Akkuş Müftülüğü'nden Yeşilay Seminerleri

Ordu İli Akkuş İlçesinde Yeşilay Haftası dolayısıyla Akkuş Müftülüğü ve Akkuş ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ilçedeki ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik bir dizi SEMİNERLER düzenlendi.

Akkuş Müftülüğü'nden Yeşilay Seminerleri

Ordu İli Akkuş İlçesinde Yeşilay Haftası dolayısıyla Akkuş Müftülüğü ve Akkuş ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ilçedeki ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik bir dizi SEMİNERLER düzenlendi.

05 Mart 2015 Perşembe 23:35
Akkuş Müftülüğü'nden Yeşilay Seminerleri
ALKOL VE ZARARLARI , SİGARA VE ZARARLARI ile UYUŞTURUCU VE ZARARLARI konularının işlendiği seminerler İlçe Müftüsü Recep ŞAHAN tarafından verildi.

Grup sayfamız için  

2 ve 3 Mart tarihlerinde saat 11:00-12:00 arasında Fatih Ortaokulu ile  mam-hatip orta ve lise kısmı öğrencilerine yönelik, 4 Mart ‘da da YİBO salonunda Yibo  öğrencilerine yönelik gerçekleşen seminerlerde ilçe müftüsü Recep Şahan “sigaranın  sinci bir düşman olduğunu, ülkemizde her yıl 100 bin insanı sigaraya kurban verdiğimizi” belirterek şunları söyledi: “Dünyada her yıl 5 milyon insan sigaradan ölüyor.Ülkemizde de 100 bin insan ölüyor.Bu ne demek? Ülkemizde her gün bir uçak düşüyor ve kurtulan olmuyor.Ya da her gün 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor ve kurtulan olmuyor demektir.Aslında bütün bunlar oluyor her gün.Ama farkında değiliz bile. O yüzden sigara sinsi bir düşman diyoruz. Kanser başta olmak üzere bir çok hastalığın ana sebebi sigaradır.İçilen her sigara ömrümüzden 5 dakika çalıyor.Günde bir paket sigara içen bir kişinin vücudunda 20 yılda 7 kg is ve katran birikiyor.Özetle sigara insanoğlunun hayatını tehdit eden sinsi bir düşmandır.Sağlıklı bir hayat ve sağlıklı bir gelecek için bu illetten uzak durulmalıdır”

Alkolün zararlarına da değinen Şahan “İçki bütün kötülüklerin anasıdır” hadisini hatırlatarak  şunları söyledi: “Evet dünyadaki hemen tüm kötülüklerde alkolün payı vardır.İstatistiki veriler de bunu doğruluyor.Dünya sağlık Örgütü verilerine göre Dünya genelinde; Cinayetlerin %85’i,tecavüzlerin %50’si ,şiddet olaylarının % 50’si, ölümcül trafik kazalarının %65’i,aile içi şiddetin %70’inin sebebi alkoldür.Bu veriler ülkemiz için de aynıdır.Mesela ülkemizde de trafik kazalarının % 65’inin sebebi yine alkoldür.Bu şu demektir.Mesela 2007 yılında ortalama 5000 kişi trafik kazasında hayatını kaybetmiş.Bunun %65’i 3250 eder.Yani 3250 kişinin ölüm sebebi alkoldür.Bakınız yılda 100 bin kişi sigaraya ve 3250 kişi de alkole kurban vermiş oluyoruz.Bu sayı korkunç.Savaşta bile bu kadar zayiat vermiyoruz.

Diğer taraftan alkol ile çalışma gücü azalır, böylece kazaç  az olur. Devam eden israf ve sefahat memleketin fakirleşmesine sebebiyet verir.Sakat ve başkasının sırtından geçinen dilencilerin türemesine,ahlâkın ve manevi değerlerin yok olmasına sebep olur.Memlekette sefahat ve sefalet çoğalır, ahlâksızlık yayılır,kazalar, facialar ve çeşitli hastalıklar ortalığı kaplar. Ve bütün bunlar bir milletin ortadan kalkmasına,medeniyetlerin yok olmasına sebep olabilir.” 

Gençleri Uyuşturucu Kullanımına İten Sebeplere de değinen Şahan şunları söyledi: "Gençleri bu tuzağa iten nedenler ,bilgisizlik,özenti,merak,moda, bozuk çevre,manevi boşluk,eğitim yetersizliği ve kötü arkadaş gibi etkenlerdir. Bu sebeple hayat karartan bu zararlı maddelerden uzak durmalıyız.Gençler, önündeki bu tuzaklara düşmemelidir.

İlçe Müftüsü Recep Şahan seminer boyunca öğrencilere seminerlerin içeriği ile ilgili çeşitli sorular sorarak soruları bilen öğrencilere kitaplar hediye etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.