Bingöl Seherinde, Şehitlere Dua

Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında Bingöl İl Müftülüğünce Ulu Cami de bir program düzenlendi.

Bingöl Seherinde, Şehitlere Dua

Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında Bingöl İl Müftülüğünce Ulu Cami de bir program düzenlendi.

19 Mart 2015 Perşembe 10:48
Bingöl Seherinde, Şehitlere Dua
banner221
Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında Bingöl İl Müftülüğünce Ulu Cami de bir program düzenlendi.Kılınan sabah namazını müteakiben yapılan tesbihatın ardından konuşan İl Müftüsü Mecit CAN şunları söyledi.

“Şehitlik İslam Dininin en temel kavramlarından biridir. Peygamber efendimiz ve ondan sonra gelen bütün İslam büyüklerinin her fırsatta işaret ettiği büyük bir rütbedir. Bu makamla ilgili Kur’an-ı Kerim’ de Cenab-ı Hakkın özellikle iki ayeti dikkat çekmektedir. Bunlardan birisinde Cenab-ı Mevla mealen “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah'ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.” bir diğer ayeti kerimede “Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.” Bu ayeti kerimeye göre Allah yolunda şehit olanlar aramızda dolaşır fakat biz fark etmeyiz. Allah Resulü (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyururlar. “Hiçbir Mümin yoktur ki öldükten sonra tekrar dünyaya gelmek istesin şehitler müstesna” şehit insan Rabbinin huzurunda gördüğü saygınlıktan aldığı mükâfattan ve gösterilen yüksek ilgiden dolayı tekrar dünyaya gelip yeniden şehit olmayı ister.” İşte şehitlik bu kadar ulvi ve mukaddes bir makamdır.

Çanakkale savaşının ümmetin zaferi olduğunu hatırlatan Müftü CAN “Hz. Peygamberin ümmetinin bütün renkleri Çanakkale’ de vardı. Adeta İslam’ın ve İslam ümmetinin varlık ve yokluk mücadelesi diyebileceğimiz bir savaştır. Bu duygu ve düşüncelerle başta şehitlerin efendisi Hz. Hamza ve Bedir ile Uhud şehitleri olmak üzere o günden Çanakkale’ ye, Çanakkale’den günümüze kadar samimiyetle ihlasla imanla din, vatan, namus ve mukaddesatımız için canlarını seve seve veren bütün aziz şehitlerimizi saygıyla yâd ediyoruz. Rabbim ruhlarını şad mekânlarını cennet etsin, bizleri de o kutlu insanlarla haşr eylesin. dedi.

İl Müftüsünün konuşmasının ardından Kur’an tilaveti, ilahiler, kasideler okundu tekbirler, tehliller ve salât-ü selâmlar getirildi. Duygusal anların yaşandığı program Müftü CAN’ ın yapmış olduğu dua ile sona erdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
k.k.ö 2015-03-19 22:01:21

çok güzel ya sayın müftümüzden Allah razı olsun......

banner220