'Ayasofya asıl haline iade edilmelidir'

Türkiye Camii ve Kur’an Kursları Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Recep KIYAK ''Ayasofya asıl haline iade edilmelidir'' dedi:

'Ayasofya asıl haline iade edilmelidir'

Türkiye Camii ve Kur’an Kursları Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Recep KIYAK ''Ayasofya asıl haline iade edilmelidir'' dedi:

16 Haziran 2016 Perşembe 01:49
'Ayasofya asıl haline iade edilmelidir'
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER Evet biz fetih ile beraber bir asırı kapatıp yeni bir asırı açan cennet mekan Atam Fâtih Sultân Mehmed Han'ın torunları olarak bu cennet vatanımızdaki kutsal mabedde, ayasofya camiinde ibadetimizi yapabilmeliyiz ki özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı bir kez daha dünyaya haykırmalıyız ve eğer tekrar cihan devleti olacaksak bu bedduadan kurtulup, önümüzdeki engeli kaldırıp, yükselişimizi hızla tamamlamalıyız.
     
Her sene Ramazanda olduğu gibi Ayasofya yine gündemdedir. 500 yıl cami olarak Müslümanların mabedi ve fethin sembolü olan ve bu yüzden MESCİD-İ FETHİYE  diye tarihe geçen Ayasofya asıl haline iade edilmelidir.                                                                                                                                               

İŞTE SULTAN FATİH'İN AYASOFYA VAKFİYESİ.                                    
"Allah’ın yarattıklarından Allah’a ve O’nun rü’yetine iman eden, Ahirete ve onun heybetine inanan hiçbir kimse için,sultan olsun melik olsun, vezir olsun bey olsun, şevket ve kudret sahibi biri olsun hakim veya mütegallib (zalim ve diktatör) olsun, özellikle zalim ve diktatör idareciler tarafından tayin olunan, fasid bir tahakküm ve batıl bir nezaret ile vakıflara nazır ve mütevelli olanlar olsun ve kısaca insanlardan hiçbir kimse için, bu vakıfları eksiltmek, bozmak, değiştirmek, tağyir ve tebdil eylemek, vakfı ihmal edip kendi haline bırakmak ve fonksiyonlarını ortadan kaldırmak, ASLA HELAL DEĞİLDİR.

Kim ki, bozuk teviller, hurafe ve dedikodudan öteye geçmeyen bâtıl gerekçelerle, bu vakfın şartlarından birini değiştirirse veya kanun ve kurallarından birini tağyir ederse; vakfın tebdili ve iptali için gayret gösterirse; vakfın ortadan kalkmasına veya maksadından ve gayesinden başka bir gayeye çevrilmesine kast ederse, vakfın temel hayır müesseselerinden birinin yerine başka bir kurum ikame eylemek (temel müesseselerden birinden taviz vermek) ve vakfın bölümlerinden birine itiraz etmek dilerse veya bu manada yapılacak değişiklik veya itirazlara yardımcı olur yahut yol gösterirse; veya şer'i şerife aykırı olarak vakıfta tasarruf etmeye azm eylerse, mesela şeriata ve vakfiyeye aykırı ferman, berat, tomar veya talik yazarsa veyahut tevliyet hakkı resmi yahut takrir hakkı resmi ve benzeri bir şey talep ederse, kısaca batıl tasarruflardan birini işler yahut bu tür tasarrufları tamamen geçersiz olan yazılı kayıtlara ve defterlere kaydeder ve bu tür haksız işlemlerini yalanlar yumağı olan hesaplarına ilhak ederse, açıkça büyük bir haramı işlemiş olur, günahı gerektiren bir fiili irtikâb eylemiş olur. Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların la'neti üzerlerine olsun. "Ebeddiyyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebeddiyyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun. Hiç şüphe yok ki, Allah her şeyi işitir ve her şeyi bilir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.