Ordu Müftüsü'nden Miraç Kandili Mesajı

25 Mayıs 2014 Pazar günü akşamı idrak edilecek “Mirac kandili” münasebetiyle Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU bir mesaj yayımladı.

Ordu Müftüsü'nden Miraç Kandili Mesajı

25 Mayıs 2014 Pazar günü akşamı idrak edilecek “Mirac kandili” münasebetiyle Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU bir mesaj yayımladı.

23 Mayıs 2014 Cuma 01:48
Ordu Müftüsü'nden Miraç Kandili Mesajı

25 Mayıs 2014 Pazar akşamı idrak edeceğimiz bu mübarek kandil gecesinde bütün halkımızı ailece camilerimize bekliyoruz diyen İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU yayımladığı mesajında şunlara yer verdi.

Mirac mucizesi olarak bilinen olay; İsra ve Mirac olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm yani “İsra” Kur’an-ı Kerimde, ikinci bölüm olan “Mirac” hadis-i şeriflerde bildirilmiştir.
 
İlk bölüm olan İsra Kuran-ı Kerimin isra suresinde şöyle açıklanmıştır. “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed'i) bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”(İsra suresi ayet;1)

Mirac ise, sözlükte merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek aracı ve yükselme yeri anlamlarına gelir. Dinen miraç; isra olayının Mescid-i Aksa’dan sonra gerçekleşen peygamberimizin semaya yükselmesidir.

Âlimler miracın uyanık halde ruh ve cesetle birlikte gerçekleştiği görüşü üzerinde birleşmişlerdir.Cebrail (a.s) Hz. Muhammed (s.a.v)’i ‘Burak’ adında bir binitle mescidi haramdan mescidi aksaya götürmüş oradan da birlikte semalara yükselmişlerdir. Peygamberimiz sidretül müntehaya ulaşmış ve miraç mucizesi gerçekleşmiştir. Sidre-i münteha yaratıklar âleminin son noktası. Necm suresi 18. Ayetinde “Andolsun o, Rabbinin en büyük ayetlerinden bir kısmını gördü” buyurulur.

1-Efendimiz bu gece bakara suresinin son ayetlerini, Allah’a şirk koşmayanların büyük günahlarının affolunacağı müjdesi ve beş vakit namazla dönmüştür ki, bu üç hediye çok önemlidir. (Sahihi Müslim İman bahsi; 279)
2-Bu gece farz kılınan namazla mü’minler, tıpkı her zaman örnek aldıkları Resulullah gibi, hiçbir aracıya gerek olmaksızın Allah’ın huzuruna varır,  manevi yükseliş yolunda olur. Bu gece Allah rızası için çok namaz kılalım, bilhassa kazaya kalan namazlarımızı hatırlayarak beş vakit ve 3 rekât vitir namazını kaza edelim. Hadis-i şerifte “namaz müminin miracıdır” buyuruluyor.
3-Miracın Mekke’den mescidi aksaya kadar olan kısmına efendimizin geceleyin götürülüşüne “İsra” dendiğini yukarda belirtmiştik. Kur’an’ın 114 suresinden birinin adıdır isra. 17. Sure isra suresidir. İsra suresinde ki bazı emirlere, Allah’ımızın bizden istekleri olan ayetlere kısaca göz atalım;
-Allaha ortak koşmayınız
-Anne ve babanıza itaat ve hürmet ediniz.
-Hak sahiplerine haklarını veriniz.
-İsraf etmeyiniz.
-Aşırılıklardan sakınınız.
-çocuklarınız öldürmeyiniz.
-Yetimlere iyi muamele ediniz.
-Ölçü ve tartıda doğruluktan ayrılmayınız.
-Bilmediğiniz bir şeyin ardına düşüp körü körüne yürümeyiniz.
-Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürümeyiniz.
Bu kutlu gecenin sonunda Mekke’ye dönen efendimizin bu yolculuğuna yani isra ve miraca müminler tereddütsüz inanmışlardır.
4-Bu geceyi bir ilahi fırsat olarak bilip namaz kılarak, tevbe istiğfarda bulunarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak, Kelime-i Tevhid okuyarak, muhtaçların ihtiyaçlarını karşılayarak, sıla-i rahim yani akrabayı ziyaret ederek, mü’minlerle tebrikleşerek ve nefis muhasebesi yaparak değerlendirmeliyiz.
5-Bu gecenin mana ve önemini anlatan konuşmaları vaazları dinlemeli, Siyer-i Nebi kitaplarından mirac olayını okumalı ve ev halkına miracı anlatmalıyız.
6- Bu geceyi oruçla karşılamak sevaptır. Bu gece ailece hep beraber camilere giderek cemaatle namaz kılmamız, geceyi ihya etmemiz mirac kandili fırsatını değerlendirmektir.
7-Ömrümüzün son mirac kandili mi bilmiyoruz o halde nasip olduğumuz bu geceyi değerlendirmeliyiz.
8-Tefekkürde bulunmalı yani ‘nereden geldim, niçin geldim, bu aleme beni getirenin benden isteği nedir, nereye gideceğim, gittiğim yerde ne var, ne olacak..gibi soruların cevabına hazırlanmalıyız
9-Ahirete göç eden sevdiklerimize bu gece hediyeler gönderelim. Onlar için dualar edelim, Allah’ımızın affını, bağışlamasını dileyelim.
10- Bu gece çok dua edelim. Çok yalvarıp yakaralım. Allahü Teâlâ “Bana dua ediniz, duanızı kabul edeyim” buyurmaktadır.
11-Müftülük olarak tüm İlçelerimizde kandili programları icra edilecektir.
Tüm Müslüman kardeşlerimizin miraç kandilini tebrik eder, hayırlara, bereketlere, mutluluklara vesile olmasını diler, namazlarımızın her daim bizleri Rabbimizle buluşturan bir mirac olabilmesi duasıyla.

Kandiliniz mübarek olsun.

Mustafa KOLUKISAOĞLU / Ordu İl Müftüsü

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.