Burdur Müftülüğü'nden Kutlu Doğum konferansı

Dr. Muhlis Akar’dan “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” Konferansı

Burdur Müftülüğü'nden Kutlu Doğum konferansı

Dr. Muhlis Akar’dan “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” Konferansı

21 Nisan 2015 Salı 09:30
Burdur Müftülüğü'nden Kutlu Doğum konferansı
Burdur İl Müftülüğü tarafından düzenlenen "Kutlu Doğum Haftası” etkinleri kapsamında Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar tarafından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi sergi ve konferans salonunda “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu konferans verdi.
 
Konferansa Vali Hasan Kürklü, eşi Nesibe Kürklü, Garnizon Komutanı Sayit Koca, eşi Özgül Koca, Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, eşi Münüse Özüdoğru, İl Müftüsü Hıdır Bayrak, eşi Hatice Bayrak, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı Suat Can, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Program Örnekevler Camii Müezzin Kayyımı Ali Erdönmez’in Kur’an tilavetiyle başladı. Katılımcılara Gazi Camii Müezzin Kayyımı Ahmet Candan ve Nurullah Camii Müezzin Kayyımı Şükrü Ongun tarafından ilahi ve tasavvuf musikisi dinletisi sunuldu. Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hıdır Bayrak; “Her yıl Kutlu Doğum Haftası kapsamında değişik başlıklar ile haftanın önemi konusunda vatandaşlara bilgilendirmeler yapılıyor, son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından her Kutlu Doğum Haftasında bir ana tema belirleniyor. 2015 yılının ana teması Hz. Peygamberimiz ve birlikte yaşama ahlakı olarak belirlendi. Allah resulünün hayatı birlikte yaşamanın en güzel örnekleriyle doludur. Asırlar boyu başta Anadolu olmak üzere İslam coğrafyasında farklı din, dil, ırk, kültür, mezhep ve mezhep mensupları güven içerisinde bir arada yaşamışlardır. Engin hoş görü sevgi, saygı, paylaşma, yardımlaşma ve güvenme gibi insani meziyetlerin en nadide örnekleri bu medeniyette sergilenmiştir" diyerek konferansa katılanlara teşekkür etti.
 
Düzenlenen konferansta konuşma yapan Vali Hasan Kürklü, " Hz. Peygambere peygamberlik gelmeden önceki dönemine baktığımız zaman yıllardır süregelen kabile savaşları, diri diri toprağa gömülen kız çocukları, insanı insanlığından utandıracak bir sürü hadiseler zuhur ediyordu. Efendimiz geldi peygamber olarak görevlendirildikten kısa bir süre zarfında böyle bir toplumdan merhamette, nezakette, son noktaya ulaşan faziletli bir toplum meydana geldi. Birçok şeyi nasıl kısa böyle bir zamanda yaptılar? İyi düşünmek lazım. Âlemlere rahmet Hz. Muhammet gibi mükemmel bir önder, mükemmel bir insan vardı. Ecdadımız da bunun örneklerini bulmak mümkün. Camilerin dış duvarlarında sadaka taşları oluşturuldu. Hali vakti olanlar sadakayı koyarlar, ihtiyaç sahibi olanlar ihtiyaçları kadar alırlar. Buradan günümüze gelin böyle bir toplumdan camilerdeki halıları çalan bir toplum haline geldik. Burada bir eksiklik var. Birincisi Kur’an-ı Kerim evlerimizin duvarlarında asılır hale geldi. Efendimizi tanımaya gayret göstermiyoruz. Tanımadığımız için gereklilikleri yerine getiremedik. Bunun için düşünmemiz, Efendimizi anlamamız lazım. O’nun hayatına, O’nun yaşayışına göre yaşamak lazım. Hem kendimiz hem ailemiz için, hem toplumumuz için, hem birlikte yaşama kültürünün gelişmesi için önemli. Efendimizi takip etmemiz, onun yaşadığı gibi yaşamamız, onun sünnetine sımsıkı sarılmamız gerekir diye düşünüyorum” dedi.

 
Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Dr. Muhlis Akar: “Peygamberimiz insanlara model oldu, örnek oldu. Peygamber efendimiz sadece bize örnek değil, bütün kâinata, bütün dünyaya örnektir. Güneş sadece Müslüman’ın üzerine doğmuyor. Tüm insanlığın üzerine doğuyor. O’ndan önce Allah ve insanlar ile olan ilişkiler bozulmuştu. Birlikte yaşamanın ahlakı ve hukuku tamamen ortadan kalkmış, aile hayatı diye bir şey kalmamıştı.  Güçlüler zayıfları eziyordu. İnsanlar sınıflara ayrılmış, emeğin hakkı verilmiyor. Her türlü haksız kazanç hayatın bütün alanını kuşatmış, böyle bir dönemde sevgili Peygamber Efendimiz âlemlere rahmet olarak gönderiliyor. Gönüllere giriyor, insanların gönüllerini aydınlatıyor. Zihinlerini aydınlatıyor. Karanlıktaki insanlar ışığı ve aydınlığı görünce sevgili peygamberimize koşuyor. Vahşi bir toplumda medeni bir topluma çıkıyor. Buradan alınacak dersler var. Bu akşamki konferansımda acaba sevgili peygamberimizin mesajından, efendimizin kelamından çıkaracağımız derslerle hayatımıza nasıl yön verebiliriz? Her ne kadar peygamberimiz aramızda yoksa da onun bıraktığı rabbimizden getirdiği Kur’an -ı Kerim, sevgili peygamberimizin sünneti aramızda yaşıyor. Dünya üzerince vahşetler yaşanıyor. Farklı dinlerin arasında kavganın ötesinde aynı dine inandığı, aynı kıbleye yöneldiği ve aynı kitabı okuduğu halde İslâmı yanlış anlamadan veya başkalarının oyununa gelmesinden dolayı acımasızca Müslüman kardeşinin kanını akıtabiliyor, namusunu kirletebiliyor. Müslüman kardeşine her türlü zulmü yapabiliyor. Ve burada çıkarılması gereken dersler var. Bütün peygamberler insanı rabbi ile buluşturmaya gelmiştir.” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından İl Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından katılımcılara gül takdim edildi. İl Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri Vali Hasan Kürklü ve Müftü Hıdır Bayrak tarafından verildi. 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.