Çaycuma Müftülüğü'nden muhteşem final!

Zonguldak Çaycuma İlçe Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası boyunca halkın yoğun katılımı ile bir takım etkinlikler gerçekleştirdi.

Çaycuma Müftülüğü'nden muhteşem final!

Zonguldak Çaycuma İlçe Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası boyunca halkın yoğun katılımı ile bir takım etkinlikler gerçekleştirdi.

27 Nisan 2014 Pazar 16:26
Çaycuma Müftülüğü'nden muhteşem final!

Çaycuma İlçe Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası boyunca halkın yoğun katılımı ile ilçe merkezinde Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya’nın, beldelerde ve köylerde ise İlçe Müftüsü Ömer Keskin’in konuşmacı olarak katıldığı  konferans programları ile Yakademirciler Köyü Hz. Bilal Habeşi Kur’an Kursu’nun açılışını gerçekleştirdi.  Hafta boyunca  İlçe Müftülüğü bünyesinde kurulan Kutlu Doğum Platform Üyeleri tarafından başta Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman olmak üzere resmi kurum ve kuruluşlar, ilçede bulunan tüm esnaflar, huzur evi, yetiştirme yurdu, hastanede tedavi gören hastalar ile Gazi ve Şehit Aileleri ziyaret edilerek kendilerine Peygamberimizi temsil eden 6.000 adet gül takdim edildi.


MUHTEŞEM FİNAL: 1001 HATİM DUASI KUTLU DOĞUM AŞI PROGRAMI
Kur’an sevdalısı vatandaşların rehberimiz olan Kur’an’la iç içe olmasına vesile olmak üzere  İlçe Müftüsü Ömer Keskin tarafından 2012 başlatılarak geleneksel hale getirilen ve katılımın  her geçen yıl artarak devam ettiği  1001 Hatim Duası ve Kutlu Doğum Aşı programı

Çaycuma Kent Ormanı’nda gerçekleşti.
1001 Hatim Dua ve Kutlu Doğum Aşı Programı’na  Kayseri İl Müftüsü Ali Maraşlıgil’in yanısıra Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Saltukova Belediye Başkanı Zerrin Güneş,  Akparti İlçe Başkanı Vedat Emeksiz, CHP İlçe Başkanı Umut Başoğlu, il genel meclis üyeleri, okul müdürleri, STK temsilcileri, din görevlileri  ile 6.000’e yakın vatandaş katıldı.İlçe Müftüsü Ömer Keskin’in yaptığı açılış konuşmasında “İstanbul’da yaşayan Yugoslav asıllı rahmetli Ali Yakup Hocamız  derdi ki; ”Yugoslavya’da ‘Türkün şartı kaç?’ diye sorarlar. Türkün şartı kaç ne demek; İslam’ın şartı kaç demek? Türklük İslamiyet’le özdeşleşmiştir. Türklüğümüzü, değerlerimizi muhafaza etmek istiyorsak milli, manevi değerlerimize, Kur’an’ımıza, İslam’a, Efendimize gönülden bağlı olmalıyız. Hayatı kolaylaştıran maddi imkanlardır ama maddi imkanlar hayata değer katmazlar, hayatı anlamlı kılmazlar. Hayatı anlamlı kılan manevi değerlerimizdir. Onun için milli, manevi değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Milli, manevi değerlerimizi canlı, diri tutmak için de birtakım  geleneklere ihtiyaç var. Geleneği olmayanın geleceği olmaz derler. Bu amaçla geleneksel hale getirdiğimiz 1001 Hatim Duası ve Kutlu Doğum Aşı programımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Rabbim hepinizden, hepimizden  razı olsun’ dedi.

İhlas ve samimiyetin sadece inanç ve ibadetlerimizde değil insanlarla ilişkilerde de önemli olduğuna değinen Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı konuşmasında ‘Bugün burada kâinatın efendisi Hz. Muhammet (S.A.V) bir kere daha anmak, huzurunda saygıyla eğilmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz.Müslüman olan her insan Allah’a iman ve kulluk, Kur’an’a tabi olma, Hz. Peygamber’i örnek alma, yöneticilere karşı hakkı söyleme ve toplumsal görevlerini yerine getirme, sınıf ve statü farkı gözetmeksizin bütün Müslümanların ve hatta bütün insanların haklarına riayet etme gibi konularda ciddi bir samimiyet sınavına tabi tutulduğunu söylemek isterim.
İhlas ve samimiyet, sadece inanç ve ibadetlerimizde değil, insanlarla ilişkilerimizde de son derece önemlidir. Müslüman’ın Müslüman’a karşı samimi, içten ve gönülden davranması da dinin önemli bir ilkesidir. Zira müminin en önemli vasfı olan güvenilirlik ancak içten ve samimi davranışlarla sağlanabilir. Aile ve akraba ortamında, komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerinde, iş ve ticaret hayatında, kısacası hayatın her alanında insanlara karşı içten ve samimi davranmak en büyük ahlaki erdemlerdendir’
dedi.

Kayseri İl Müftüsü Ali Maraşlıgil yaptığı konuşmada ‘Dünyanın en şereflisi olarak insanı yaratan, bizleri Efendimize ümmet olmakla şereflendiren, Alemlerin Rabbi olan Allah’a binler hamdü senalar ediyorum. ‘Din samimiyettir’ buyurarak sözleri, hayatı, yaşayışı, her hal ve hareketi ile  bizlere örnek olan, muhtacımız, hasretimiz, Efendiler Efendisi, alemlere rahmet olarak gönderilen Rasüller Resülüne de sonsuz salat ve selam ediyorum.
Efendiler Efendisi dünyaya gelerek bu kainatı şereflendirdi. Dün insanlık O’na nasıl muhtaç ise bugün de aynen O’na muhtaç. Çünkü O alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamber.
Hani hatırlarsınız bir Arabi geliyor, Efendiler Efendisine soruyor ; “Ya Resulallah kıyamet ne zaman kopacak?“. Efendimiz ona soruyor; “Neler hazırladın kıyamet için?”. Mahcup bir şekilde Arabi; “Ya Resulallah! benim çok fazla bir amelim yok, ama ben Allah’ı ve Allah’ın Resul’ünü çok seviyorum.” diyor. Efendimiz o zaman “Kişi sevdiği ile beraberdir buyuruyor”
Biz efendimizi seviyoruz ya, inşallah Allah’ta bizi O’nunla beraber edecek. Bizi O’nun şefaatine nail kılacak. Bütün mesele bu!’
dedi.
Programda İrfan Şen ve Olcay Verimli yönetimindeki Çaycuma İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden oluşan ilahi grubu ve Murat Yaşa yönetimindeki Çaycuma Müftülüğü Tasavvuf Musiki  Grubunun söylemiş olduğu ilahiler ile  Hafız Mustafa Baş, Hafız Fatih Demir ve
Hafız Kadir Güney tarafından verilen Kur’an Ziyafeti alanda bulunan misafirler tarafından huşu içerisinde dinlendi.

1001 Hatim Kampanyası Kapsamında okunan 2.345 hatim, 94 meal, 8.277.255 kelime-i tevhid, 12.972.527 salavat-ı şerife, 407.430 ayetel kürsi’nin duası İlçe Müftüsü Ömer Keskin tarafından yapılırken,  alanda bulunan 6.000’e yakın Kur’an sevdalısı yapılan duaya hep bir ağızdan ‘amin’ dediler.

1001 Hatim Duası ve Kutlu Doğum Aşı Programına katılan misafirlere 3.000 adet ‘Hz. Peygamberin İzinde’ kitabı hediye edilirken çocuklara ise  üzerinde ‘Peygamberimi Seviyorum’ yazılı balonlar hediye edildi. Ayrıca Çaycuma Müftülüğü tarafından misafirlere  taskebabı, pilav, tulumba tatlısı ve ayrandan oluşan Kutlu Doğum Aşı ikram edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.