Müftü Yağcı'dan Kadınlar Günü mesajı

Trabzon İli, Araklı İlçe Müftüsü Osman Zeki YAĞCI ''8 Mart Dünya Kadınlar günü ve kadın hakları'' dolayısı ile mesaj yayınladı.

Müftü Yağcı'dan Kadınlar Günü mesajı

Trabzon İli, Araklı İlçe Müftüsü Osman Zeki YAĞCI ''8 Mart Dünya Kadınlar günü ve kadın hakları'' dolayısı ile mesaj yayınladı.

08 Mart 2015 Pazar 17:05
Müftü Yağcı'dan Kadınlar Günü mesajı
Grup sayfamız için  

Kadınlar günü ne demek! Madem ki hayatın içerisinde erkekten daha çok kadın var; o halde kadınlar gününü sadece 8 mart diye belirlemek, hiç şüphesiz  kadın haklarını basite almak ve umursamamak anlamına gelir.

İslam Dini, insan olarak yaratılan her kesimi eşit tutar ve haklarını koruma bakımından asla günlere, haftalara ve hatta senelere mahküm edip kısıtlama cihetine gitmez. Dinimize göre bir ömür boyu gün sayısı onlara tahsis edilmiştir. Bu hususta kadın erkek ayırımı yapmadan konuyu insan mezkezli ele almak elbette daha isabetli olur.

Kadın  haklarını koruma adına kadını şiddet mağduru, ticari meta, reklam ve pazarlama aracı haline getiren kimdir? Öncelikle bu soruların cevabı verilmelidir. Kadına ekonomik bağımsızlığını kazandırmak, annelik vasfından uzaklaştırmak, aile bireyleri ile istişare etmeden bağımsız karar vermek, fıtratına uygun düşmeyen ağır işlerde çalıştırmak ve ev hanımlığını küçümseyerek maaş karşılığında çalışmayı özendirmek kadın haklarını koruma değil onları maddenin esiri haline getirmektir.

Herşeyden önce kadın çocuklarının annesidir. Her anne aynı zamanda evinde öğretmen, koruyucu hekim, aşçı, terzi ve mürebbiyedir. Aslında en çok çalışanlar ev hanımlarıdır. Çalışan hanım diye masaya bağlı kalan, maaşlı hanımları çalışır gösterip, fıtratının gereği  ve istekli olarak ev işlerini yoğunluktan yetiştiremeyenleri çalışmaz göstermek fevkelade bir haksızlık olduğu kanaatindeyim.

İşte bu çarpıtılmış  tablonun faturasını günlük hayatımızda fazlasıyla ödemekteyiz. Kerşlere terkedilip ana kucağına hasret çocuklar, huzurevlerine  yerleştirilip evlatlarının gelmelerini dört gözle bekleyen anne babalar ve aile yuvasının sıcaklığını hiç tatmayan sokaklardaki çocuklar sosyal yapımızın acı gerçekleridir.

Bir atasözümüz var "Kız anasından görmeyince sofra kaldırmaz" İyi anadan, iyi yetişmiş kızlar topluma kazandırılır. Bunlar da yarının güçlü ailelerini ülkemize kazandıracaklardır. O zaman  kadının şiddete kurban gitmeyeceği, bireylerin eğitiminin daha kaliteli olacağı ve merhametin bütün gönüllerde yeşereceği  bir cemiyetin azaları oluruz.

Her halükarda kılıcın yapacağını iğne yapamaz. Dikiş iğnesi de kılıcın yerini tutamaz. Kadınlarla erkekler arasındaki fiziki ve biyolojik farklılıklar yaratılış gayesinin tabii bir gereğidir. Fıtratın bu şekilde olmasını hiç bozmadan kendi haline bırakmak en doğrusudur. Zira erkeğimsi tavırlara özenen ve tam zıddı kadınımsı tavırlara heveslenen erkeklere ilenç vardır.

Bütün yaratıklar kendi hallerinde ve doğal konumlarında güzeldirler. "Hakikatı arayan kişi olarak yüzünü dine çevir.Allah'ın insanları üzerinde yarattığı fıtrata sımsıkı  yapış. Allah'ın yaratmasında hiçbir değişme yapılmaz.İşte bu dosdoğru dindir.Fakat insanların çoğu bilmezler." (Rum suresi Ayet:30) Ayet-i kerime üzerinde iyice düşünmek temennisiyle, senenin bütün günleri kadınların olsun.  
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
belkis yağcıhan 2015-03-08 19:54:52

kadınlar için ,hakları için ve daha huzurlu hayatları için güzel bir makale okudum.

Avatar
melek 2015-03-09 14:07:02

kadının anne olarak tarifi gerçekten takdire şayan

Avatar
berrecan 2015-03-09 18:08:08

müftü hocamıza teşekkürler ,ev hanımlığını teşvik eden güzel bir makale

Avatar
Misafir 2015-03-10 14:24:52

hocam söyledikleriniz güzel fakat çağ buna müsade etmiyor.kadın artık ev hanımlığını ev hapsi olarak algılıyor.çağ kadına bunu dikte ederken ve dışarısını nefsine hoş gösterirken sizin söyledikleriniz malesef atıl kalmaya mahkum oluyor.insanların (haşa) Allah'ı dahi sorgulamaya kalkıştıkları bir dönemde iyilerden olmak ne kadar da zor. Rabbim iyilerden eylesin.Amin.

Avatar
medine 2015-03-10 21:08:34

Allah razı olsun...

Avatar
Fatma H.A. 2015-03-11 18:06:38

Misafirin yorumuna katılmakla beraber,tamamen ümitsiz de olmamak gerektiği kanaatindeyim.Bu ümmet içinden Fatihler,Selahaddinler yetiştirecek anneler de çıkacaktır inşaallah.Yeter ki kadın ve erkek yersiz komplekslerle kendilerini heba etmesinler.

Avatar
Yılın Sloganı 2015-03-11 20:11:01

"senenin bütün günleri kadınların olsun."

Avatar
İşin Özü 2015-03-12 13:04:55

"Her şeyden önce kadın çocuklarının annesidir. Her anne aynı zamanda evinde öğretmen, koruyucu hekim, aşçı, terzi ve mürebbiyedir. Aslında en çok çalışanlar ev hanımlarıdır. Çalışan hanım diye masaya bağlı kalan maaşlı hanımları, çalışır gösterip, fıtratının gereği ve istekli olarak ev işlerini yapan, hatta bazen yoğunluktan yetiştiremeyen hanımları çalışmıyormuş gibi göstermenin fevkalade bir haksızlık olduğu kanaatindeyim."