Alanya'da Ramazan Meydanı
Tarihi bir manzara ile eski Ramazanları yâd etmeye davet eden, eski Osmanlı evleri, eski Ramazan sokaklarını andıran satıcı dükkânları, Yörük çadırı ve günlük programların icra edileceği sahne ile Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Müftülükçe ortak ALKOD (Alanya Çevre ve Kültürünü koruma Derneği)'un katkılarıyla düzenlenen meydan Ramazan boyunca hizmet verecek.
 
Özellikle Alanya'yı ziyaret eden turistler ve yerleşik yaşayan yabancılara İslam inancında oruç ve Ramazan geleneğini, Ramazan ayının toplum kültürümüze katkıları ve Ramazan ayı ile gelişen yardımlaşma, paylaşma, birlik-beraberlik, misafirperverlik gibi hasletleri sergilemeyi hedefleyen İlçe Müftülüğü Ramazan Meydanı bu yıl ilk defa düzenlendi.
 
Meydanda:
·         Her gün iftar öncesi bir saat sürecek ve İlçenin mahallî televizyonlarında canlı da yayınlanacak bir iftar programı olacak. Programda Kur’an-ı Kerim, Müftülük personelince icra edilecek ilahiler ve günlük değişik konularda konukların katılacağı sohbetler olacak. Programın ilk konuğu İlçe Kaymakamı Erhan ÖZDEMİR ve Belediye Başkanı Adem Murat YÜCEL oldu.
 
·         Yörük çadırında her gün sadece toplumun değişik kesimlerinden davetli 20 kadar kişinin katılacağı iftarlar verilecek. İftarlarda; kimsesizlere, engellilere, yetimlere, şehit ailelerine ve Alanya'da yaşayan yerleşik yabancılara davetle iftar yemekleri sunulacak.
·        
Meydanda; iftar sonrası, orta oyunu, Hacivat –Karagöz oyunları sergilenecek ve Türk Tasavvuf Musikisi icra edilecek.
·         Meydanda; şıracı, şerbetçi, kahvehane, dondurmacı Ramazan Hatırası fotoğraf çekimi gibi hizmetler olacağı ifade edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol