''O gece kalpler tevbe aşkı ile temizlenmeli''

Bilecik iL Müftüsü Necati AKKUŞ ''Miraç Kandili Mesajı'' yayınladı.

''O gece kalpler tevbe aşkı ile temizlenmeli''

Bilecik iL Müftüsü Necati AKKUŞ ''Miraç Kandili Mesajı'' yayınladı.

14 Mayıs 2015 Perşembe 11:25
''O gece kalpler tevbe aşkı ile temizlenmeli''
Grup Sayfamız için

Recep ayının yirmi yedinci gecesi Mi’rac Kandilidir. Yüce Yaratıcıya yakınlığın en üst derecesi olan Mi’rac; sevgili peygamberimizin (SAV) ruhi hayatı bakımından anlamı yüksek olan bir olaydır. Mi’rac, Peygamberimiz(SAV)’in bir gece seyahati ve yüce makamlara yükselmesinin adıdır. Beşer anlayışı çizgisinin ötesinde bir mana ifade eder.  Kur’an-ı Kerim’de şöyle anlatılır: “Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir.” (İsra, 1) Mescid-i Haram’dan, Mescid-i Aksa’ya olan yolculuğun adı “İsra” dır. Gece yürüyüşü demektir. Mirac ise, yükselmek, yükseğe çıkmak, beşer üstü vasıflara bürünmek anlamına gelir. Bununla birlikte Resulullah (SAV) ile Yüce Allah arasındaki bu geceye mahsus olan iletişiminin adı da “Mirac”tır.  Olayın bu kısmı sırlarla doludur. Kur’an-ı Kerim’de:
 
“Bunun üzerine Allah, kuluna vahyini bildirdi. Gözleriyle gördüğünü kalbi yalanlamadı. Onun gördükleri hakkında şimdi kendisi ile tartışacak mısınız?”
(Necm, 10-12)
            
  “Andolsun o, Rabbinin en büyük âyetlerinden bir kısmını gördü.”
(Necm, 18) ayeti kerimede peygamberimize vahyedilen şeyin ne olduğu açıklanmamakla beraber peygamberimize üç ilahi ihsanda bulunulduğu görüşü öne çıkmaktadır.
1-Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmıştır. “Namaz müminin miracıdır.” müjdesi bu olaya atıfta bulunmak için kullanılır. “Kulun Allah’a en yakın olduğu an secde anıdır.”
2-Allah’a ortak koşmayanların bağışlanacağı müjdesi
3-Bakara süresinin sonundaki üç ayet; İslam’ın temel inanç esaslarını anlatmakta ve Müslümanların çektiği üzüntü ve sıkıntıların sona erdiğini müjdelemektedir.
 Mirac hadisesinin bizi ilgilendiren yönü, neticesinden çıkarılabilecek önemli mesajlardır. Yüce Allah bu olaydan bahsederken bildirdiği ayetlerin yer aldığı İsra süresinde pek çok ahlak ve fazilet düsturlarını zikretmiştir:

  • Allah’a ibadet etmek, ona hiçbir şekilde ortak koşmamak.
  • Anne-babaya saygı ve itaat etmek.
  • Eş, dost, akraba, fakir ve yoksullara, yolculara, darda kalmış kimselere yardım etmek,
  • İsraf ve cimrilikten sakınmak, kazancı yerli yerinde harcamak.
  • Çocukları yoksulluk korkusuyla öldürmemek, onlara gereken değeri vermek.         
  • Toplumun temeli olan aileyi sarsan zinaya yaklaşmamak, ona götüren sebeplerden uzak durmak                             
  • İnsan hayatına saygı göstermek, yetimlere karşı iyi davranmak, onların hakkını korumak.
  • Verilen sözde mutlaka durmak, ölçü-tartıda , her söz ve davranışlarda doğruluğa dikkat etmek, hile yapmamak.
  • Bilinmeyen bir şeyin ardına düşüp, körü körüne onun peşinden gitmemek.
  • Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürümemek.
Bu prensipler fert ve toplumunu manevi huzuru iyilik ve güzelliklerin kaynağı ve ahlaki seviyenin tekâmülü için gerekli olan evrensel prensiplerdir.

Mirac kandili aydınlığını fırsat bilerek çeşitli sebeplerle lekelenen kalplerimizi önce tövbe ve istiğfar ile temizlemeli, sonra da Allah aşkı, Peygamber sevdası ve insan sevgisiyle dolu olarak iyi bir kul, olgun bir mümin olmaya gayret göstermeliyiz. Anne-babamızın gönüllerini hoş tutup, böylece Allah’ın (CC) rızasını kazanmalıyız.  Dargınlık ve kırgınlıklara son vermeliyiz. Fakirlere, yoksullara, kimsesiz çocuklara yardım ederek onları sevindirmeli ve dualarını almalıyız.
             
Bu duygu ve temennilerle kandilinizi tebrik ediyor, şahsen ve millet olarak manevi miracımıza vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dinimiznet 2015-05-14 12:48:39

olmayan bir şeyin nesini tebrik edersiniz ki miraç olayını ne güzel açıklamış ama gel gelelim kandil fırsatı diye başlayan paragrafta sacmalamış...Cünkü ne resullah ne de sahebesi böyle bir şey ne kutlamış ne de bu tür davranışlarda bulunmuşlar...

Avatar
talha.......... 2015-05-14 19:46:35

tişörtle cübbe aha sana müftü....ve vaazı....şık olmak lazım şık.....