Ailede Çocuğun Manevi Eğitimi

Adıyaman Müftülüğü'nün düzenlediği personele yönelik eğitici seminerler kapsamında Yaygın Din Hizmetleri Daire Başkanlığı'dan gelen Eğitim Uzmanı Fatma Kotan "Ailede Çocuğun Manevi Eğitimi" konulu bir dizi seminer verdi.

Ailede Çocuğun Manevi Eğitimi

Adıyaman Müftülüğü'nün düzenlediği personele yönelik eğitici seminerler kapsamında Yaygın Din Hizmetleri Daire Başkanlığı'dan gelen Eğitim Uzmanı Fatma Kotan "Ailede Çocuğun Manevi Eğitimi" konulu bir dizi seminer verdi.

20 Ocak 2015 Salı 11:39
Ailede Çocuğun Manevi Eğitimi
banner283
Adıyaman Müftülüğü'nün düzenlediği personele yönelik eğitici seminerler kapsamında Yaygın Din Hizmetleri Daire Başkanlığı'dan gelen Eğitim Uzmanı Fatma Kotan "Ailede Çocuğun Manevi Eğitimi" konulu bir dizi seminer verdi.

PROGRAMIN 1. GÜN

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Uzmanı Fatma KOTAN tarafından, 15/01/2015 tarihinde saat: 09:30 da Kahta İlçe Müftülüğü bünyesinde görev yapmakta olan tüm Din Görevlileri ve Kur'an Kursu öğreticilerinin katıldığı; "Ailede Dini Değerler Eğitimi" konferansı verildi. Konferans, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Selamlama konuşmasını yapan Kahta İlçe Müftüsü Burhan BARUT: "Buralara kadar zahmet buyuran değerli misafirimize teşekkür eder, konferansın verimli geçmesini temenni ediyorum. Toplumun temel taşının aile olduğunu bununda Dini Değerlerle ayakta durabileceğini söyleyerek, buradan alacağınız istifadeyi hizmet verdiğiniz insanlara ulaştırmanızı istiyorum" dedi. Konferansın verimli geçtiğini ifade eden Din Görevlileri zaman zaman ailede olan problemler ile ilgili soru sorma imkanı da buldular.Aynı aynı gün saat 14:00 de Adıyaman T.P.A.O. konferans salonunda "Ailede Dini Değerler Eğitimi" konferansı verildi. Açılış programı Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. İl Müftü Vekili Mustafa ALTUN "Bu seminer din görevlilerinin ve hizmet sunumunu yaptığı insanlara evlilik, aile içi iletişim, ailede çatışma ve çözüm yolları, çocukluk döneminin özellikleri ve çocuklarla iletişim, ergen sorunları ve gençlerle iletişim, ailede dini değerler hakkında bilgilendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen bir seminerdir. Mümkün oldukça fazla şeyler öğrenmeye gayret edin. Hizmetlerini içtenlikle izlediğimiz değerli misafirimize hoş geldiniz diyor, teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

PROGRAMIN 2. GÜNÜ

Adıyaman İl müftülüğüne bağlı yatılı Hafızlık Kuran Kurslarını ziyaret eden Eğitim Uzmanı Fatma KOTAN memnuniyetlerini ifade etti. Altınşehir, Cüleylibaba ve Bölge Yatılı Erkek Kuran Kurslarında öğreticilerle örnek ders işleyişleri yaparak, eğitimde yeni teknik ve yöntemler hakkında rehberlikte bulundu. Bu gibi etkinliklerin faydalarını ifade eden Kuran Kursu Öğreticileri eğitime olumlu katkı sunacağını ifade etti. Kotan ayrıca İlimiz Mimar Sinan Kur'an Kursu'nda Görme Engelilere Braille alfabesiyle Kur'an-ı Kerim Eğitimi verilen sınıfı da ziyaret etti. 3.GÜN Eğitimde yeni teknik ve yöntemler konusunda tüm Kuran Kursu Öğreticilerine Belediye Konferans salonunda seminer verildi. Bu seminerde drama tekniği ile ders işleme, dini eğitim devreleri ve özellikleri, düşünme, eleştirel düşünme, etkili ders anlatımı, materyal kullanımı, etkili sınıf yönetimi gibi konularda bilgilendirme sunumları yapıldı.


Sunumlarını hayatın içindeki gerçeklerden yola çıkarak farklı bir tarzda gerçekleştiren, katılımcılara da sık sık söz verip yorumlarını alan KOTAN, efendimizin hayatından örneklerle başladığı konuşmasında; “Çocuğa Din Eğitiminde takip edeceğimiz metot, Dini öğrenme değil, dinden öğrenme olmalıdır. Çünkü din hayatın içindedir. Çocuğun ahlaki ve manevi gelişimine katkı sağlar. Din eğitiminde çocuğun terbiye alacağı dönemleri şöyledir; 0-6 yaş “telkin”, 7-10 yaş “teşvik”, 10-14 yaş “ikaz”, 14 yaş ve üzeri müsamaha dönemidir. Çocuklarımıza zikri, şükrü ve fikri öğretmeliyiz. Onlara karşı son derece hoşgörülü davranmalı, çok kızdığımız anlarda bile beddua değil dua etmeliyiz. Ebeveynler olarak çocuklarımıza davranışlarımızla örnek olmalı, sık sık sevdiğimizi söylemeli ve aile etkinlikleri ile onlara vakit ayırmalıyız. Aile de dini eğitimin ana unsuru sevgi olmalıdır. Diğer engelleyici faktörlerden (aşırı sevgi, tehdit, baskı, vb.) uzak durmalıyız.” dedi. Çocuğun eğitiminde 2 temel faktör rol oynadığını ifade eden Kotan bunların kalıtım ve çevre olduğunu vurgulayarak “Çocuğun genleri yolu ile anne ve babasından getirdiği özellikler kalıtım, kalıtım ile getirdiği özelliklerin gelişimine etki eden dış faktörler ise çevredir. Dış faktörlerin en başında aile gelir” dedi.Teknoloji çağında yetişen çocukların ahlaki gelişimlerini olumsuz etkileyen faktörlerden örneklerle bahseden Kotan, konferansını anne ile çocuk arasındaki bağları temsil eden drama ile bitirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.