Sarık ve Cübbemiz namusumuz gibi temiz olmalıdır!

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı'dan Muhteşem Konferans...

Sarık ve Cübbemiz namusumuz gibi temiz olmalıdır!

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı'dan Muhteşem Konferans...

30 Ekim 2015 Cuma 14:16
Sarık ve Cübbemiz namusumuz gibi temiz olmalıdır!
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

 
İlmiyle, kalemiyle hizmete adanmış bir ömürden, din gönüllülerine unutulmaz tavsiyeler...
 
Samsun il Müftüsü Veysel Çakı, Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezinde,Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim kursuna katılan 5.dönem kursiyerlere hitaben, tadına doyulmaz bir konferans verdi.
 
Kısa bir süre önce Denizli İl Müftüsüyken Samsun İl Müftüsü olan ve Samsun'da da gönüllere taht kuran Veysel Çakı, kursiyerlere hitaben yaptığı konuşmasında, altın değerinde tavsiyelerde bulundu.
 
Kursiyerleri selamlayarak başlayan konferansında, yılların tecrübeli ismi Müftü Çakı, önemli konulara değindi. 
 
Konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Zor bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde biz din görevlilerine de büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir. Bu, aynı zamanda tarihi bir sorumluluktur. Eğer ülkede akan kardeş kanı duracaksa, eğer o arzu ettiğimiz Allah'ın kulu kardeşler ruhu hakim olacaksa, kimseyi ötelemeyen, itelemeyen, ayrıştırmayan orta yol dindarlığını gerçekleştireceksek, ve o kardeşliği, eski birlikteliğimizi tesis edeceksek bunda mutlaka sizin bizim hepimizin büyük katkısı olacaktır. Vatanı, milleti kaynaştırmada hocalarımızın büyük bir önemi vardır. Başkası için ağlayabilen, temel felsefemiz olan " Kendisine yapılmasını istemediğini başkasına da yapmayan ve kendisine yapılmasını istediği şeyi başkasına da yapan" anlayışla, orta yol dindarlığı dediğimiz Kur'an ve sünneti rehber edinmiş, bir dindarlığı gerçekleştirmek istiyorsak hepimize çok büyük görevler düşüyor."
 
Din görevlilerine gönül diliyle hitap eden Veysel Çakı, samimi ve içten konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Başka bir islam ülkesinde ya da farklı ülkelerde olmayan gıpta edilecek, çok büyük ve ulvi bir teşkilatımız var. Toplumumuzun din hizmetlerini yürüten dev bir din görevlisi kurumumuz var. Fakat bir nefis muhasebesi de yapmak durumundayız. Elimizde bulunan imkanlarımız ve maneviyattan aldığımız gücümüzle gerekli hizmeti yapıp yapmadığımızı gözden geçirmeliyiz. Din Hizmetleri alanında iki önemli hususdan bahsetmek istiyorum. Bunlar: Bölgelerimizin dini coğrafyalarını iyi tanımanın yanında en önemli sıkıntımız olan Allah'a ve ahirete olan inancımızı gözden geçirmemizdir. İmanımızı ihsan derecesine çıkarmalı, amellerimizi salih amellere dönüştürebilmeliyiz. İkinci önemli husus; işimizi sıradan ve rutin bir hale getirmemeliyiz. Bizler asla sıradan hale gelemeyiz. Bu mesleğin emekliliği de olmaz yaşlandıkça tecrübe ve ihlasımızın da artması muhtemeldir. Her gün yeni bir doğuş, her camiye geliş yeni bir diriliştir. Çok şey borçlu olduğumuz bu memlekette bu şerefli hizmeti asla rutin hale getiremeyiz. Ayrıştırıcı ve ötekileştirici olmayıp olaylara Kur’an ve sünnet ekseninde bakmalıyız. İnsanlara dinin asli kaynakları ile örtüşen temel kaideleri anlatan rehberler olmalıyız. Din gönüllüsü aynı zamanda eğitici ve ögreticidir. Bu anlamda yalnız namaz kılma memuru değildir.
 
 "Cübbe ve Sarık Bir Din Görevlisinin Namus ve Şerefidir" 
 
Din görevlisi sosyal olmalıdır, zira Hizmet götürebilmek için toplum içerisinde sosyal ve aktif olması gerekir. Bölgesinde her kesimle oturup kalkan onlarla diyalog kurabilen sorumlu itibar gören kimseler olmalıdırlar.  Din görevlisi temiz ve bakımlı da olmalıdır. Giydiği cübbenin hakkını verebilmeli temiz görüntüsüyle kendini sevdirmelidir. Sarık ve cübbemiz namusumuz gibi tertemiz olmalıdır. Hutbelere hazırlık yaparak çıkmalı konusuna hakim olmalıdır. Hitap ettiği cemaatin sevyesini iyi gözlemleyip vaaz ve nasihatlerde hazırlıklı olmalıdır. Başkanımızın dediği gibi bir imam bir hafta boyunca cuma gününün vaazının sancısını çekmelidir. Dert varsa o zaman ortaya zaten güzel şeyler çıkar. "
 
Müftü Veysel Çakı'nın konferansı, Samsun Aşık Kutlu Eğitim Merkezinde Hizmet İçi Kur'an-ı Kerim kursuna gelen kursiyerlerce ilgiyle karşılandı. Din görevlilerinin canlanmasına ve silkelenmesine vesile olan bu keyifli konferans soluksuz dinlendi ve unutulmaz anlara tanıklık etti.


 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
selim mihraplı 2015-10-30 20:47:34

yahu böyle büyük büyük lafları nerenizden uyduryorsunuz.....cehaletinizdenmi....adamda az bişey görev aşkı varsada ağzına yakışmayanlar sarfedince kıymeti düşüyor.....madem öyle idi imamlıkta kalsaydınız ne oldu...camiye günde kaç defa gidiyorsunuz,,,,başkalarının samimiyeti üzerinde ihlas dersi vermek daha kolay oluyor değilmi...

Avatar
Osman KILIÇ 2015-10-30 21:54:30

Tebrikler ve teşekkürler Veysel hoca. Şükrünün edası mümkün olmayan mesleğimizin icrasında Rabbim bizleri şükür yolunda daim eyleyip gayret-i diniyyemizi ziyadeleştirsin.

Avatar
madüre 2015-10-30 22:31:00

____ADMİNİN YORUMU___ SAYIN OKURUMUZ SAMSUN İL MÜFTÜSÜ VEYSEL ÇAKI, GÖREVİNE YENİ BAŞLAMIŞTIR. BU YORUMUNUZUN MUHATABI DEĞİLDİR. LÜTFEN MEDENİCE YORUM YAPIN...