Bayramiç'te Mehmet Akif İzleri

Mehmet Akif ERSOY vefatının 78. yıl dönümünde çocukluğunun bir dönemini geçirdiği Çanakkale Bayramiç 'te konferans ve sohbetlerle anıldı.

Bayramiç'te Mehmet Akif İzleri

Mehmet Akif ERSOY vefatının 78. yıl dönümünde çocukluğunun bir dönemini geçirdiği Çanakkale Bayramiç 'te konferans ve sohbetlerle anıldı.

29 Aralık 2014 Pazartesi 15:39
Bayramiç'te Mehmet Akif İzleri
Çanakkale İli Bayramiç İlçe Müftüsü Muharrem ATEŞ yaptığı açıklamada; ''Mehmet AKİF ERSOY'un çocukluğunu Bayramiç'te geçirdiği bilinmiyor.Biz Müftülük olarak hem vefatı dolayısı ile anma programları, hemde tanıtım faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.Amacamız İstiklal Şairini genç nesillere sevdirmek'' dedi.

İşte Müftü Muharrem ATEŞ'in Mehmet AKİF sevgisini anlatan eşsiz anlatımıyla yazdığı makalesi:

Hemşerimiz olan, çocukluğunun bir kısmını Bayramiç'te geçiren ve Bayramiç’e olan sevgisini zaman zaman dillendiren Mehmet Akif ERSOY ’u 78. ölüm yıldönümünde rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.

O, 1873 yılında İstanbul-Fatih semtinin Sarıgüzel mahallesinde doğmuştur. En yakın dostlarından Eşref Edip’in verdiği bilgiye göre İstanbul’da doğmuş olmakla beraber ilk nüfus kâğıdı Bayramiç’ten alınmış ve Nüfus kâğıdında doğduğu yer de Bayramiç olarak yazılmıştır.

Yine Akif’in yakın dostlarından Şair Mithat Cemal KUNTAY ’ın belirttiğine göre Akif doğunca nüfus kâğıdı çıkarılmamış ve çocukluğunda babasıyla Bayramiç’e gidince ilk nüfus cüzdanı da Bayramiç'te çıkarıldığı için doğduğu yer yanlışlıkla Bayramiç olarak yazılmıştır.

Ancak Mehmet Akif Bayramiç’i çok sevmiş olmalı ki, çocukluk hatıralarının geçtiği bu şirin ilçenin adını nüfus kâğıdından kaldırmayarak, bu hatayı sonradan düzelttirmek lüzumunu da duymamıştır.

Çok yakın arkadaşı Sebil’ür-Reşad dergisinin başyazarı Eşref Edip, Mehmet Akif’in çocukluk hatıraları ile ilgili olarak onun Bayramiç’e babasıyla gittiğini, Tarihi Taşköprü üzerinden atlamaya doyamadığını, o zamanlar şalvar giydiğini, Bayramiç’in meşhur tahin helvasına da burada alıştığını, İlk defa Bayramiç'te mukabele okuduğunu, Kur’an’dan okuyacağı sahifeyi orada ezberleyip, sonra da cemaate okuduğunu kendisi anlatır, Bayramiç’ten çok bahsederdi diye belirtmektedir.

Mehmet Akif’in babası Temiz Tahir efendinin Bayramiç’e geliş sebebi ile oğlu Mehmet Akif’i Bayramiç nüfusuna kayıt ettirmesinin hikâyesini ÇÖMÜ öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Parlakyıldız 1987 yılında Bayramiç’te yaptığı araştırmada Mehmet Akif’in Mısır'da yaşadığı dönemden, yakın dostu Bayramiçli Mehmet Eşrefin eşi Firdevs hanımdan öğrenir.

Mehmet Akif, Mehmet Eşrefe Bayramiç’e gelişini ve bu ilçe ile olan münasebetini Firdevs hanımın ifadesiyle şöyle anlatmıştır.

-“Babası Temiz Tahir Efendi her Ramazan aylarında Karşıyaka Camii'ne Ramazan hocası olarak “mukabeleye” gelirmiş. Bu arada oğlunu, İstanbul’daki medreselere yatılı olarak kayıt ettirmek için nüfusun taşradan olması gerekirmiş. Temiz Tahir Efendi de, Mehmet Akif’i Bayramiç nüfusuna kayıt ettirerek, İstanbul’daki medreselerde yatılı olarak okutturmak istemiştir.”

Osmanlı medreselerinde senelik tatiller daima ramazan ayında yapılırdı. Ramazan'da talebeler, doğdukları veya büyüdükleri yerlere bazen de davetli veya davetsiz köy ve kasabalara gidip hem halka bilgi birikimlerini aktarır yani bir bakıma staj yapar, hem de bu hizmetlerine karşılık bir sene yetecek miktarda maddi imkân sağlanırdı.

Bazı kaynaklar Temiz Tahir Efendinin Akif’in doğumundan hemen sonra Bayramiç Karşıyaka Cami'ine imam olarak atandığını ve üç yıl bu görevi sürdürdüğünü yazmaktadır. Bu bilgileri değerlendirdiğimizde Mehmet Akif’in babası Temiz Tahir Efendinin 1873 ile 1877 yılları arasında Bayramiç Karşıyaka Camiinde 3 yıl imam hatiplik yaptığı daha sonraki yıllarda ise devrin en itibarlı medresesi olan Fatih Medreselerinde baş müderrisliğe kadar yükselen bir üniversite hocası olduğu, medreselerin tatile ayrıldığı ramazan aylarında ise eski görev yeri olan Bayramiç Karşıyaka Camiine gelip halkı irşat ettiği ve mukabele okuduğu, oğlu Mehmet Akif’in ilk mukabeleyi Kur’an’dan sahifeler ezberleyerek Karşıyaka camiinde okuduğu ve bu suretle hafızlığa da Bayramiç’te başladığı anlaşılmaktadır.

Mehmet Akif’in bu coğrafya ile ilgili diğer bir yönü ise 1920 yılında Çanakkale’nin ve Bayramiç’in bağlı olduğu sancak merkezi konumundaki Biga’dan milletvekili olarak seçilmiş olmasıdır. Biga’dan seçime katılan 17 kişiden İslam şairi sıfatıyla en fazla oyu alan Mehmet Akif’tir.

Ancak O, Mustafa Kemalin teklifi ile Burdur milletvekilliğini kabul etmiş ve I. Mecliste görev yapmıştır. Milli Şairimizin Bayramiç’te yaşadığı evin bulunduğu sokak Şair Mehmet Akif Ersoy Sokağıdır.

Yaşadığı ev geçtiğimiz yıllarda bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden yıkılmıştır. Mehmet Akif’in çocukluk hatıralarını barındıran bu evin fotoğrafları mevcut olup eski mimari yapısına uygun şekilde yeniden inşa edilip müze haline getirilmesine yönelik çalışmalar ilgili kurumlarca sürdürülmektedir.

Onun ilk defa mukabele okuduğu Karşıyaka Camii ve üzerinde tekrar tekrar atladığı, atlamaya doyamadığı Tabaklar deresi üzerindeki tarihi Taşköprü ise İlçemizin önemli değerleri arasında olup geleceğe doğru Mehmet Akif’i sevenlerin ziyaretlerini beklemektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akif'i anlamak.. Secde 2014-12-29 23:02:16

Şuhûdundan cüdâdır, çok zamanlar var ki, îmânım;
Bu vahdet-zâra - gûyâ! - geldim amma bin peşîmânım:
Huzûr imkânı yok dünyâyı etmiş cezben istîlâ;
Ne hüsrandır, İlâhî, ma'bedim, çepçevre, vâveylâ!
Derinlikler, kovuklar, kuytular, şellâleler, yarlar,
Bulutlar, yıldırımlar, çöller, enginler, sular, karlar,
Güneşler, gölgeler, aylar, şafaklar... Hepsi çığlıkta;
Gelir tarrâkalar çaktıkça ecrâmın karanlıkta!


Sabâ dağlarda Sûr üfler, coşar vâdîde bin mahşer;
Denizler yükselir, seller döner, taşlar semâ' eyler.
Ufuklar çalkanır, kaynar ziyâ girdâbı göklerde;
Asırlar devrilir. Çamlar, çınarlar, çırpınır yerde.
Bütün zerrâtı sun'un bir müebbed neşveden serhoş;
Sağım serhoş, solum serhoş, İlâhî, ben ne yapsam boş!
Ömürlerdir, gözüm yollarda, hâlâ beklerim, hâlâ,
Şuhûd imkânı yok coştukça hilkatten bu vâveylâ.


....