Antalya Ramazan'a Hazır

Antalya Ramazana Hazır.

Antalya Ramazan'a Hazır

Antalya Ramazana Hazır.

03 Haziran 2016 Cuma 15:19
Antalya Ramazan'a Hazır
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER Antalya İl Müftülüğü, İl Müftüsü Osman ARTAN, Antalya Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan TEVKE, Müftü Yardımcısı Mevlüt TOPÇU, Muratpaşa İlçe Müftüsü Celil KARACA, Konyaaltı İlçe Müftüsü Ziya ERSİN, Döşemealtı İlçe Müftüsü Kadir KOÇAK, Aksu İlçe Müftüsü Mustafa ŞİMŞEK, Kepez ilçe Müftü Vekili M. Fatih TUNÇ Merkez 5 İlçe Müftülüğünde görev yapan  Kur’an Kursu Öğreticileri ile İmam Hatip ve Müezzin kayyımların katılımlarıyla Ramazan ayı ve Yaz Kur’an kursları ile ilgili Müftülüklerimiz tarafından yapılan hazırlıkları değerlendirmek üzere 02.06.2016 tarihinde Kepez Erdem Beyazıt Kültür merkezinde bir toplantı yapıldı.

Yoğun katılımın olduğu toplantıda ilk olarak söz alan Antalya Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan TEVKE İmam Hatip Lisesi ve Ortaokullarına kayıtlar ile ilgili bilgiler verdi.

Antalya Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan TEVKE’nin konuşmasından sonra İl Müftüsü Osman ARTAN Antalya’da yapılan ramazan ayı hazırlıkları ile ilgili bir bilgilendirme yaptı. Müftülüklerimiz olarak Ramazan ayında yapılması gerekenleri maddeler halinde anlattı.

İlçe müftülükleri tarafından hazırlanan “Ramazan Özel Vaaz ve İrşat Programı” 03 Haziran 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar Din Hizmetleri Yönetim Sistemine girilecek, isteyen vatandaşlarımız ramazan programlarını internet üzerinden takip edebilecek.

Hazırlanacak olan Ramazan Ayı Vaaz ve İrşat Programında, “Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman” konusu etraflı bir şekilde işlenecek.

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi sebebiyle ilçe müftülüklerince turizm bölgelerinde, yayla turizminin, mevsimlik işçi ve mültecilerin yoğun olduğu yerlerde, ibadet, vaaz ve irşat hizmetleri sunulması hususunda gerekli tedbirler alınacak.
Vaazlar zamanında başlayacak ve ezan başlamadan bitirilecek.

Görevliler tarafından belirlenecek “Kardeş ilçe müftüleri ise görev yaptıkları ilin ilçeleri arasından tespit edecekleri bir “Kardeş İlçe”de karşılıklı olarak vaaz ve irşat hizmetinde bulunacak.

Yerel durum ve özel şartlar dikkate alınarak dini danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sürdürülecek.

Bayram mesajları sadece Diyanet İşleri Başkanı veya vekili tarafından verileceğinden ayrıca mesaj yayımlama cihetine gidilmeyecektir.
Ramazan ayı öncesinde tüm camiler ile müştemilatlarının genel temizliği, bahçe ve çevre düzenlemesi, onarımı ve bakımı yapılacak, ibadetin huzur ve huşu içinde yapılabilmesi için her türlü tedbir alınacak.

Camilerdeki ses sistemi ve kullanımı, rahatsız edici ve ibadet huşûunu bozucu mahiyette olmayacak.
Camilerin toplumun bütün katmanlarını kadın/çocuk/engelli vb. kuşatacak şekilde düzenlenmesi ve ibadete hazır hale getirilmesine dair tüm tedbirler alınacak.

Camilerin hanımlar için ayrılan bölümlerinin giriş-çıkış başta olmak üzere diğer unsurlar itibariyle uygun olmasına özen gösterilecek.
Cami içi ve dışı aydınlatmalar kontrol edilecek, minarelerdeki kandiller Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak, imsak vaktinde söndürülecek.

Sakal-ı Şerif bulunan camilerde Ramazan ayında ziyaret günleri tertiplenebilecek.

Camilerdeki vaaz, irşat ve mukabele gibi programlar cami panosuna asılarak ilan edilecek, toplumun her kesimine çeşitli yollarla duyurulacak.

Ramazan ayını tatil yörelerinde, sahil sitelerinde ve yaylalarda geçiren vatandaşlarımız ile mevsimlik işçilerin ibadetlerini rahat bir şekilde yerine getirebilmeleri, çocuklarına yaz Kur’an kursu düzenlenebilmesi için (prefabrik/çadır mescit vb.) gerekli tedbirler alınacak.

Gerekli güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle il ve ilçelerde en az bir cami Kadir Gecesi’nde sabah namazına kadar açık bulundurulabilecek.

Başkanlığımızca il ve ilçe müftülüklerine gönderilen 05.03.2013 tarihli ve 514 sayılı “Camilerin Açık Tutulması Genelgesi” ile ilgili gerekli hassasiyet gösterilecek.

Namazlarda ta'dil-i erkâna mutlaka riayet edilecek ve teravih namazları, “iki rekâtta bir selam vermek suretiyle” kıldırılacak.

Sabah ezanları Diyanet Takvimine göre her camide aynı anda imsak vaktinde okunacak.

Akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacak.

Her il ve ilçede imkânlar ölçüsünde en az bir camide hatimle teravih namazı kıldırılması sağlanacak ve bu camiler önceden cemaate duyurulacak.

İtikâfa girmek isteyenlere temizlik ve cami adabıyla ilgili gerekli hassasiyetlere dikkat etmek şartıyla müftülükler tarafından belirlenecek camilerde izin verilebilecek.

Camilerde mukabele programları hazırlanacak ve icrası takip edilecektir. Mukabele programlarında okunacak cüzlerin ihtiva ettiği önemli mesajlar mealen cemaate aktarılacak.

Müftülüklerce Kur’an ziyafeti programları düzenlenebilecektir. Bu programlar tertip edilirken bölgede görev yapan din görevlileri tercih edilecek ve görevlilerin kendi camilerindeki hizmetlerini aksatmamalarına özen gösterilecek.

Şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere huzurevi, hastane, ceza infaz kurumu, çocuk yuvası, sevgi evleri, yetimler, engelliler, mülteciler, emekli personel vb. kişi ve kurumlar ziyaret edilecek ve bahse konu kişi ve gruplara yönelik mahalli imkânlar ölçüsünde iftar programları düzenlenecek.

Cami görevlilerinin, görev yerlerindeki yoksul/mülteci aileler ile diğer aileler arasında “Kardeş Aile” uygulaması başlatmaları teşvik edilecektir.
 “Askıda” uygulamasının belirli maddeler ile sınırlı kalmaksızın yiyecek ve giyecek türünden fakir ve kimsesizlerin yüzünü güldürecek tüm ihtiyaç malzemelerini kapsaması sağlanacak.

İl Müftüsü Osman ARTAN Ramazan ayı hazırlıklarının akabinde 20 Haziran 2016 tarihinde açılacak olan Yaz Kur’an kursları ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.

Antalya İl Müftüsü Osman ARTAN’IN konuşmasından sonra Müftü Yardımcısı Mevlüt TOPÇU, Muratpaşa İlçe Müftüsü Celil KARACA, Konyaaltı İlçe Müftüsü Ziya ERSİN, Döşemealtı İlçe Müftüsü Kadir KOÇAK, Aksu İlçe Müftüsü Mustafa ŞİMŞEK, Kepez ilçe Müftü Vekili M. Fatih TUNÇ sırasıyla söz alarak İlçelerde yapılan Ramazan ayı hazırlıkları ile ilgili bilgiler verdiler. Son olarak Müftü Vekili ve Antalya İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörü M. Fatih TUNÇ koordinatörlük olarak Yaz Kur’an kurslarında yapılacak uygulamalar hakkında bilgiler verdi. Antalya İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü Ata İmamı Fatih GÜVEN’de Yaz Kur’an kurslarında öğrencilerimizi sıkmadan verilecek Dini eğitimi eğlenceli hale getirebilecek oyunlardan örnekler gösterdi.

Program İl Müftüsü Osman ARTAN’ın kapanış konuşmasıyla sona erdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.