Ankara Müftüsü Hızlı'ya Bosna-Hersek’te Yoğun İlgi

05 Ocak 2015 tarihinde Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail HIZLI, T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlendirmesiyle “Hz. Peygamber ve Örnekliği” konusunda bir konferans vermek üzere Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna (Sarajevo)’ya gitti.

Ankara Müftüsü Hızlı'ya Bosna-Hersek’te Yoğun İlgi

05 Ocak 2015 tarihinde Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail HIZLI, T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlendirmesiyle “Hz. Peygamber ve Örnekliği” konusunda bir konferans vermek üzere Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna (Sarajevo)’ya gitti.

08 Ocak 2015 Perşembe 22:28
Ankara Müftüsü Hızlı'ya Bosna-Hersek’te Yoğun İlgi
Facebook Sayfamız için  

Bosna-Hersek İslam Birliği’nin bu yıl ikincisi düzenlediği ve T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetliği Müşavirliği’nin de destek verdiği “Selam Ya Resullallah” başlıklı etkinlik, Peygamber Efendimizin doğduğu hicri ay olan Rebiulevvel ayı boyunca sürdürülmektedir. Çeşitli etkinliklerle süslenen bu aydaki faaliyetler, camilerin yanı sıra salonlarda ve değişik yerlerde gerçekleştirilmektedir.

“Selam Ya Resulallah” adlı program kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir konferans vermek için bu ülkeye giden Prof. Dr. Mefail HIZLI, ayrıca bir dizi ziyaretlerde bulundu. Önce Bosna-Hersek İslam Birliği Başkanı Reisu’l-ulema Hüseyin Efendi KAVAZOVİÇ tarafından kabul edilen Prof. Dr. HIZLI, Bosna-Hersek’te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in selamlarını iletti. Reisü’l-ulema KAZAZOVİÇ de, Sayın GÖRMEZ’in selamını memnuniyetle kabul ettiklerini, Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki tarihten ve dinden gelen çok önemli bir yakınlığın bulunduğunu ve bu ilişkileri daha iyiye taşıyacaklarını ifade etti. Ziyarette T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Hasan ATLI da hazır bulundu. Daha sonra T.C. Saraybosna Büyükelçiliği’ni ve Din Hizmetleri Müşavirliği’ni ziyaret etti.

05 Ocak 2015 Pazartesi günü Prof. Dr. Mefail HIZLI, Saraybosna Ordu Evi’nde, “Selam Ya Resulallah” etkinliği çerçevesinde saat 19’da “Hz. Muhammed ve Örnekliği” adlı konferans verdi. Dışarıda çok yoğun bir kar yağışı olmasına rağmen salonu huncahınç dolduran halkın yanı sıra programa Saraybosna İslam Birliği Meclisi Başimamı Dr. Ferid Efendi DAUTOVİÇ, Saraybosna Müftüsü Dr. Enes LJEVAKOVİÇ, Bosna Hersek Ordu Başimamı Nesib Efendi HADŽIĆ, T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Hasan ATLI, Saraybosna İslam Birliği Meclis Başkanı Yusuf ZAHİRAGİÇ, Gorajde (Gorazde) Müftüsü Remzija Efendi PİTİÇ, Saraybosna İslami İlimler Fakültesi Dekanı Dr. Zuhdija HASANOVİÇ ve Gorajde (Gorazde) İslam Birliği Başimamı Rasim Efendi DŽAFİĆEM de katıldı.

Ertesi gün Prof. Dr. Mefail HIZLI, T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Hasan ATLI ile birlikte önce Saraybosna İslam Birliği Meclisi Başimamı Dr. Ferid Efendi DAUROVİÇ, Başimam vekili Malik Efendi ŞLJİVO ve Başimam Yardımcısı Suljo Efendi ĆERİMOVİĆ’i ziyaret etti. Daha sonra Prof. Dr. HIZLI, Saraybosna Müftüsü Dr. Enes LJEVAKOVİÇ ile görüştü ve kendisine Ankara Müftülüğü olarak Saraybosna’da görev yapan imamlara yönelik Kur’ân-ı Kerim’i Güzel Okuma ve Ezanı Güzel Okuma konularında seminerler verebileceklerini ifade etti.

Aynı gün Saraybosna İslami İlimler Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. İsmet BUŞATLİÇ, yeni atanan dekan Prof. Dr. Zuhdija HASANOVİÇ ve fakültenin mali işlerden sorumlu müdürü Dr. Mustafa HASANİ’yi ziyaret eden Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail HIZLI, daha sonra Saraybosna İslam Birliği Meclisi’nin imamlarına imamet görevinin önemi hakkında bir seminer verdi. Günün son ziyareti Saraybosna’daki Nakşibendi Tekkesi’ne gerçekleştirildi. Tekkenin Şeyhi Halil BRZİNA (Şeyh Halil Hulusi Nakšibendi el-Bosnevi), Bosna-Hersek’teki tasavvufi faaliyetleri hakkında ziyaretçilerini bilgilendirdi. Ziyarette Din Hizmetleri Müşaviri Hasan ATLI ile Saraybosna İslam Birliği Meclisi Başimamı Dr. Ferid Efendi DAUROVİÇ de hazır bulundu.

Akşam sonrasında ise Bosna-Hersek İslam Birliği’nin resmi yayın organı “Preporod” gazetesi yazarlarından Bayro PERVA’ya röportaj veren Prof. Dr. Mefail HIZLI, Bosna-Hersek’te iki gün boyunca yapılan faaliyetler, Ankara Müftülüğü’nün çalışmaları ve Balkanlar’daki dinî gelişmeler hakkında geniş bilgiler aktardı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.