Davut Kaya’dan Ordu'da uygulamalı seminer

Din İşleri yüksek Kurul uzmanı Davut KAYA Orduda bir dizi seminer verdi.

Davut Kaya’dan Ordu'da uygulamalı seminer

Din İşleri yüksek Kurul uzmanı Davut KAYA Orduda bir dizi seminer verdi.

26 Mart 2014 Çarşamba 00:24
Davut Kaya’dan Ordu'da uygulamalı seminer

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul uzmanı ünlü Kur’an okuyucusu Davut KAYA, İl Müftülüğünün daveti üzerine geldiği orduda din görevlileri ve Kuran kursu öğreticileri ile bir araya gelip seminerler verdi.

İl Müftülüğünce her ay mutat olarak gerçekleştirilen aylık toplantılar kapsamında İl Müftülüğünün daveti üzerine Ordu'ya gelen Davut KAYA ilk olarak Din görevlileri toplantısına katılarak İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara bir seminer verdi.

Müftülükçe Personele yönelik olarak tertip edilen seminerler, hem din hizmetleri konusunda, hem de mesleki tatbikat konusunda  istişare ve paylaşıma yönelik olarak gerçekleşti.

Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU yaptığı konuşmada şunlara değindi. “ Biz il Müftülüğü olarak Din görevlilerimize ve Kur’an kursu öğreticilerimize zaman zaman seminerler tertip ederek mesleki bilgi ve tecrübe paylaşımı noktasında kazanımlar elde etmeleri için gayret ediyoruz. Bizler hem hocayız, hem talebeyiz, ilim beşikten mezara kadar öğrenmeye devam edilmesi gereken bitmez bir hazinedir. Bizlerde ilim hazinesinden nasibimize düşeni sonuna kadar kovalamalıyız. Bu anlamda Din İşleri Yüksek kurul uzmanı Davut KAYA hocamız alanında bir otoritedir. Kendilerini davet ettik bizi kırmadılar. Ben hocamıza çok teşekkür ediyorum. Kıymetli meslektaşlarım Davut KAYA hocamızdan yeteri kadar istifade etmenizi diliyorum…’ diyen Müftü KOLUKISAOĞLU ‘Hepinize kolaylık diliyor, teşekkür ediyorum diyerek konuşmasını tamamladı.”

Daha sonra Davut KAYA ilk olarak Cami görevlilerine bir seminer verdi. Cami görevlilerine yönelik olarak yapılan iki oturumda, İmamlık ve Müezzinliğin önemi, üstlenilen sorumluluk, hizmete hazır oluş, temsil ve uygulama, muhatap kitle, kazanımlar… gibi konular ele alında.

Din hizmetlerinin etkili sunumunda “iyi yetişmiş olmak ve usulünde bir metot takip etmek” konuları işlendi.

Özellikle hizmet veren kişilerin kendilerini geliştirmeleri, teklif ve önerilere açık olmaları gerektiği dile getirildi.Bu bölümde Müezzinlik ve İmamlığın tatbikatı yapılarak hataların giderilmesi usulü anlatıldı. Seminer boyunca uygulamada yapan Davut KAYA Cami görevlilerine örnek ezan, kamet, imamlık ve müezzinlik uygulaması yaparak semineri sürdürdü. Aynı zamanda ünlü bir Kuran okuyucusu olan KAYA seminer sonunda örnek bir okuyuş göstererek bir aşrı şerifle semineri tamamladı. 

Din işleri yüksek kurul uzmanı Davut KAYA daha sonra Ordu Kültür Merkezinde, Ordu Merkezde görev yapan bütün Kuran kuru öğreticilerine bir günlük seminer verdi.

Yapılan bu seminerde de “öğreticilerin ders öncesinde ki durumları, zihnen, fikren hazır olmaları, bilgi ve birikim olarak hazır olmaları, kendileri usta konumunda oldukları için yetiştirdikleri elemanları doğru hazırlamaları için öncelikle kendilerinin bu duruma sahip olmaları gerektiği anlatıldı. Çünkü eğri ağacın doğru gölgesi olmaz” kuralı örnek olarak anlatıldı.

Ayrıca ders esnasında öğretici başlığı altında ise sınıfta ders metotları anlatıldı.
Bu kapsamda 5T kuralı işlendi. Beş T kuralı şöyle anlatıldı:
-Tanıma; Öğrencinin bilgi, zeka, sosyal hayat…v.s gibi çok yönlü tanınması
-Tasnif; Öğrencilerin sınıflandırılması
-Talim; Bilmediklerini öğretme
-Takip; Dersi yapıp yapmadıklarını ve metotlarını takip etme
-Takdir; Başardıkları ile takdir etme

Kuran kursu öğreticileri seminerinde de, tatbiki uygulama örnekleri gösteren Davut KAYA, okuduğu aşrı şerifle burada ki seminerini tamamladı.
Daha sonra İl Müftülüğünce açılmış ve halen devam eden İmam ve Müezzinlerin katıldığı ‘Tashih-i Huruf’ kursunda ki kursiyerlere de Davut KAYA tarafından bir seminer verildi.
Tashih-i Huruf ve Hizmet içi eğitim programında ise katılımcılara;
Kur’an-ı Kerim Okumada yaygın hatalar ve giderilme yolları ve yöntemleri üzerinde duruldu.
Konularla ilgili görevlilerin ayrıntı sorularına Davut KAYA tarafından cevap verilerek zihinlerde ki sorular giderilmeye çalışıldı.
İki gün boyunca devam eden seminerler dışında erkek ve kız Kur’an kurslarında okuyan öğrencilerle de toplantılar düzenleyen Davut KAYA onlara ise yüzünden okuma ve hafızlık teknikleriyle ilgili bilgiler verdi.
Davut KAYA iki gün boyunca sürdürdüğü seminerler sonunda İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’na   makamında gerçekleştirdiği ziyaretinde, kendisine gösterilen ilgi ve alaka nedeniyle teşekkürlerini ifade edip bir süre görüştükten sonra Ordu dan  ayrıldı.
Seminerler sonunda görevlilerin oldukça memnun oldukları ve bu seminerlerden çok istifade ettikleri gözlendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.