Batman Müftülüğü'nün kutlu doğum programları belli oldu

Batman İl Müftüsü Hasan ÇAĞLAR Kutlu Doğum Haftası dolayısı ile müftülük olarak yapacakları etkinlikleri anlatan basın toplantısı düzenledi.

Batman Müftülüğü'nün kutlu doğum programları belli oldu

Batman İl Müftüsü Hasan ÇAĞLAR Kutlu Doğum Haftası dolayısı ile müftülük olarak yapacakları etkinlikleri anlatan basın toplantısı düzenledi.

15 Nisan 2015 Çarşamba 14:46
Batman Müftülüğü'nün kutlu doğum programları belli oldu
Grup Sayfamız için

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in veladetinin 1444. Yıldönümü münasebetiyle ifa edilecek 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri başlarken Batman İl Müftüsü Hasan ÇAĞLAR, haftanın açılışı mahiyetinde şu açıklamalarda bulundu:

Dünyadan sınırların kalktığı günümüzde, farklı din, dil, ırk, renk, ülke, kültür, inanç, mezhep ve meşrebe sahip insanlar, tarihte hiç görülmemiş bir yoğunlukta bir arada yaşamaya başladı. Dünya ölçekli etkileşimler yaşanır oldu. Buna bağlı olarak aynı hayatı, imkânları ve havayı paylaşan insanlar arasında saygıya dayalı sağlıklı bir iletişim örüntüsü kurmak; ferdî ve toplumsal hukuka ve birlikte yaşama ahlakına riayet ederek birlikte yaşamayı başarabilen toplumlar oluşturulması elzemdir. Bu anlamda denilebilir ki insanoğlu, birlikte yaşama hususunda ciddî bir birikime sahiptir.
Bu meyanda bilinmelidir ki İslam, bir arada barış ve huzur içinde yaşamaya dair ahlak ve hukuk prensiplerini ortaya koyan yegâne dindir. İslam’ın birlikte yaşama anlayışı, farklılıkların bir kimlik olarak korunup yaşatılmasını öngörür.
Hz. Peygamber (s.a.s.) zamanından bugüne Müslümanlar, Müslüman olmayan toplumlarla irtibatlarında her zaman belli prensipleri gözetmiştir. Bu prensipleri vazeden ve uygulama örneklerini veren bizzat Kur’an ve Hz. Peygamberin (s.a.s.) sünnetidir.

Bu temel belirlemeler ışığında; Hz. Muhammed’i daha iyi tanımak ve anlamak için her zaman ve özellikle mübarek doğum yıldönümleri münasebetiyle O’nun çeşitli yönleriyle büyüklüğünün, rahmetinin, örnekliğinin, kurtarıcılığının ve beşeriyetin O’na medyun ve muhtaç olduğunun anlatılmasına şiddetle ihtiyaç olduğu da dikkate alındığında Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2015 Yılı Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla belirlediği “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” teması oldukça önem arz etmektedir.

Bu yıl bizler de planladığımız programlarımızda bu tema çerçevesinde hareket etmeye gayret edeceğiz. Bu vesileyle yapacağımız programlarımızın Efendimiz (sav)’in örnekliğinden istifade edebilecek tarzda hayat yaşamamıza vesile olmasını temenni ederim. Bütün Batmanlı kardeşlerimizi programlarımıza bekler; Kutlu Doğum Haftamızın Batmanımıza, ülkemize bütün İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni ederim.

BATMAN İL MÜFTÜLÜĞÜNÜN
2015 YILI KUTLU DOĞUM HAFTASI BAŞLICA PROGRAMLARI

  • 16.04.2015 Perşembe Günü Saat 14:00’de Beyaz Şato Düğün salonunda Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hilmi KARSLI’nın katılacağı ana program,
  • 16.04.2015 Perşembe Günü program esnasında Kan Bağışı Kampanyası,
  • 17.04.2015 Cuma Günü İkindi Namazından sonra Ulu Camiinde Kur’ân Ziyafeti Programı,
  • 17.04.2015 Cuma Günü Beşiri İlçesi İkiköprüde bulunan kampta yaşayan Mültecilere yönelikj sağlık taraması,
  • 18.04.2015 Cumartesi günü İkindi Namazından sonra Kudret Camiinde Kur’ân Ziyafeti Programı,
  • 19.04.2015 Pazar Günü 14:00’de Beyaz Şato Düğün salonunda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Ayşe Hümeyra ASLANTÜRK’ün katılacağı HANIMLARA MAHSUS program,
  • 19.04.2015 Pazar günü program esnasında Kan Bağışı kampanyası,
  • 21.04.2015 Salı günü saat 19:00’da İlimiz 16 Mayıs Şehir Stadyumunda Sanatçı Mustafa DEMİRCİ’nin katılacağı Gençlik Şöleni ve Konser programı.
 
16.04.2015 ve 19.04.2015 tarihlerinde yapılacak programa 13:00-14:00 saatleri arasında Hacı Talat, Yeşiltepe, Ebu Bekir es-Sıddık, Ahmediye, İhlas, Karşıyaka, Kültür, Bağlar ve Şaban Biçici camileri önünden Belediye araçları ile ücretsiz taşıma yapılacaktır. Program sonrasında 16:00-17:00 saatleri arasında aynı güzergahta ücretsiz şehir içine Belediye araçları ile ulaşım sağlanacaktır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.