Adıyaman'da Sahabi külliyesi yapılıyor

Adıyaman İli Samsat İlçesi Taşkuyu Mevkiinde medfun bulunan Sahabi Safvan Bin Muattal Hz. lerinin türbesinin bulunduğu yer; Adıyaman Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Adıyaman Şubesi tarafından külliye olarak yapılıyor.

Adıyaman'da Sahabi külliyesi yapılıyor

Adıyaman İli Samsat İlçesi Taşkuyu Mevkiinde medfun bulunan Sahabi Safvan Bin Muattal Hz. lerinin türbesinin bulunduğu yer; Adıyaman Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Adıyaman Şubesi tarafından külliye olarak yapılıyor.

07 Ocak 2015 Çarşamba 21:44
Adıyaman'da Sahabi külliyesi yapılıyor
Facebook Sayfamız için  

Sahabi Safvan Bin Muattal Hz. lerinin türbesinin de bulunduğu alan hazine adına kayıtlı iken bu alanın 1.030.000 m² si dini turizm alanı olarak Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edildi. Adıyaman Valiliği, tahsis edilen bu alanın 155.000 m² sini külliye alanı olarak imar düzenlemesi yaparak onayladı.

Külliye alanı içerisinde; Ticaret alanları, park alanları, sosyal tesis alanları, Külliye tanıtım merkezi, Kafe- Restoran, Misafirhane,  Kur’an ve İslami İlimler Eğitim  Tesisi, Lojman, Spor ve sosyal aktivite alanları, piknik alanları, şehitlik ve kurban kesim yeri bulunuyor.

Külliye çevresi rekreasyon çalışmasıyla ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışması yapılarak bu alnının sosyal kullanım açısından etkinleştirmesi planlandı.

Planlamayla sosyal ihtiyaçların tamamı, rekreasyon alanı içerisinde çözümlendi.

Külliyenin ilk etapta, Valilik  (İl Müftülüğü) Cami inşaatına başladı. Safvan Bin Muattal Külliyesi Camisi; modern mimari ile tarih boyunca birçok medeniyetlere örnek olmuş Osmanlı mimari tarzının harmanlandığı tasarım serbestliği içerisinde planlanarak 4987m² alan üzerine 980m² si cami alanı olmak üzere toplam 8865m² yapı alanına sahip.

Proje kapsamında camii; bodrum katlı olarak planlanmış ve külliye ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde içerisinde 200 kişilik konferans salonu ve sosyal etkinlikler için çok amaçlı  sergi ve çalışma salonu, 7 adet iş yeri(dükkan), modern ve hijyenik nitelikte saatte 500 kişinin faydalandığı ve engellilerinde ihtiyacını karşılayacak şekilde toplamda bay ve bayan olmak üzere  96 adet WC, 10 adet duş kabini ve abdesthanesi ve müştemilatları düzenlendi.

Cami projesi; Osmanlı mimari tarzı içerisinde, merkezi havalandırma, ısıtma ve soğurma sistemine sahip cami kısmı; 2000 kişinin namaz kılabileceği cemaat, son cemaat, imam odası, kütüphane ve mahvel katından oluşmakta ve ayrıca 8000 kişinin de namaz kılabileceği Osmanlı mimari tarzı ile planlanan eyvan ve revakları bulunuyor.
 
Cami; dört ana taşıyıcı kolona oturan kubbe, yerden alem dahil 24m yükseklikte ve 15m çapındadır. Kubbenin dört tarafı tonoz kubbeyle çerçevelendi. Camiye iki adet 35m yüksekliğinde tek şerefeli minare eklendi.

Türk Diyanet Vakfı'nca da Külliyenin rekreasyon, çevre düzenleme ve sosyal donatı yapı projelerinin hazırlanması ihale edilerek çalışmalara başlandı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı'na Sahabi Safvan Bin Muattal Külliyesi yapılamak üzere 1.030.000 m² alan tahsis edildi..

Adıyaman Valiliği'ncece 155.000 m² alan İmar Düzenlemesi yapıldı.  Külliye içerisinde, Türbe, Cami, ticaret ve sosyal alnlar (Kafe -Restoran - Misafirhane  ve Tanıtım Merkezi), Yatılı Kur'an Kursu, Lojmanlar, Kurban Kesim Yeri, Şehitlik, Piknik Alanı ve Otopark bulunuyor.
        
Valilik (İl Müftülüğümüz) ve Türk Diyanet Vakfı olarak bu güne kadar caminin kaba inşaatına 5.000.000 TL harcanmış ve kapsamda da caminin kaba inşaatı tamamlanacak.

Cami ile birlikte külliyenin tamamının bitirilebilmesi için hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarını bekliniyor. Hızla devam eden cami inşaatı ve külliye için, bağışta bulunmak isteyen hayırsever vatandaşların, Sahabe Külliyesi Türkiye Vakıflar Bankası Adıyaman Şubesi'nde açılmış olan TR700001500158007299713021 numaralı hesaba havale edebilecekleri ifade edildi.
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.