Aydın Müftülüğü Vekaletle Kurban Kesimi Toplantısına Katıldı

Aydın İl Müftülüğü, 2014 yılı vekaletle kurban kesim organizasyonu yurt içi 3. Bölge toplantısına katıldı.Türkiye Diyanet Vakfı Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun’un yanı sıra Ege Bölgesi’nde görev yapan İl ve İlçe Müftüleri...

Aydın Müftülüğü Vekaletle Kurban Kesimi Toplantısına Katıldı

Aydın İl Müftülüğü, 2014 yılı vekaletle kurban kesim organizasyonu yurt içi 3. Bölge toplantısına katıldı.Türkiye Diyanet Vakfı Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun’un yanı sıra Ege Bölgesi’nde görev yapan İl ve İlçe Müftüleri...

20 Eylül 2014 Cumartesi 10:00
Aydın Müftülüğü Vekaletle Kurban Kesimi Toplantısına Katıldı
Aydın İl Müftülüğü, 2014 yılı vekaletle kurban kesim organizasyonu yurt içi 3. Bölge toplantısına katıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun’un yanı sıra Ege Bölgesi’nde görev yapan İl ve İlçe Müftüleri ile Diyanet görevlilerinin katıldığı toplantıya Aydın İl Müftü Vekili Zekeriya Çallı, Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Müftüleri ve ilgili personel katıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan ’Vekâletle Kurban Kesimi’ konulu sine vizyon gösteriminin ardından, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Vekalet Yoluyla Kurban Kesimi” hakkında bilgiler vererek, vekalet yoluyla yollanan kurbanları birer ’sevgi Mektubu’na benzetti ve geçen sene Ege Bölgesi’nden kampanyaya katılanlara teşekkür etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın anayasal bir kuruluş olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iki önemli görevi var birisi halkı din konusunda aydınlatmak, öbürü ise ibadethaneleri ve ibadetleri yönetmek. Kurban ibadetinin yönetimi de Diyanet İşleri Başkanlığına yakışıyordu. 2002 yılından beri hem merkezde hem de taşrada kurban komisyonları teşkil ediliyor. Kurban kesmenin hem ibadet açısından hem de sağlıklı şekilde yürütülmesi açsından belediyelerle ilgili kuruluşlarla işbirliğiyle hizmet veriyor” diye konuştu.Bu sene Kurban Bayramı’nda hedeflerinin 150 bin vekâlet kurban olduğunu söyleyen Yılmaz, “Hesabımız şu; Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak 130 bin imam hatip görevlimiz var. 90 bin kadar aktif cami ve mescidimiz var. 20 bin civarında Kur’an kursumuz var. Şimdi her görevlimiz kendi kurbanlarından birisini, her camiden bir tane, her Kur’an kursundan bir tane olsa 240 bin tane olur. Ben bu sene bu kadarını kesemeyeceğimizi düşünüyorum, çünkü hazırlığımız ona göre değil. 150 bin inşallah çıtamız olacak ve ben arkadaşlarımızın her birinin önce kendilerinin vermesini istiyorum. Şahsen ben, 2010 yılından beri kurbanlarımdan bir tanesini muhakkak Diyanet Vakfı’na veriyorum. Gerçekten Türkiye Diyanet Vakfı, en ücra yerlere kadar elindeki o gücü kullanarak, idari gücü kullanarak, devlet gücünü kullanarak TİKA’nın, büyükelçiliklerimizin, müşavirliklerimizin ve buradan gönderdiğimiz ekiplerin gücünü kullanarak en liyakatli şekilde bu işi gerçekleştirdiği için veriyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun ise, vekaletle kurban kesimi hakkında sunum yaptı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.