Büyükçekmece Müftüsü Yaylalı: 'Kurban Allah'a feda olmanın adıdır'

Büyükçekmece İlçe Müftüsü Ahmet YAYLALI Çakmaklı kurban pazarını gezerek hizmetleri yerinde inceledi.

Büyükçekmece Müftüsü Yaylalı: 'Kurban Allah'a feda olmanın adıdır'

Büyükçekmece İlçe Müftüsü Ahmet YAYLALI Çakmaklı kurban pazarını gezerek hizmetleri yerinde inceledi.

16 Eylül 2015 Çarşamba 18:11
Büyükçekmece Müftüsü Yaylalı: 'Kurban Allah'a feda olmanın adıdır'
Grup Sayfamız için

Yaklaşan kurban bayramı ile ilgili açıklamalarda bulunan İlçe Müftüsü Ahmet YAYLALI kurbanın teslimiyet olduğunu, malı mülkü Allah\'a feda etmenin adı olduğunu söyledi. Müftü ayrıca kurbanlık hayvanlar konusunda vatandaşları uyardı.

Büyükçekmece İlçe Müftüsü Ahmet YAYLALI, kurban’ın sadece et yemek için düşünülmemesi gerektiğini belirterek, “Kurban’ı Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için, ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmek sünnetti. Kurban, bir Müslüman’ın bütün varlığını gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.” dedi. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı ve azalarının tam olması gerektiğini vurgulayan Müftü Ahmet YAYLALI, şöyle devam etti: “Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir. Ailenin fakir olması durumunda etin tamamı da evde bırakılabilir. Ancak, durumu iyi olan Müslümanların, toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurban etlerinin çoğunluğunu hatta tamamını dağıtmaları uygun olur. Kurban paylaşmaktır. o yüzden kurban kesen aile durumuna göre kurban etini fakir ve yoksullarla paylaşabilir. Kurban, Allaha yakınlaşmaya vesile olan bir ibadettir diyen Müftü Yaylalı, ‘Kurban kesmek yerine sadaka vermekle ya da bağışta bulunmakla kesinlikle kurban ibadetinin yerine getirilemeyeceğini belirterek ‘ibadetlerin şekil şart ve rükünleri olduğu gibi hikmetleri amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerde ki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Her ibadetin bir yapılış şekli vardır. Hayvanın kesilmesi kurbanın rüknüdür. Kurban ibadeti ancak kurban olacak hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilebilir. Bedelini infak etmek suretiyle, kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.’ Kurbanlık Hayvan Alırken Dikkat Edilmelidir…

Kurbanlık hayvanların satıldığı Büyükçekmece Çakmaklı Kurban pazarını da dolaşan Ahmet YAYLALI vatandaşlara şu uyarılarda bulundu. ‘Kurbanlık hayvan alırken önce şunu düşüneceğiz. Bu ibadetimiz bizi Allah’a yakınlaştıracak ve Allaha şükran ifadesi olarak keseceğimiz hayvanlar en güzelinden olmalıdır. Hayvanları alırken uyarıları vatandaşlarımızın dikkate almaları hem kurban ibadetinin sıhhati hem de halk sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca vatandaşlarımız hayvanları alırken dini ölçüleri noktasında her hangi bir tereddüde düşerlerse ücretsiz 190 ALO FETVA hattından her zaman bilgi alabilirler.’ Kurban ibadeti toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tuttuğu gibi bayram yapamayanları bayram sevincine ortak ederek sosyal adaletin gerçekleşmesine önemli derecede katkıda bulunmaktadır” diyen ilçe müftüsü Ahmet YAYLALI, vekâlet yoluyla kurban kesimi konusunda da açıklamalarda bulunarak vatandaşları Türkiye Diyanet Vakfına kurban bağışlamaya davet etti .

Konu hakkında "Vatandaşların vekâlet verdikleri kurbanlarının, dini usullere uygun şekilde kesimi yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV personeli görevlendirilirken, organizasyonlarda gönüllüler de yer alacak. Yurtiçindeki merkezlerden 88’inde ayrıca sığınmacı ailelere yönelik kurban kesimi yapılacak. Bunun yanı sıra Afrika’dan Asya’ya, Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya, adını bile duymadığımız ülkelerde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize uzattığımız bir yardım eline vesile olmaktadır” diye konuştu.

Müftü Yaylalı, Vatandaşların Kurban bağışlarını Türkiye Diyanet Vakfına bankalardan bizzat havale suretiyle yada online olarak http://kurban.diyanetvakfi.org.tr/ adresinden yapabilecekleri gibi Türkiye Diyanet Vakfı Büyükçekmece şubesine ya da en yakın din görevlileri ve Müftülüklere müracaat etmeleri halinde kurban bağışında bulunabileceklerini belirtildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.