Aydın’da Çanakkale Şehitleri Seher Vaktinde Dualarla Anıldı
Grup Sayfamız için

Programa Aydın Valisi Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Adnan Taştan, İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, İl Müftü Yardımcıları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, gençler, öğrenciler, bayanlar ve binlerce vatandaş katıldı.

Yavuz Sultan Selim Camii’nde sabah namazının ardından Aydın’da İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticilerince okunan 3 bin hatmin duası yapıldı.

Müftü Ömer Kocaoğul namazdan sonra verdiği vaazda Çanakkale ruhunu ve şehitliğin önemini anlatırken, hafızlar da aşır ve ilahiler okudu.

Müftü Ömer Kocaoğul sabah namazından sonra verdiği vaazda özet olarak:

“Çanakkale hürriyettir, Çanakkale Allah’tan başka hiçbir güce boyun eğmeme iradesidir. Çanakkale topyekûn bir direniştir. Çanakkale, annelerin bıyığı terlememiş çocuklarını, saçlarını kınalayarak cepheye göndermesidir. Çanakkale, her şehitte bin kere dirilmektir. Çanakkale, anaların duası, eşlerin hasreti, evlatların yetimliğidir. Çanakkale kalem tutan eller ile saban tutan ellerin kucaklaştığı yerdir. Çanakkale çağlar üstü gelen destanların özüdür, Çanakkale yeni Türkiye’nin önsözüdür.

Mehmetçik, Çanakkale muhaberesinde cepheye giderken önce abdest alırdı. Kendisini Allah’a adayan arkadaşlarıyla helalleşirdi. Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiklerin en çok kullandıkları bir cümle vardı; o da bir arkadaşları şehit olduğunda birbirlerine “mertebesini buldu” derlerdi. Şehitlik en son mertebedir, rütbelerin en üstünüdür. Şehitlikten daha üstün bir mertebe yoktur, Şehitlik makamı, Peygamberlikten sonraki en büyüm makamdır.” dedi.

Tekbirlerle, salat-ü selamlarla ve dualarla şehitlerin ruhlarının yâd edildiği programın sonunda cemaate, 1. Dünya Savaşı yıllarında yaşanan kıtlık nedeniyle Çanakkale Savaşı’nın en önemli menüsü olan hoşaf ve kuru ekmek dağıtıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol