Bayan Kur’an Kursu Öğreticilerine 4-6 Yaş Grubu Seminer!

Giresun’da Okul öncesi Din eğitimi, Çocuklara Oyun Eşliğinde öğretiliyor.

Bayan Kur’an Kursu Öğreticilerine 4-6 Yaş Grubu Seminer!

Giresun’da Okul öncesi Din eğitimi, Çocuklara Oyun Eşliğinde öğretiliyor.

14 Kasım 2015 Cumartesi 08:56
Bayan Kur’an Kursu Öğreticilerine 4-6 Yaş Grubu Seminer!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın topluma yansıyan yüzü olan Kur’an Kursları’nda 3 yıldır 4-6 yaş grubu çocuklar eğitim almaktadır. Bu sınıflarda belli kriterlere sahip öğreticiler görev alırken bu öğreticilerin uygulama konusundaki niteliklerini arttırmak için Diyanet işleri Başkanlığınc seminerler düzenlenmektedir. Ancak bu uygulamaya yönelik eğitim seminerlerine katılabilen öğreticilerin sınırlı sayıda olması, Müftülükleri bu gruba öğreticilik yapacak personeli kendisinin takviye etmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple;

Giresun İl Müftülüğü merkez ve  ilçelerde açılmış olan 4-6 yaş grubu Kur’an Kursu sınıflarında görevlendirilen öğreticiler için tamamen uygulamalı eğitimden oluşan bir seminer düzenlendi. Seminerin tanıtımı  Giresun İl Müftüsü Muhittin ORAL tarafından yapıldı. Açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü ORAL: “;Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın din eğitiminin erken yaşta başlaması büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden biz 04-06 yaş grubu Kur’an Kursları’mızı çok önemsiyoruz. Bu gruba öğreticilik yapacak personelimizin daha donanımlı olarak görevlerini ifa edebilmeleri için bu semineri tertipledik .Geçen yıl 4 sınıf olan 4-6 yaş grubu kurslarımızın sayısını bu yıl hocalarımızın da gayretleri ile 8 sınıfa çıkarmış olduk. Zaman içerisinde bu kurslarımızın sayısını peyderpey arttırmayı planlıyoruz. Seminerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Dedi.Seminere konuşmacı olarak  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunda Eğitim Uzmanı olan Fatma KOTAN  katıldı.

Üç gün süren seminerin  1. Gününde  KOTAN öğreticilere 4-6 yaş grubu çocukların din eğitiminde dikkat  edilmesi gereken hususlar; ders kitaplarının uygulanışı,  4-6 yaş grubunda oyun, drama, metaforik uygulamalar, sanat etkinliği ve müzik konularında dersler verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunda Eğitim Uzmanı olan Fatma KOTAN eğitim seminerinin ikinci günüde. 4-6  yaş öğrencilerin Kur’anı Kerim öğrenme teknikleri ile ilgili seminerine devam etti.  KOTAN “Bu seminerlerde muhatabımızın çocuk olduğunu unutmayalım. Onların bilişsel, duyusal, psiko-motor ve en önemlisi dil gelişimlerini göz önünde bulundurarak oyunlarla ve dramalarla Kur’an dersine devam edelim. Kur’an eğitimi verirken bu işi çocuklarımıza Kur’an’ı sevdirerek yapalım”  dedi. Ayrıca seminerde çocuk sağlığı, ilk yardım, çocuk ve kitle iletişim araçlarının doğru kullanılması konularını içeren sunumlar yaptı.Eğitim Seminerine Giresun Müftülüğü “Gül Çocuk” Kur’an Kursunda devam eden Eğitim Uzmanı KOTAN Öğreticilerle birlikte dikkat edilmesi gereken hususları; ders kitaplarının uygulanışını,  4-6 yaş grubunda oyun, drama, metaforik uygulamaları, sanat etkinliği ve müzik konularını uygulamalı olarak  verdi.

Son günde Müftülük Kültür salonunda yapılan eğitime merkez Kur’an Kursu öğreticileri yanında on beş ilçe Kurs öğreticileri de katıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunda Eğitim Uzmanı olan Fatma KOTAN  Çarşamba,  Perşembe ve Cuma günü katılan tüm öğreticilere final eğitimi olarak 4-6 yaş grubu çocukların din eğitiminde dikkat  edilmesi gereken hususları; ders kitaplarının uygulanışı,  4-6 yaş grubunda oyun, drama, metaforik uygulamaları, sanat etkinliği ve müzik konularını tekrar etti.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.