Başkan Görmez cami açılışı için Manavgat’ta

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Manavgat ilçesinde İlçe Müftülüğü ziyareti, hayırsever iş adamı Hüseyin Avşaroğlu tarafından annesi ve babası adına yaptırılan Rukiye - Mustafa Avşaroğlu Camisi'nin açılışı için Manavgat'taydı.

Başkan Görmez cami açılışı için Manavgat’ta

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Manavgat ilçesinde İlçe Müftülüğü ziyareti, hayırsever iş adamı Hüseyin Avşaroğlu tarafından annesi ve babası adına yaptırılan Rukiye - Mustafa Avşaroğlu Camisi'nin açılışı için Manavgat'taydı.

03 Mart 2015 Salı 15:01
Başkan Görmez cami açılışı için Manavgat’ta
Grup sayfamız için  

Görmez, Manavgat müftülüğünü ziyaret etti. İlçe Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, İlçe müftüsü Hasan Hayri Yaşar, tarafından karşılanan Görmez, bir süre makamda sohbet etti.

İlçe Müftülüğünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Görmez, Çözüm süreci kapsamında PKK'ya silah bırakma çağrısının yapılmasıyla ilgili, "Herkese bu topraklarda barışın, kardeşliğin daim olması, her türlü düşmanlığın, kinin, öfkenin bir daha bu topraklara gelmemek üzere gönderilmesi için dua etme çağrısında bulunuyorum" dedi. 
 
Görmez, hayatını kaybeden Yaşar Kemal'i de anarak, Kemal'in bu toprakların hüznünü, sevincini, endişelerini edebiyatımızda ebedileştirmiş bir yazar olduğunu vurgulayarak, kendisine Allah'tan rahmet, eşine, yakınlarına ve edebiyat camiasına başsağlığı diledi.
  
Müftülük ziyaretinin ardından hayırsever iş adamı Hüseyin Avşaroğlu tarafından annesi ve babası adına yaptırılan Rukiye-Mustafa Avşaroğlu Camisi'nin açılışına katıldı.

Programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’ Milli Savunma eski Bakanı ve Ak Parti Antalya Milletvekili Vecdi Gönül, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Mehmet Tevfik Türel,  Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Manavgat Kaymakamı, Emir Osman Bulgurlu, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
   
Programda okunan Kur’an tilavetin ardından, açılış konuşması, Manavgat Müftüsü Hasan Hayri Yaşar tarafından yapıldı. Yaşar Konuşmasında “Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicret ederken ilk yaptığı iş Küba’da Takva Mescidi ve Medine de Mescidi nebeviyi yapmak olmuştur. Cami Müslümanların hayatında en önemli hususlardan birisidir. Müslümanların hayatı camilerin etrafında şekillenmiştir. Camilerimiz hayatın tam ortasındadır. Camilerimiz, ibadet mekânları, birlik beraberlik mekânları, sevgi mekânları, Müslüman beldelerin mühürleridir. Müslüman ülkelerin temelleri camilerde atılmıştır.
 
Manavgat’ımız yoğun bir şekilde göç alması sebebi ile Manavgat merkezde daha çok camiye ihtiyacımız var. Hayatımızda bu kadar önemi olan Camilerimizin eksikliğini gidermek için 2013 yılından buyana hayrı severlerimizin katkılarıyla 8 cami ibadete açmış bulunuyoruz. Şu anda 6 Camimizin proje çalışmaları devam ediyor.
  
İlçemizde ilk defa bir erkek bir kız yatılı hafızlık Kur’an Kursunu hizmete açmış bulunuyoruz. Müftülük hizmet binamızın temeli atıldı. Kaba inşaatı bitmiş durumda, kısa bir süre sonra inşallah onunda açılışını yapacağız. Şuan açılışını yapacağımız Rukiye - Mustafa Avşaroğlu Cami Temmuz 2013 başlandı. 2014 Aralık ayında bitirildi. 1300 metrekarelik alan üzerine kurulu cami 1000 kişiliktir.  Bu Camimizin banisi Hüseyin Avşaroğlu’na huzurlarınızda şükranlarımı arz ederim. Kabulünü yüce mevladan niyaz ediyorum ederim. Bu gün bizleri yalnız bırakmayan sayın başkanımız, Prof. Dr. Mehmet Görmez’e Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Mehmet Tevfik Türel, Milli Savunma eski Bakanı ve Ak Parti Antalya Milletvekili Vecdi Gönül,  Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Kaymakamımız Emir Osman Bulgurluya Belediye Başkanımız Şükrü sözene ve açılış törenimize katılan bütün vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum,”
dedi.    

Daha sonra hayır sever işadamı Hüseyin Avşaroğlu kürsüye gelerek duygu ve düşüncelerini dile getirdi.Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'de insanoğlunun, insanın yaradılış gayesini anlatan sayısız ayetler bulunduğunu belirterek, "Allah sizi topraktan, yerden yarattı ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istedi" ayetini hatırlattı.

Görmez, ayette bahsedilen "Yeryüzünü imar etmenin", yirminci yüzyılın hastalığı gibi, gökdelenler dikmek, binalar yapmak, inşaatlarla donatmak olmadığını ifade etti."Yeryüzünü imar etmek sadece, bütün şehirleri betonlarla doldurmak hiç değildir. Yeryüzünü imar etmek sadece şehirlerin altına elektrik ve su şebekeleri kurmak da değildir. Bütün bunlarla birlikte asıl yeryüzünü imar etmek, yürekler arasında merhamet şebekeleri kurmaktır. Yeryüzünü imar etmek, insanın gönül dünyasını imar etmektir. Kalbimizi ve ruhumuzu imar etmektir. Kalp ve ruh imar edilmeden, insanlar yeryüzünü imar edemezler. Bu vazifeyi, yaradılış sebebini, hilkatin sebebini yerine getiremezler. Peki dört minareli kubbeli camileri inşa etmekle biz camileri imar edebilir miyiz? Hayır. Camileri inşa ediyoruz sadece. Camileri ne zaman imar ederiz. Camilerimizi gençlerle doldurduğumuz zaman, gençlerimizle doldurduğumuz, çocuklarımızın kalpleri, minik yürekleri cami muhabbetiyle dolduğu zaman camileri imar etmiş oluruz. Camilerden dışladığımız hanımefendilerimiz bizlerle birlikte kendi mekanlarında ibadete durdukları zaman imar etmiş oluruz. Camileri ne zaman imar etmiş oluruz. Camileri, hayatından kıyısından, köşesinden hayatın merkezine taşındığımız zaman, içinde ders halkalarıyla, sevgi ve muhabbetimizi paylaştığımız zaman, bedenlerimizle saf tutmak yerine ruhlarımızı ve kalplerimizi kaynaştırdığımız zaman. İşte o zaman camileri imar etmiş oluruz."

"Camiler, kalpleri ve yürekleri birleştirerek, sevgi ve muhabbetimizi paylaşarak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek rabbimize yöneldiğimiz mekanlarımızdır. Bizim inancımızda cami tapınak değildir. Bizim inancımızda tapınak yoktur. Kabe de tapınak değildir, cami de tapınak değildir. Biz o mekanlarda yüreklerimizi birleştirmek için bir araya geliriz" diye konuştu.
Görmez, Başkanlık olarak 2011 yılında Cami Çocuk çalışmalarını başlattıklarını ve halen devam ettiklerini hatırlatarak,  her çocuğun kalbinde ve yüreğinde camiye karşı bir muhabbet olmasını, içinde koşuşturmasını istediklerini belirtti.

Türkiye'deki 8 milyon engelli vatandaşı ihmal ettiklerini fark ederek her il ve ilçedeki camileri yeniden donatmaya çalıştıklarını ifade eden Görmez, bütün camilerin her türlü engellinin ulaşımını sağlayacağı şekilde hazır olması gerektiğini vurguladı.
Görmez, 2013 yılında 'Cami ve Kadın' konusu üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir”
dedi

Sevgili Peygamberimiz zamanında hiçbir vakit namazı yoktur ki, hanımefendiler mescitte hazır bulunmasınlar. Hiçbir Cuma namazı yoktur ki Peygamberimiz ve ashabıyla birlikte orada hazır bulunmasınlar. Medine'de bütün hanımefendilerin katılmadığı hiçbir bayram namazı olmamıştır. Ama sonra her ne hikmetse biz camilerimizin kapılarını hanımefendilerimize kapatmışız. Tamamen örflerin, geleneklerin dinin önüne geçmesinden kaynaklanmıştır."
 
2014 yılında ise cami ve gençlik üzerinde durarak "Geç Kalma Genç Gel" çağrısında bulunduklarını hatırlatan Görmez, eğer camiler gençlerle dolmazsa, camileri imar etmiş olamayacaklarını vurguladı.

Görmez," Buradan gençlere sesleniyorum. Sevgili Peygamberimiz ideal genci 'Neşeyi rabbine ibadette bulan gençlik' olarak tarif etmiş. Başka yerlerde neşeyi arayan gençlerimize sesleniyorum. İnanın o kahvehane köşelerinde kaybettiğiniz vakitlerle neşeyi bulamazsınız" diye konuştu.

Hayırsever iş adamı Hüseyin Avşaroğlu da caminin yapımında emeği geçenlere ve destek olanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Antalya İlmüftüsü Osman Artan’ ın yaptığı dua ile Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Mehmet Türel, eski Milli Savunma Bakanı ve Antalya Milletvekili Vecdi Gönül, Manavgat Kaymakamı, Emir Osman Bulgurlu, Manavgat İlçe Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen tarafından caminin açılış kurdelesi kesilerek Caminin açılışı gerçekleştirildi.

İlçe Müftüsü Yaşar’ın kıldırdığı Öğle namazının ardından Protokole ve açılışa katılan tüm vatandaşlar yemek ikram edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sadreddin Akaydın 2015-03-03 15:13:56

Başkanımızı yakından görme imkanı buldum. Yüzü güzel ve güleç. Hitabeti sade ve anlaşılır. O makamın hakkını verdiğine eminim. Allah doğruluktan ayırmasın. Ve hüsnü zannımı gerçek kılsın.