ve irfana yücelmektir yükselmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere bütün Âlem-i İslam’ın Mübarek Mirac Kandilini tebrik ediyor;

Mirac Gecemizin başta Peygamberler diyarı, Ulu Nebi ve ilk Müslümanların ilk kıblesi , İsra ve Miraca şahitlik etmiş Mescid-i Aksa’mızın ve Filistinli, Suriyeli, Iraklı, Doğu Türkistanlı, Arakanlı, Myanmarlı, kardeşlerimizin kurtuluşuna, ülkemizin ve bütün Müslüman Aleminin başta terör belası olmak üzere bütün kötülüklerden ve belalardan kurtuluşuna, birlik beraberlik ve kardeşliğimizin yeniden inşasına , evimize , ocağımıza, yurdumuza, yuvamıza hayırlar ve huzur getirmesine ve inananlar olarak madden ve manen yeniden yükselişimize vesile olmasını Yüce Mevladan Dua ediyorum.

Selam ve Dua İle

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.