Bilecik Müftülüğü Çanakkale Şehitlerini Andı

Bilecik İl Müftülüğü tarafından Şerifpaşa Camii’nde Çanakkale Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.

Bilecik Müftülüğü Çanakkale Şehitlerini Andı

Bilecik İl Müftülüğü tarafından Şerifpaşa Camii’nde Çanakkale Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.

22 Mart 2015 Pazar 15:07
Bilecik Müftülüğü Çanakkale Şehitlerini Andı
banner221
Grup Sayfamız için

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl bir ilke imza atarak almış olduğu karar doğrultusunda, 81 il ve 957 ilçe olmak üzere tüm yurtta aynı anda düzenlenen, Çanakkale Şehitlerini Anma Programı” kapsamında, Bilecik İl Müftülüğünce Şerifpaşa Camii’nde sabah namazına müteakiben gerçekleştirildi.

Çanakkale Şehitlerini Anma Programı, din görevlilerimiz tarafından okunan tesbihat ve Kur’an-Kerim tilaveti ile başladı. İl Müftüsü Necati Akkuş’un günün mana ve ehemmiyetini anlatan konuşmasında; tam 100 yıl önce Çanakkale'de bütün dünyaya karşı "Çanakkale geçilmez" diye bir destan yazıldığı belirtti.

Müftü Akkuş, "Tarihte emsali az görülen bir zaferle düşman orduları bozguna uğratıldı. Allah yolunda, din, iman, millet, vatan, bayrak, hak, adalet, erdem, fazilet ve mukaddesat uğrunda Mehmetçiklerimiz kahramanca savaştılar. İlayı Kelimetullah için mücadele ettiler. Din-i Mübin-i İslam için kanlarını ve canlarını feda ettiler. Şehadet şerbetini içtiler. En yüce mertebeye eriştiler. Tevhidi savundular. İslamin izzet ve şerefini korudular. Müslümanların haysiyet ve onuruna halel getirmediler. Mabetlerimize namahrem eli değdirtmediler. Şehadetleri dinimizin temeli olan ezanlarımızı susturmadılar. Fakirlik, yokluk ve imkânsızlıklar içerisinde çarpıştılar, fakat hiçbir zaman geri çekilmediler. İman dolu göğüslerini siper ettiler, imanlarıyla, cesaretleriyle, fedakârlıklarıyla, Allah'ın inayet ve yardımıyla büyük bir zafer kazandılar. Çağdaş dünyaya da savaş ahlakını ve savaş hukukunu öğrettiler. Yeri geldiğinde yaralı düşman askerlerini sırtlarında taşıdılar, onlara mataralarından su içirdiler. Savaş ortamında bile insanlığın ölmediğini bütün dünyaya gösterdiler" dedi.

İl Müftüsü Necati akkuş’un konuşmasının ardından sonra eller dua için açıldı ve camiler sabahın seher vaktinde âmin sesleriyle yankılandı. “Sabah Namazında Buluşalım” söylemi ile yapılan ”Çanakkale Şehitlerini Anma Programı’na katılan gençlerin sayısının fazla olması sevindirirken kendilerine, D.İ.B. yayınlarından olan “BİR MİLLETİN YENİDEN DİRİLİŞİ ÇANAKKALE” adlı kitap hediye edildi.

Çanakkale Şehitlerini Anma Programı, dua’nın ardından vatandaşlara, Çanakkale savaşında askerlerimizin yediği buğday çorbası ikramı ile sona erdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220