Yakutiye Müftüsünden faiz uyarısı

Yakutiye Müftüsü Osman Yazıcı, Faiz ile beslenen nesillerin dinimizin emir ve yasaklarına karşı daha kayıtsız olduklarını vurguladı.

Yakutiye Müftüsünden faiz uyarısı

Yakutiye Müftüsü Osman Yazıcı, Faiz ile beslenen nesillerin dinimizin emir ve yasaklarına karşı daha kayıtsız olduklarını vurguladı.

01 Ocak 2016 Cuma 19:22
Yakutiye Müftüsünden faiz uyarısı
Dinimizin kesin bir şekilde yasakladığı, ancak hemen hemen herkesin bir şekilde faizle iş yapar olduğu günümüzde, İslami ve insani noktada işler sorunlu. Yakutiye Müftüsü Osman Yazıcı, bankalardan faizle alınan krediler, faize yatırılan paralar gibi faiz ile işleyen tüm işin kesin olarak yasaklandığını hatırlatarak, “Faiz Gelecek Nesilleri Yok Ediyor” dedi

GELECEK NESİLLERİMİZİ KAYBEDİYORUZ

Faizin gelecek nesilleri ne kadar tehlikeli hale getirdiğine dikkat çeken Yazıcı, “Faiz maliyete yansıdığından bundan en çok geniş halk kitlesi zarar görmekte, sermayenin belli ellerde toplanması hızlanmakta, insanlar acımasız ve barbarca bir mücadelenin içine itilmektedir. Haram kazançla beslenen yeni nesiller dinî emir ve yasaklara karşı daha kayıtsız olmakta, netice itibariyle faiz alanı da vereni de dünyevi ve uhrevi birçok sıkıntı ve ıstırapla, günah ve perişanlıkla karşı karşıya bırakmaktadır. Şu halde, Kur’an-ı Kerim’in riba yasağı üzerinde ısrarla durmasının, bu kötü sonuçların önlenmesi amacına yönelik olduğunu dikkatten uzak tutmamak gerekir.” dedi.

‘İSLAM FAİZİ YASAKLAMIŞTIR’

Dinimizin kesin suretle faizi yasakladığını vurgulayan Yazıcı, “İslam faizi yasaklarken sermayeyi müstakil bir kazanç vasıtası olmaktan çıkarıp emek ile birlikte üretim ve yatırıma girmeye teşvik etmiştir. Toplumda yeni kredi imkânlarını oluşturacak birçok kurumu teşvik etmiş, Müslümanları zihnen, ahlaken buna hazırlamıştır. Müslümanların da gösterilen bu yönde adımlar atıp faiz yerine yeni alternatif sistemler ve kredi imkânları üretmeleri, bu ihtiyacı karşılayacak başka kurumlar oluşturmaları gerekirdi. Bu yapılmadığı sürece gerçek anlamda haksızlık edilmeyen ve haksızlığa uğranılmayan ideal bir iktisadi hayata geçilemeyeceği gibi faiz kapısını zorlayan hileli yollar ve usuller de artacaktır. İslâm, dini-ahlaki umdeleri, ilke ve prensipleri, emir ve yasakları ile kendi içerisinde belli bir bütünlüğe sahip olup bunlar birbirini destekleyici ve tamamlayıcı bir rol ve konuma sahiptir. Faiz yasağı da bu bütünün bir parçasıdır. Toplum, İslami hayat tarzına ve anlayışa adapte olup sistem geliştiğinde, haliyle faizin yerini alacak orijinal ve İslami ilkelerle çatışmayan müesseseler kurulacak, faize hileli yollardan ulaşmaya ihtiyaç kalmayacaktır. Müslüman toplumlarda zaman zaman faiz konusunda görülen zorlamalar da herhalde bu bütünlüğün sağlanamamasından kaynaklanmaktadır. Faizsiz banka modeli de ancak böyle bir ortamda sağlıklı yaşama şansı bulabilir. İslam ülkeleri de dâhil günümüz toplumlarında ahlaki ve dini hassasiyetin kaybedilmesine paralel olarak faizin hızla yaygınlaşıp iktisadî hayatın adeta ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başladığı acı bir gerçektir. Ancak bundan sadece belli bir kesimin, mesela faizle borçlanan borçlunun, kredi alan yatırımcının zarar gördüğünü söylemek doğru olmaz.” diye konuştu.

FAİZDE HİLE

Faizi başka kılıflara koyarak alınamayacağına dikkat çeken Yazıcı, “İslam’ın faiz konusundaki çok sıkı ve açık yasağına rağmen öteden beri Müslüman toplumlarda faize ulaşma için hileli yolların keşfedildiği de bilinen bir gerçektir. Mesela ilk müçtehitler devrinden itibaren “bey‘u’l-ine” denilen alışveriş şekli toplumda belli bir yaşama şansı bulmuştur. Bu nevi alışverişte bir kimse vadeli aldığı bir malı daha düşük para ile peşin olarak satmakta, böylece fazla ödemeli de olsa vade ile para bulmuş olmaktadır. Yine Osmanlı toplumunun özellikle sonraki dönemlerinde görülmeye başlanan muamele-i şer‘iyye de, faizle borç para sağlama yolunda zorlanmış hileli bir yoldur. Bu işlem de şöyle yapılır: Bir kimse başka bir kimseden belli bir meblağı borç olarak alır, sonra onun yanında bulunan bir malı faiz olarak ödenecek miktarda bir bedelle ve aynı vade ile satın alır, sonra bu malı geri hibe ve iade eder. Bu amaçla yapılan işlemin başka şekilleri de vardır. İslâm dininde niyete, kişinin yaratanına, kendine ve toplumuna karşı dürüst olmasına son derece önem verildiği, din de kolaylık ilkesi üzerine kurulduğu halde Müslüman toplumlarda bu tür hileli yolların gündeme gelmiş olması insani zaaflardan kaynaklanmaktadır.” şeklinde konuştu.
 
Son Güncelleme: 01.01.2016 19:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vekil 2016-01-01 19:47:32

Hocam bu sinav takvimi niye yayinlanmadi bilgi verirmisiniz

Avatar
osman 2016-01-01 21:41:20

sayın müftüm kalemine saglık ,ama bu açıklamalardan çok din görevlisi size çooook kızacak haberin olsun

Avatar
ismail açar 2016-01-02 06:30:35

Allah yardim etsiin kimseye yani muslumanca nasip etmesini hocama gönülden karşılıyorum

Avatar
ismail açar 2016-01-02 06:33:28

Hocam doqru katiliyorum

Avatar
huma kuşu 2016-01-02 07:30:08

müftü hocamın açıkalmasından dolayı hiç bir din görevlisinin kızmaya hakkı ve selahiyati yoktur. emir Allah ın emridir. faiz de her nev iyle haram kılınmıştır.aksine hocama bu açıklamasından dolayı din görevlileri teşekkür etmelidir.hacam yapmış olduğunuz açıklamadan dolayı Allah sizden razı olsun . Allah bu tür açıklama yapacak din büyüklerinin sayısını artırsın.top yekün müslümanlar olarak bu zaöanda yaşayışımızı dini islama göre dizayn etmek zorundayız.bunu çarelerini aramlaı ve sosyal hayatımızı helaller istikametinde yeniden şekillendirmeliyiz.

Avatar
serkan aksoy 2016-01-06 19:59:59

s.a sayın müftümüz haklısınız si̇ze katiliyorum i̇yi̇ye gi̇tmi̇yoruz teşekkürleri̇mi̇ bi̇r borç bi̇li̇ri̇m efendi̇m selam ve saygilarimla Allah a emnt olunuz saygılarımla arz ederi̇m