Din Hizmetleri Uzmanı Ömer Sabuncu Türkiye’yi Temsil Etti

Şanlıurfa İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Ömer Sabuncu Ebru Sanatı’nda UNESCO Genel Merkezi’nde Türkiye’yi Temsil Etti.

Din Hizmetleri Uzmanı Ömer Sabuncu Türkiye’yi Temsil Etti

Şanlıurfa İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Ömer Sabuncu Ebru Sanatı’nda UNESCO Genel Merkezi’nde Türkiye’yi Temsil Etti.

14 Aralık 2014 Pazar 21:26
Din Hizmetleri Uzmanı Ömer Sabuncu Türkiye’yi Temsil Etti
Ahmet KAYA / DİNİHABERLER.COM

Şanlıurfa İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı; Türk Süsleme Sanatları Sanatkârı Ebru Sanatçısı Ömer, Sabuncu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın davetlisi olarak hocası Timuçin Tanarslan ile beraber Unesco’da Ebru Sanatı’nda 23-29 Kasım 2014 tarihleri arasında Türkiye’yi temsil etti.

Paris’te 3 ayrı yerde, Unesco Genel Merkezi’nde ebru sunum ve uygulaması yapıldı. Usta-Çırak olarak yapılan ebrular izleyenleri hayran bıraktı. Ebrular izleyenlere hediye edildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) nezdindeki Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Ebru sanatının Somut Olmayan Kültürel Mirasın Temsili Listesi'ne kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Ebru, Türk Kâğıt Süsleme Sanatı” adıyla UNESCO’ya sunulan dosya, diğer üye ülkeler tarafından başvurusu yapılan 46 aday dosya arasında en iyi hazırlanmış 5 çalışmadan biri oldu.

Büyükelçi Botsalı ve yaşayan en eski ebru sanatçısı Timuçin Tanarslan, UNESCO'nun Paris'teki merkezinde somut olmayan kültürel Miras Hükümetler arası Komitesi'nin gerçekleştirdiği toplantıda, Ebru sanatının listeye alınmasının ardından teşekkür konuşması yaptılar.

Komite toplantısında Botsalı'nın yanı sıra UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, ebru hocaları Timuçin Tanarslan ve Ömer Sabuncu da hazır bulundu.

Ömer Sabuncu, 4’ü kişisel olmak üzere pek çok sergiye katıldı. İslam Tarihi ve Süsleme Sanatları üzerine pek çok televizyon programında yer aldı. Şanlıurfa Belediyesi’nce ilk defa 2005 Yılında düzenlenen Geleneksel Ebrû Yarışmalarında 2005 ve 2006 Yıllarında birincilik aldı.

2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı 15. Türk Süsleme Sanatları Yarışmaları “Ebrû Dalı”nda Başarı Ödülü aldı.

2006-2008 yılları arasında Harran Üniversitesi ve Tübitak tarafından düzenlenen “Gap Yöresinin Bilimsel Eğitim Amaçlı Kullanımı Projesi” Kapsamında Ebru Semineri ve Uygulaması sundu.

ÖMER SABUNCU KİMDİR?

1965 Yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra İmam Hatip Lisesi’nden mezun olarak İmam Hatiplik görevine başladı. 1989 Yılında A.Ü. İktisat Fakültesi’ni, 2001 yılında Harran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Piyasa Araştırmaları ve Reklâmcılık Bölümü’nü, 2005 yılında Harran Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ni bitirdi. Elif Reklam isminde bir reklam bürosunun kuruculuğunu üstlendi.

2008’de ise Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İslâm Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamladı. Aynı enstitüde Doktora çalışması tez aşamasında devam etmektedir.

Sempozyum ve panellere katıldı. Hakemli dergilerde çalışmaları yayınlandı. “Son Peygambere İlk İnanan İnsan, Müminlerin Annesi Hz. Hatice”, adlı kitabı iki baskı yaptı. “Peygamberler Şehri Şanlıurfa” adlı çalışması kısmi telif olarak yayınlandı. Kitap ve ansiklopedi içinde bölüm olarak “Geçmişten Günümüze Şanlıurfa’da Dinî Hayat” adlı kitabın içinde, “Şanlıurfa’da Geleneksel El Sanatları” bölümünü kaleme aldı. Daha sonra ansiklopedik Türkiye’nin Birikimleri çalışmasının “İlahiyatçılar” cildinde “Ahmet Hamdi Akseki” ve “Ömer Nasuhi Bilmen” adlı çalışmaları yayınlandı.

“Suheyb er-Rumi, Hayatı, Kişiliği ve Faaliyetleri”; “Hz. Peygamber ve Anne-Baba Sevgisi” ve “Hz. Peygamber’in İlk Hanımı Hz. Hatice’nin Hayatı ve Kişiliği” adlı makaleleri hakemli dergilerde yayımlandı.

Sempozyumlarda “Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku”; “Hz. Peygamber ve Anne-Baba Sevgisi” ve “Mescid-İ Nebevî Örnekliğinde Camilerin İnsan Yetiştirmedeki Rolü” başlıklı tebliğleri sundu.

Yayınlanmamış “İslâm Tarihi Kaynaklarından Tabakât Türü Eserlerin Ortaya Çıkışı ve Belli Başlı Tabakât Kitapları” ve “Hz. Peygamber’in Hanımı Hz. Safiyye’nin Hayatı ve Kişiliği” adlı çalışmaları vardır.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Süsleme Sanatları, Hüsn-i Hat ve Geleneksel Ebrû dallarında sertifika aldı. Hattat Mustafa Kaçar’dan 5 Yıl Hüsn-i Hat meşk etti.

2003 yılında Şanlıurfa’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı organizesinde açılan Geleneksel Ebrû Tanıtım ve Sergisi’nde Ebrû Sanatçısı Timuçin Tanarslan ile tanıştı. 2003 yılından itibaren Timuçin Tanarslan’ın daveti üzerine sanatçının

Ankara’daki atölyesinde ebrû dersleri almaya başladı. O günden beri ebrû çalışmalarını Timuçin Tanarslan’la sürdürmektedir.

Ömer Sabuncu, 4’ü kişisel olmak üzere pek çok sergiye katılmıştır. İslam Tarihi ve Süsleme Sanatları üzerine pek çok televizyon programında yer almıştır. Şanlıurfa Belediyesi’nce ilk defa 2005 Yılında düzenlenen Geleneksel Ebrû Yarışmalarında 2005 ve 2006 Yıllarında birincilik aldı.

2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı 15. Türk Süsleme Sanatları Yarışmaları “Ebrû Dalı”nda Başarı Ödülü aldı.
2006-2008 yılları arasında Harran Üniversitesi ve Tübitak tarafından düzenlenen “Gap Yöresinin Bilimsel Eğitim Amaçlı Kullanımı Projesi” Kapsamında Ebru Semineri ve Uygulaması sundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Süsleme Sanatları Sanatkârı, Ebru Dalı “Sanatçı Tanıtma Kartı” sahibi olan Ömer Sabuncu Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans ebru dersleri vermenin yanı sıra ebru kurslarına ve akademik çalışmalarına da devam etmektedir.

Son olarak 23-29 Kasım 2014 tarihleri arasında Hocası Timuçin Tanarslan ile UNESCO Genel Merkezi’nde Ebru Sanatı’nda Türkiye’yi temsil etti. Kadim kültürümüzün önemli bir unsuru olan Ebru sanatı Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası olarak kabul edildi.

Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri kapalı grup sayfamızdan öğrenmek için

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.