Tarsus Müftüsü Hayri Erenay'ın Kadir Gecesi Mesajı

Tarsus İlçe Müftüsü Hayri ERENAY “Kadir Gecesini, ancak Kur'an'ın kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda hakiki anlamda ihya etmiş oluruz” dedi.

Tarsus Müftüsü Hayri Erenay'ın Kadir Gecesi Mesajı

Tarsus İlçe Müftüsü Hayri ERENAY “Kadir Gecesini, ancak Kur'an'ın kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda hakiki anlamda ihya etmiş oluruz” dedi.

22 Temmuz 2014 Salı 11:44
Tarsus Müftüsü Hayri Erenay'ın Kadir Gecesi Mesajı
banner283
Mehmet KAYIŞ / TARSUS

Bu gece Kur'an-ı Kerim'in inmeye başladığı Kadir Gecesi’ne kavuşmanın sevinç ve mutluluğunun yaşanacağına işaret eden Müftü Hayri ERENAY; “Bilindiği gibi Kadir gecesi, değerini bizzat Kur'an-ı Kerim'den almıştır. Her sene Allah'tan bir bağış, olarak  gelen Kadir gecesinin anlatıldığı Kadir suresi, bizlere üç mesaj vermektedir: Birincisi, Kadir gecesini değerli kılan ‘yaradılış bilgisinin ders kitabı’ olan Yüce Kur'an'ın ilk nüzûlüne şahit olmuş olmasıdır. Onun kadrini yücelten, Aziz Kur'an'ın rahmet yüklü evrensel mesajlarının bu gece inmeye başlamasıdır. Aynı şekilde Müslümanların Allah katındaki değerini yücelten, kadrini kıymetini yüce kılan da Kur'an-ı azîmuşşandır. İkinci mesaj, her Kadir gecesinin müminlere her yıl bir ömürlük bir fırsat sunmuş olmasıdır. ‘Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır’ demek, Kadir gecesi bir ömürlük zamana eş değerdir demektir. Eğer şu ana kadar yaşadığımız ömrü iyi değerlendiremediysek bu gece bize bir ömre bedel bir imkân tanınmaktadır. Bu yönüyle Kadir gecesi diğer bütün kutlu zamanların üstünde ve önünde olarak Yüce Rabbimizin insanlığa bir rahmet kapısı, bir umut pınarı olarak bahşettiği mübarek bir gecedir. Bu gece, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır. Üçüncü mesaj, vahiy meleği Cebrail aleyhi's-selâm ile Allah'ın meleklerinin Kadir gecesinde yeryüzüne selâm ve esenlik getirmek üzere inmeleridir. Kur'an'ın nüzulü hürmetine bir kez yaşanan bu hadise, Cenab-ı Hakk'ın biz müminlere çok büyük bir ikramı, ihsanı ve lütfu olarak her sene tekerrür etmektedir”.

“Kadir Gecesini, ancak Kur'an'ın kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda hakiki anlamda ihya etmiş oluruz” diyen Müftümüz: “Kur'an'ın hak, hakikat, ahlâk ve adalet ilkelerine sarıldığımız ölçüde bu gecede bir ömre bedel manevî gelişmeler yaşayabiliriz. Kur'an'ın barış ve esenlik mesajlarına değer verdiğimiz nispette Allah'ın meleklerinin, yeryüzüne barış ve esenlik getirmek üzere indiklerinin idrakine varabiliriz. Kadir gecesini  idrak ederken, dünyanın neresinde olursa olsun topyekûn açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmek, onların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak, hâlleriyle hemhâl olmak; zâlim ve diktatörlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların üzerine düşen bir görev ve sorumluluktur. Bu vazife, bu gece yeryüzüne inen meleklere ve Cebrail aleyhisselâma eşlik edecek maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmak için de yerine getirilmesi gereken bir ödevdir”


Kadir Gecesi münasebeti ile bir dizi çalışmalarının olduğunu belirten Müftü Hayri ERENAY, gece boyunca Tarsus'da çeşitli camilerde Kadir gecesinin idrakine yönelik hizmetlerin olacağını, özellikle Ashab-ı Kehf camiinde erkek cemaate, Aydoğanlar camiinde ise bayancemaateyönelik irşat hizmetlerinin verileceğini, ayrıca Tarsus Ulu camii de Sakal-ı Şerif ziyaretinin yapılacağını belirtti.

Ulu Camii’de yapılacak olan Sakal-ı Şerif ziyaret saatleri:
Gece saat: 12- ile 01 arası bayanlara
Gece saat. 01 ile 02 arası erkeklere

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.