Alaçam Müftülüğü, Fatih Yatılı Kur’an Kursu Hizmete Açıldı

Samsun İli Alaçam İlçesi Merkez Fatih Yatılı Kur’an Kursu Vatandaşların Katılımı İle Coşkuyla Hizmete Açıldı.

Alaçam Müftülüğü, Fatih Yatılı Kur’an Kursu Hizmete Açıldı

Samsun İli Alaçam İlçesi Merkez Fatih Yatılı Kur’an Kursu Vatandaşların Katılımı İle Coşkuyla Hizmete Açıldı.

19 Nisan 2015 Pazar 00:29
Alaçam Müftülüğü, Fatih Yatılı Kur’an Kursu Hizmete Açıldı
Grup Sayfamız için

Merkez Fatih Yatılı Kuran Kursumuz 11 Nisan 2015 Cumartesi günü Saat 11.00’ de Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Samsun Milletvekili Ahmet YENİ, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ, İlçe Kaymakamı Oğuz Alp ÇAĞLAR, Samsun İl Müftü Vekili Enver TÜRKMEN, Bafra Kaymakamı Halis ARSLAN, İlçe Belediye Başkanı Hadi UYAR, Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN, Canik Belediye Başkanı Osman GENÇ, Sinop İl Müftüsü Mustafa ERKAN, Samsun Eski İl Müftüsü Yrd.Doç.Dr. Hayrettin ÖZTÜRK, ilçe Müftüleri, Siyasi Parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum amirleri ve vatandaşların katılımı ile kurban kesilerek resmi açılışı yapıldı.
             
İlçe Müftüsü Ali TOPRAK açış konuşmasında  “Nesiller boyu yaşatmak için her şeyi göze aldığımız Kur’an-ı gelecek nesillere aktarmak için, Kur’anın öğretilmesinde bu gibi mekanlara ihtiyaç olduğunu, 24 Temmuz 2013 tarihinde temeli atılan Yatılı Kur'an Kursunun 80 öğrenci kapasiteli, binanın 5 kat 2,360 m² kapalı alana sahip olduğunu, 24 Kasım 2014 yılında Eğitim ve Öğretime başladığını, resmi açılışının ise bugün gerçekleştirildiğini belirterek, kurs inşaatına vatandaşlarımızın maddi ve manevi desteklerini esirgemediklerini belirterek tüm katılımcılara Yüce Rabbim’ den sağlık, sıhhat ve afiyet dilerim" dedi.
               
Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR konuşmasında "Kur'an Kursunun güzel bir hizmet olduğunu ve bütün hayırseverlere, hayra gönül vermiş yardımseverlere örnek teşkil ettiğini söyleyerek kursun Alaçamlılara hayırlı olmasını diledi".
               
Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp ÇAĞLAR konuşmasında "Kuran’ın insanlara doğru bir şekilde anlatılmasında ve bu eğitiminde Müftülük kanalıyla yapılmasının doğruluk açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Kuran Kursunu yaptıranlara ve burada emeği geçen herkese teşekkür etti".
               
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ konuşmasında "Kur’an Kurslarından daha fazla vatandaşımızın yararlanmasına imkân sağlamak için, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce muhatap kitlenin ilgi ve ihtiyaçlarını önceleyen bir anlayışla programlar hazırlanmakta, böylece kamuda veya özel sektörde çalışan/çalışmayan, erkek-kadın, çocuk-yetişkin her yaş ve seviyeden bireyin, istedikleri öğretim programlarına, istedikleri gün ve saatlerde katılımları amaçlanmaktadır. 2013–2014 eğitim-öğretim döneminde 4-6 yaş İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Öğretim Programı’ndan 1 milyon 121 bin 440, Hafızlık ve Hafızlık Eğitimi Temel Öğretim Programı’ndan ise 37 bin 85 kişi istifade etmiştir.  Ayrıca yeni bir uygulama olarak bu eğitim-öğretim yılından itibaren, mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında her il ve ilçede bir Kur’an kursunun açık tutulması sağlanacaktır. Böylece mesai saatleri içerisinde kurslardan faydalanma imkânı bulamayan vatandaşlarımızın da Başkanlığımızın yaygın din eğitimi hizmetlerinden yararlanmalarına imkân tanınmış olacaktır.” dedi.
               
Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN konuşmalarında "Hafızlık yeryüzünde hiçbir kitaba nasip olmamış bir güzelliktir. Kuran’ın tamamını ezberinde tutan yeryüzünde milyonlarca insan var. Hafızayı ve kalbi canlı bir Kuran’a dönüştürmek çok farklı bir duygudur. Milletimiz Kur’an hafızı olmaya, hafızalarımızı canlı Kuran’a dönüştürmeye tarih boyunca önem vermiştir. O kimse kalbini canlı Kuran’a dönüştürdükten sonra artık kimsenin kalbini kıramaz, kâinata Allah’ın nazarıyla bakar. Kur’an eğitiminde bir değişim ve dönüşüm yaşıyoruz. Kur’an yaratıcıyla konuşmaktır. Hafızlık yapan gençlerimiz bu konuşmadan haberdar olmalı. Elbette Kuran’ı ezbere dahi okumak ibadettir ancak okuduğumuzu anlamak son derece önemlidir. Anlamak ta yeterli değil, anladığımızı hayatımızla buluşturmalıyız.” dedi.
               
Program sonunda İlçe Müftülüğü tarafından Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ ve Samsun Eski İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin ÖZTÜRK’ e çiçek takdim edildi. 
               
Açılış programına katılan yaklaşık 1000 kişilik davetliye İlçe Müftülüğünce ikram yapıldı.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.