Sönmezoğlu; 'bir mü’mini kasten öldürmenin cezası ebedi cehennemdir'

Ak Parti Düzce Millet Vekili Aday Adayı Mehmet Sönmezoğlu, “Canı veren de, alacak olan da ancak Allah’tır” dedi.

Sönmezoğlu; 'bir mü’mini kasten öldürmenin cezası ebedi cehennemdir'

Ak Parti Düzce Millet Vekili Aday Adayı Mehmet Sönmezoğlu, “Canı veren de, alacak olan da ancak Allah’tır” dedi.

03 Nisan 2015 Cuma 08:00
Sönmezoğlu; 'bir mü’mini kasten öldürmenin cezası ebedi cehennemdir'
 
Sönmezoğlu yaptığı yazılı açıklamada “Her insan, bir takım temel haklara sahip olarak dünyaya gelir. Bu hakların başında ise, yaşama hayat hakkı gelmektedir. Çünkü Yüce Allah, en güzel bir şekilde yarattığı, yeryüzünde şan ve şeref sahibi kıldığı insanın yaşama hakkını muhterem saymıştır. Bundan dolayı yüce dinimiz İslam’ın temel hedeflerinden birisi de can emniyetinin korunmasıdır. İnsanın dünyaya gelmesi de ölümü de Allahu Teala’nın takdirindedir. Allah’tan başka hiç kimsenin insanı yaşama hakkından mahrum etmeye yetkisi yoktur. Bu nedenle dinimizde adam öldürmek büyük günahlardan bir olarak kabul edilmiştir.

Nitekim Kur’an-ı Kerim’de ’Haklı bir sebep olmadıkça Allah’ın öldürmesini haram kıldığı cana kıymayın’ buyrularak, haksız yere cana kıymak yasaklanmıştır. Bundan dolayı bir Müslüman’ın, diğer bir Müslüman’ı bilerek ve kasten öldürmesi düşünülemez. Kur’an-ı Kerim’de ‘Bir mü’minin bir mü’mini öldürmesi olacak şey değildir. Ancak yanlışlıkla olması başka’ buyrulmaktadır. Hatta değil öldürmek, bir Müslüman’ın din kardeşine hiçbir şekilde zarar vermesi, onu incitmesi düşünülemez. İnsanın hayat hakkını korunması gereken en temel haklardan birisi olarak gören dinimiz haksız yere bir insanı öldürmeyi bütün insanlığı öldürmek, bir insanı kurtarmayı da bütün insanların hayatını kurtarmak olarak kabul etmiştir. İslam, insanın kendi canına kıymasına yani intihar etmesine de müsaade etmemiş ve aynı şekilde büyük günah olarak kabul etmiştir. İnsan canına kıymak insanın hem dünyada hem de ahirette yüzünü karartan, Allah’ın rahmetinden uzaklaştırıp, gazabına sebep olan ve karşılığı cehennem olan büyük bir suçtur. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır ‘Kim bir mü’mini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedi kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, lanet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır’ Adam öldürmenin, haksız yere akıtılan kanların ahiretteki hesabı çok ağırdır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), ‘Kıyamet gününde insanlar arasında ilk görülecek dava, kan dökmekle ilgili olanlardır’ buyurmuştur. Sonuç olarak dinimiz haksız yere bir insanı öldürmeyi veya kendi canına kıymayı büyük günah saymış, bir insanı öldürmenin bütün insanları öldürmek gibi günah olduğunu bildirmiştir. Bunun gibi yine dinimize göre kan davası gütmek, intikam hırsıyla suçsuz bir insanı öldürmek de büyük vebaldir. Çünkü Allahu Teala hiç kimseye başkasının hayatına son verme yetkisi vermemiştir. Canı veren de, alacak olan da ancak Allah’tır. Öyleyse Müslümanlar olarak, insanların, hatta tüm canlıların hayat hakkına saygılı olmalı, yaratılanı Yaratan’dan ötürü sevmeli, bir canı incitmekten sakınmalıyız. Fitne ve kargaşa ortamlarından uzak durmaya çalışmalı, böyle zamanlarda Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber (s.a.s.)’in sünnetine sarılmalı, tefrikaya düşmekten sakınmalı, din kardeşlerimizle olan birlik ve beraberliğimizi korumaya azami gayret göstermeliyiz” dedi.


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.